Grozljiv dokument o imunizaciji nam razkriva podroben načrt, da bo do leta 2030 uvedenih vsaj 500 vrst novih cepiv in da noben živ človek na planetu ne bo in ne sme biti izvzet iz procesa imunizacije (cepljenja).
Tukaj je tisto, kar dokument posebej pravi:
»Imunizacija je zgodba o uspehu za globalno zdravje in razvoj, saj vsako leto reši milijone življenj. Med letoma 2010 in 2018 je samo cepivo proti ošpicam preprečilo 23 milijonov smrti (1). Število letno cepljenih dojenčkov – več kot 116 milijonov ali 86 % vseh rojenih dojenčkov – je doseglo najvišjo raven doslej. S cepljenjem je zdaj mogoče preprečiti več kot 20 smrtno nevarnih bolezni (2). Od leta 2010 je 116 držav uvedlo cepiva, ki jih prej niso uporabljale (3), vključno s tistimi proti glavnim povzročiteljem bolezni, kot so pnevmokokna pljučnica, driska, rak materničnega vratu, tifus, kolera in meningitis.
Poleg tega je bilo pri razvoju cepiva veliko inovacij. Zdaj obstajajo cepiva za zaščito pred malarijo, dengo in virusom ebole, v pripravi pa so obetavna cepiva proti respiratornemu sincicijskemu virusu, tuberkulozi in vsem sevom virusa influence. Nove raziskave široko nevtralizirajočih protiteles in terapevtskih cepiv odpirajo nova obzorja. Cepiva vse bolj varujejo zdravje tudi po otroštvu – v adolescenci in odrasli dobi, med nosečnostjo in pri starejših.
Najdejo se inovativni načini za distribucijo in dajanje cepiv ter za izboljšanje storitev imunizacije. Digitalna orodja, nove tehnike dajanja cepiv brez igel ter robustnejše skladiščenje cepiv in dobavne verige obljubljajo preoblikovanje programov imunizacije v naslednjem desetletju. Pravočasen dostop do zanesljivih podatkov bo nacionalnim programom zagotovil nove priložnosti za spremljanje in nenehno izboljševanje njihove uspešnosti, dosega in učinkovitosti.
Cepiva so ključnega pomena za preprečevanje in obvladovanje številnih nalezljivih bolezni in zato podpirajo globalno zdravstveno varnost. Poleg tega na splošno veljajo za ključne za obravnavo nastajajočih nalezljivih bolezni, na primer z zatiranjem ali omejevanjem izbruhov nalezljivih bolezni ali bojem proti širjenju protimikrobne odpornosti. Regionalni izbruhi (npr. bolezen z virusom ebole), pandemija COVID-19 in grožnja prihodnjih pandemij (kot je nov sev gripe) so in bodo še naprej obremenji tudi najbolj odporne zdravstvene sisteme. Jasno tveganje je zmanjšanje osnovnih storitev, predvsem cepljenja in preprečevanja drugih nalezljivih bolezni. Države bi morale opredeliti bistvene storitve, ki jim je treba dati prednost in jih vzdrževati med nastajajočimi grožnjami nalezljivih bolezni, in čim prej začeti zagotavljati zamujena cepljenja. Dolgoročno bosta intenzivna skupna vlaganja v raziskave in razvoj ter pravična dobava novih cepiv verjetno del rešitve za preprečevanje ponovitve.
Vendar ostajajo pomembni izzivi. Koristi imunizacije so neenakomerno porazdeljene: pokritost se zelo razlikuje med državami in znotraj njih. Nekatere skupine prebivalstva – pogosto najrevnejše, najbolj marginalizirane in najbolj ranljive, v občutljivih in konfliktnih okoljih – imajo slab dostop do storitev imunizacije. Vsako leto 20 milijonov dojenčkov ne prejme celotnega ciklusa niti osnovnih cepiv, veliko več pa jih zamudi z novimi cepivi. Od tega jih več kot 13 milijonov ne prejme cepiva prek imunizacijskih programov – otroci »ničelnega odmerka«.
