Britanski premier Rishi Sunak je obljubil, da ga nič ne bo ustavilo pri pošiljanju nezakonitih priseljencev v Ruando, potem ko je parlament končno potrdil sveženj vladnih ukrepov za odvračanje priseljencev, ki poskušajo nezakonito prečkati kanal v Veliko Britanijo.
Priseljevanje čez Britanski preliv
Le nekaj ur po sprejetju novega zakona v parlamentu so francoski mediji poročali, da je med poskusom prečkanja Rokavskega preliva umrlo najmanj 5 nezakonitih priseljencev. Francoska obalna straža ni mogla potrditi podrobnosti, je pa sporočila, da v morju plava več "mrtvih trupel".
Na desettisoče migrantov je v zadnjih letih v Veliko Britanijo vstopilo na majhnih čolnih, ki so jih organizirale tolpe tihotapcev ljudi.
Dve leti si oblasti prizadevajo deportirati nekatere izmed njih v upanju, da bodo s tem zajezile tok nezakonitega priseljevanja, medtem ko vlada trdi, da prečkanje kanala ljudi stane življenja in bogati kriminalne združbe.
"Zdaj smo osredotočeni na to, da bodo letala v Ruando končno vzletela, in odločen sem, da nam nič ne bo stalo na poti in da bomo tako rešili življenja," je dejal Sunak.
Nasprotovanje humanitarnih organizacij
Ko bo zakon ratificiran – kar naj bi bilo konec tedna – bo vlada lahko pridržala prosilce za azil, kar bo verjetno sprožilo nadaljnje pravne postopke dobrodelnih organizacij, aktivistov in sindikatov, ki trdijo, da Ruanda ni varna destinacija za deportacija.
Steve Smith, izvršni direktor Care4Calais, ki je prej nasprotoval vladni politiki, je dejal, da si bo neutrudno prizad za preprečevanje poletov in si prizad sprejeti nezakonite priseljence, ki so že v Veliki Britaniji.
"Lahko so prepričani, da Care4Calais ne bo le solidaren z njimi, temveč smo popolnoma predani boju za njihovo varnost tukaj v Združenem kraljestvu," je dodal v izjavi za javnost.
Nezakonito priseljevanje je ključni problem vlade
Zaustavitev toka nezakonitih priseljencev je prednostna naloga vlade, vendar kritiki poudarjajo, da je načrt, da bi prosilce za azil deportirali v Ruando, namesto da bi jih nastanili v Veliki Britaniji, nehuman. Obenem izražajo zaskrbljenost zaradi zgodovine kršenja človekovih pravic v tej vzhodnoafriški državi in da bi lahko bili povratniki podvrženi mučenju.
Sunakov novi zakon navaja nekatere že obstoječe statute o človekovih pravicah, ki ne bodo veljali, saj je bil to edini način, da se zaobide sodba vrhovnega sodišča, ki je celotno shemo deportacije razglasilo za nezakonito.
Zakon prav tako kvalificira pravico do pritožbe le v izjemnih primerih.
Sunak je v ponedeljek dejal, da se bodo prvi leti začeli čez 10 do 12 tednov. Dodal je, da je letališče v pripravljenosti, leti rezervirani, 500 uradnikov je pripravljenih za spremljanje migrantov, številna sodišča pa so rezervirana za obravnavo pritožb.
Dobrodelne organizacije in skupine za človekove pravice pravijo, da si bodo prizade preprečiti posamezne deportacije, sindikati, ki zastopajo mejno policijo, pa so obljubili, da bodo izpodbijali novi zakon kot nezakonitega, takoj ko bodo prvi prosilci za azil obveščeni, da bodo poslani v Ruando.
Vir: Facebook Rishi Sunak, Reuters
Komentarji 0
Trenutno nema komentara na ovu vijest
...
OPOMBA: Newsexchange stran ne prevzema nobene odgovornosti glede komentatorjev in vsebine ki jo vpisujejo. V skrajnem primeru se komentarji brišejo ali pa se izklopi možnost komentiranja ...