Stavke so se začele v letalskem, železniškem in cestnem prometu, pa tudi v šolah, rafinerijah, pristaniščih in drugih sektorjih.
V Franciji danes že šestič od začetka leta potekajo množične stavke proti napovedani pokojninski reformi, notranje ministrstvo pa je ocenilo, da bo na ulice prišlo od 1 do 1,4 milijona ljudi.
Nekateri francoski sindikati, tudi CGT, ki ima skoraj 700.000 članov, so napovedali, da bodo "ustavili" državo.
Sindikat CGT je sporočil, da stavka vpliva na dobave, pa tudi na delovanje rafinerij na lokacijah obeh družb ter da "proizvajajo manj goriva", poroča Reuters.
Tiskovni predstavnik "Total Energy" je povedal, da od 296 operaterjev na njihovih lokacijah stavka 64 odstotkov, čeprav se številke spreminjajo iz ure v uro, poroča agencija.
Poudaril je, da goriva na bencinskih servisih ne primanjkuje in da so zaloge na visokem nivoju ter da so na terenu ekipe, ki se bodo odzvale na potrebe potrošnikov.
Predstavnik sindikata CGT v tem podjetju je za Reuters povedal, da naj bi stavka v rafineriji Gonfrville v Normandiji trajala do četrtka, v rafineriji Donge v zahodni Franciji pa do petka.
Tiskovni predstavnik rafinerije "Eso" je sporočil, da se v podjetju obetajo nove stavke.
V ponedeljek zvečer so sporočili, da so za sedem dni protestno zaprli tri od štirih terminalov LNG, ki omogočajo uvoz utekočinjenega zemeljskega plina v Francijo.
Eden najtežjih dni
Ta torek bo "eden najtežjih dni" od začetka protestov proti pokojninski reformi, je dejal francoski minister za promet in napovedal, da bo promet vlakov v nacionalni železnici (SNCF) "zelo moten", poroča " Figaro".
Ko gre za cestni promet, so nekateri sindikati pozvali prevoznike, naj se "ustavijo", da bi si ustvarili dodatne logistične težave.
Nekatere blokade so se začele že ponoči, poroča AFP.
Stavka ni zaobšla niti letalskega prometa.
Na pariškem letališču Charles de Gaulle bo odpovedan vsak peti let, na letališčih v Nici, Beauvaisu, Orlyju, Bordeauxu, Lilleu, Lyonu, Nantesu, Marseillu, Montpellieru in Toulousu pa bo odpovedanih 30 odstotkov letov, poroča časnik.
Zgodovinski dogodek za Francijo
Sindikati vzgoje in izobraževanja so pozvali k stavki za "popolno zaprtje šol in fakultet".
Vodilni osnovnošolski sindikat napoveduje, da bo stavkalo več kot 60 odstotkov učiteljev.
Prekinitev dela so napovedale tudi komunalne službe, pa tudi platforme za dostavo in transport, kot je "Uber".
V Marseillu se je protestu pridružil radikalni levičarski politik Jean-Luc Mélenchon in dejal, da je današnji dan "zgodovinski dogodek za Francijo" in da gre za "mobilizacijo družbe, ki je nismo videli v zadnjih 30-40 letih".
Francoski predsednik Emmanuel Macron se zavzema za reformo, ki bi zvišala upokojitveno starost z 62 na 64 let, in pravi, da je takšna odločitev bistvenega pomena za preprečitev zloma državnega pokojninskega sistema.
OPOMBA: Newsexchange stran ne prevzema nobene odgovornosti glede komentatorjev in vsebine ki jo vpisujejo. V skrajnem primeru se komentarji brišejo ali pa se izklopi možnost komentiranja ...