V nekaterih državah je bil napredek ustavljen ali celo obrnjen in tveganje, da bo samozadovoljstvo spodkopalo pretekle dosežke, je resnično. Izbruhi ošpic in otroške paralize, ki izhajajo iz cepiva, so močan opomnik, da so močni imunizacijski programi in učinkovit nadzor bolezni potrebni za ohranjanje visoke stopnje pokritosti ter za odpravo in izkoreninjenje bolezni. Ker so ošpice zelo nalezljive, je njihova prisotnost znak (»kanarček v premogovniku«) neustrezne pokritosti in pomanjkljivosti v zdravstvenem sistemu. Odkrivanje primerov ošpic z nadzorom razkrije skupnosti in starostne skupine, ki niso ali so premalo cepljene, programi cepljenja in splošni sistemi primarne oskrbe pa so neustrezni, kar kaže, kje so potrebni posebna pozornost in intervencije. Visoka pokritost s cepivom proti ošpicam je pokazatelj močnega programa cepljenja, kar lahko pomeni trdne temelje za storitve primarne oskrbe. Drugi odmerek cepiva proti ošpicam je priložnost za večjo osredotočenost na krepitev programa cepljenja, da bi dosegli otroke, starejše od prvega leta življenja, in za razširitev storitev cepljenja skozi vse življenje.
IA2030 je namenjen spodbujanju in usklajevanju dejavnosti družbenih, nacionalnih, regionalnih in globalnih deležnikov – nacionalnih vlad, regionalnih organov, globalnih agencij, razvojnih partnerjev, zdravstvenih delavcev, akademskih in raziskovalnih ustanov, razvijalcev in proizvajalcev cepiv, zasebnega sektorja in civilnega sektorja. sektor. družbe. Njegov učinek bo povečan z učinkovitejšo in uspešnejšo uporabo virov, inovacijami za izboljšanje uspešnosti ter ukrepi za doseganje finančne in programske vzdržnosti. Uspeh bo odvisen od vzpostavljanja in krepitve partnerstev v zdravstvenem sektorju in zunaj njega kot del usklajenega prizadevanja za izboljšanje dostopa do visokokakovostne in cenovno dostopne primarne zdravstvene oskrbe, doseganje splošnega zdravstvenega varstva in pospešitev napredka pri doseganju ciljev trajnostnega razvoja (SDG) do leta 2030. .
IA2030 zagotavlja dolgoročni strateški okvir za vodenje dinamične operativne faze, ki se odziva na spremembe v potrebah države in globalnem kontekstu v naslednjem desetletju. Ta dokument je torej šele začetek. Globalna vizija in strategija IA2030 bosta dopolnjeni s prilogami, ki bodo zagotavljale podrobne tehnične informacije o strateškem okviru, skupaj z novimi in obstoječimi imunizacijskimi strategijami in načrti, vključno s tistimi za posebne programe za nadzor, odpravo ali izkoreninjenje bolezni. IA2030 bo postal operativen prek regionalnih in nacionalnih strategij, mehanizma za zagotavljanje lastništva in odgovornosti ter okvira za spremljanje in vrednotenje za usmerjanje izvajanja v državi.
S skupnimi prizadevanji vseh deležnikov bomo uresničili vizijo desetletja: Svet, v katerem bodo vsi, povsod in v vseh starostih, imeli polne koristi od cepiv za dobro zdravje in dobro počutje.«
SANJAJTE ZLOČINCI O PRISILI CEPLJENJA POKOLJEMO VAS KOT PRAŠIČE...
OPOMBA: Newsexchange stran ne prevzema nobene odgovornosti glede komentatorjev in vsebine ki jo vpisujejo. V skrajnem primeru se komentarji brišejo ali pa se izklopi možnost komentiranja ...