Predvsem na Nizozemskem, v Rusiji, Južni Afriki, na Japonskem, v Papui Novi Gvineji in Južni Koreji je nezaupanje močno naraslo: v Južni Koreji je pred covidom-19 cepljenje otrok menilo 92,5 odstotka državljanov - zdaj je le še 48,1 odstotka. . .
V UNICEF-u to dogajanje seveda poskušajo pripisati »dezinformacijam«. V mnogih državah več kot 80 odstotkov vprašanih še vedno meni, da je cepljenje otrok pomembno. Dejstvo, da ljudje zdaj bolj dvomijo o rutinskih cepljenjih, ni povezano z vprašljivo učinkovitostjo in varnostjo zelo kontroverznega cepiva proti covidu: Ne, nekdo se pritožuje nad boljšim dostopom do "zavajajočih informacij" (lahko bi rekli resnice). Uradna iz UNICEF-a pravi:
Poročilo pa opozarja, da vrsta dejavnikov kaže, da se lahko tveganje obotavljanja glede cepljenja povečuje. Ti dejavniki vključujejo negotovost glede odziva na pandemijo, vse večji dostop do dezinformacij, upad zaupanja v strokovnost in politično polarizacijo.
»Na vrhuncu pandemije so znanstveniki hitro razvili cepiva, ki so rešila nešteto življenj. A kljub temu zgodovinskemu dosežku sta se strah in napačne informacije o vseh vrstah cepiv razširila tako kot virus sam," je dejala Catherine Russell, izvršna direktorica UNICEF-a. "Ti podatki so zaskrbljujoča rdeča zastava. Ne smemo dovoliti, da zanašanje na rutinska cepljenja postane še ena žrtev pandemije. V nasprotnem primeru bi lahko več otrok umrlo zaradi ošpic, davice ali drugih bolezni, ki jih je mogoče preprečiti, v naslednjem valu smrti.
Med letoma 2019 in 2021 naj bi 67 milijonov otrok izpustilo rutinsko cepljenje. Še posebej so prizadeti najrevnejši v svetovnem prebivalstvu. UNICEF svari pred uničujočimi posledicami in izpostavlja cilj cepljenja vseh otrok na svetu. Težko bo kdaj mogoče, pa čeprav zaradi vse večjega nezaupanja v cepljenje. In kot je znano, si je farmacevtska industrija to nezaupanje zaslužila.