|
|
|
Četrtek, 12.September 2024 ob 16:05:01 |
 |
Študija, objavljena v ponedeljek, je dokumentirala, kako so zapore zaradi covida povzročile pospešeno staranje možganov pri najstnikih, zlasti pri najstnicah..
„Poročamo, da so zaporni ukrepi, uvedeni med pandemijo COVID-19, vodili do nenavadno pospešenega zorenja možganov pri mladostnikih in da je bilo to pospešeno zorenje veliko bolj izrazito pri ženskah kot pri moških,« pravi študija v razdelku »Pomen«.“.
Morda ni presenetljivo, da so zaprtja, ki so zavirala socialno interakcijo, bolj vplivala na ženske, saj vsakdo, ki je bil v bližini ljudi, ve, da so ženske bolj družaben spol, zaradi česar so bolj ranljive za družbene pretrese..
„Te ugotovitve kažejo na večjo ranljivost ženskih možganov v primerjavi z moškimi na spremembe življenjskega sloga, ki so posledica pandemije,« navaja študija v razdelku »Pomen«.“.
Raziskava je pokazala, da so bloki služili kot zanimiv, četudi zlonameren nevropsihološki eksperiment na razvijajočih se človeških možganih..
„Nadalje zagotavljajo potencialni nevrofiziološki mehanizem za spremembe v duševnem zdravju mladostnikov in drugih vedenjih, povezanih z blokado," navaja študija v razdelku "Pomen".“.
Medtem ko "zrelost" na splošno velja za pozitiven vidik procesa staranja, je treba opozoriti, da izraz "zrelost", kot se uporablja v znanstvenih raziskavah, ni pozitivna lastnost..
„"Ker je pospešeno zorenje možganov povezano s povečanim tveganjem za razvoj nevropsihiatričnih in vedenjskih motenj, te ugotovitve poudarjajo pomen zagotavljanja stalnega spremljanja in podpore posameznikom, ki so bili med pandemijo COVID-19 mladostniki," je zapisano v študiji. Oddelek za pomen.
Raziskovalci so škodljiv učinek dodatno pojasnili v naslednjem delu prispevka.
„Družbena izolacija zaradi karanten, uvedenih zaradi pandemije COVID-19, je škodljivo vplivala na duševno zdravje mladostnikov, pri čemer je bilo duševno zdravje žensk bolj prizadeto kot moških,« navaja študija v rubriki »Povzetek«.“.
Raziskavo so izvedli z analizo MRI posnetkov možganov mladostnikov, starih 9, 11, 13, 15 in 17 let pred (od 2018) in po (od 2021) Covid karantene. Pregledi so pokazali "pospešeno kortikalno redčenje" v možganih po izolaciji zaradi Covida - značilnost nevrološkega staranja. Upoštevajte, da se podatki "po" zbirajo od leta 2021, zaradi česar je manj verjetno, da bodo nevrološki stranski učinki cepiva proti covidu izkrivljali rezultate, kot v poznejših letih.
„Podatki iz obdobja pred COVID-om so bili uporabljeni za ustvarjanje normativnega modela spremembe debeline skorje s starostjo med tipičnim razvojem mladostnikov. Vrednosti kortikalne debeline v podatkih po COVID-u so primerjali s tem normativnim modelom. Analiza je razkrila pospešeno tanjšanje skorje v možganih po COVID-u, ki je bilo bolj razširjeno po možganih in v večji meri pri ženskah kot pri moških,« pravi študija v rubriki »Povzetek«.“.
Da bi zmanjšali tveganje za druge spremenljivke, so raziskovalci uporabili isto populacijo in posnetke možganov z iste naprave MRI..
„Trenutni načrt študije ima več prednosti. Vsi udeleženci študije so bili izbrani med mladostniki, ki živijo v isti skupnosti, z uporabo enakih izključitvenih kriterijev; vsi udeleženci študije so imeli podobne časovne okvire pandemije; in vsi podatki o možganih so bili pridobljeni na istem instrumentu MRI. Ta strategija oblikovanja je ublažila pomisleke, ki se pojavljajo pri razvoju normativnih modelov v populacijah z različnimi demografskimi značilnostmi in z uporabo različnih slikovnih sistemov,« navaja študija v razdelku »Trenutna študija«.“.
Stopnja redčenja možganske skorje naj bi bila enakovredna 4,2 leta pri ženskah in 1,4 leta pri moških, kar pomeni, da so možgani 15-letnega dekleta umetno postarani za 19 let, možgani 15-letnega fanta pa umetno starani za 19 let. približno 16,5 let, vendar brez izkušenj iz resničnega življenja, ki bi seveda sovpadale z nevrološkim razvojem.
Raziskovalci so podrobno opisali škodljive učinke, ki jih lahko povzroči to umetno staranje.
„Pospešeno zorenje možganov kot posledica kroničnega stresa ali stiske med razvojem je dobro dokumentirano. Te ugotovitve kažejo, da so motnje v življenjskem slogu, povezane z zaporami med pandemijo COVID-19, povzročile spremembe v biologiji možganov in imele močnejši vpliv na ženske kot moške možgane,« pravi študija v razdelku »Povzetek«.“.
Za tiste, ki o tem ključnem obdobju življenja niso razmišljali, so raziskovalci kvantificirali spremembe od otroštva do odraslosti v smislu nevropsihološkega razvoja..
„Mladostništvo je obdobje dramatičnih sprememb v čustvenem, vedenjskem in socialnem razvoju. V tem obdobju se posamezniki bolj osamosvojijo od staršev in preživijo več časa z vrstniki. Te interakcije z vrstniki nudijo potrebne priložnosti za učenje, kako krmariti v družbenih odnosih. To obdobje je tudi obdobje, v katerem se razvije občutek samozavesti in samokontrole, je pa tudi obdobje nastanka številnih nevropsihiatričnih motenj, vključno z anksioznostjo, depresijo in vedenjskimi motnjami, navaja študija v "Uvodu". razdelek. "Mladostništvo je tudi obdobje pomembnega strukturnega preoblikovanja možganov. V otroštvu in adolescenci so možgani nevronsko plastični in so podvrženi številnim strukturnim spremembam, ki so v veliki meri odvisne od okoljskih dejavnikov. Volumen kortikalne sive snovi in debelina kortike dosežeta vrhunec v otroštvu, postopoma se zmanjšujeta v adolescenci in se še naprej zmanjšujeta do konca življenja. Mielinizacija in sinaptično obrezovanje sta aktivna procesa v mnogih možganskih regijah med razvojem mladostnika. Zmanjšanje debeline skorje, opaženo med adolescenco, je verjetno v prvi vrsti posledica sinaptičnega obrezovanja, vendar ima lahko vlogo tudi mielinizacija aksonov znotraj kortikalne plasti..
Vendar to ni prva študija, ki je analizirala rezultate možganske metrike zaradi zaklepanja med Covidom. Študija iz leta 2023 je pokazala tudi »slabše duševno zdravje in pospešen razvoj možganov pri mladostnikih“.
„Obe skupini sta se močno razlikovali tudi po duševnem zdravju in razvoju možganov. V primerjavi s skupino pred pandemijo so se mladostniki, ki so bili ocenjeni po pandemiji, zaključiliinporočali o več simptomih anksioznosti in depresije ter večjih težavah z ponotranjenjem," je pokazala študija 2023.
InfoWars
|
|
|
Komentarji 0
Trenutno nema komentara na ovu vijest ...
OPOMBA: Newsexchange stran ne prevzema nobene odgovornosti glede komentatorjev in vsebine ki jo vpisujejo. V skrajnem primeru se komentarji brišejo ali pa se izklopi možnost komentiranja ...
|
|
|
|
Galerija:
|
|