Fabio Panetta, član izvršnega odbora Evropske centralne banke (ECB), je predlagal, da bi uporabniki digitalnega evra lahko porabili le 50 evrov na transakcijo in imeli največjo mesečno omejitev porabe le 1000 evrov.
Digitalni evro je digitalna valuta centralne banke (CBDC), ki jo je predlagala Evropska unija (EU), uradniki, vključeni v projekt, pa so že potrdili, da bo imela manj anonimnosti kot gotovina.
Med nastopom na dogodku »Na poti k zakonodajnemu okviru za digitalni evro« (ki ga skupaj organizirajo Evropska komisija (EK), izvršni organ EU in ECB) so Panetta in drugi uradniki razpravljali o nadaljnjih omejitvah, ki bodo uvedene pri izvajanju digitalni evro.
Panetta je predlagal, da ECB osebnih podatkov o plačilih ne beleži le za "plačila zelo majhnih vrednosti". Za vse druge ne bi bilo anonimnosti.
"Če uporabnikom dovolimo transakcije do, na primer, 50 evrov z najvišjim ... obsegom transakcij v določenem časovnem okviru, ki ne presega 1000 evrov na mesec ... vendar je to razprava, ki se bo nadalja," je dejal Panetta.
Panetta je poleg predloga strogih omejitev porabe za uporabnike, ki se želijo izogniti zbiranju podatkov, predlagal tudi restriktivno omejitev digitalnega varčevanja na 3000 evrov na uporabnika, da bi zagotovili "finančno stabilnost" in preprečili prelivanje denarja med bankami.
Nemški finančni minister Christian Lindner dvomi o predlagani omejitvi 50 evrov:
»Mislim, da je 50 evrov zelo restriktivno. Sprašujem se, ali bi ljudje sprejeli 50 evrov, ko pa lahko v gotovini plačajo bistveno več. Zato moramo to zelo natančno oceniti. Uvesti bi morali digitalni evro, ki bi ga ljudje dejansko sprejeli, ne le oblikovalci politike."
Vendar je Lindner tudi pozval, naj bo digitalni evro "programabilen".
To se nanaša na zmožnost vlad ali centralnih bank, da programirajo omejitve porabe ali nadzor v CBDC. Na primer, CBDC je mogoče programirati tako, da se porabi samo pri trgovcih, ki jih odobri vlada, ali programirati, da poteče v določenem časovnem obdobju.
O temi digitalnega evra in zasebnosti (ali pomanjkanja le-te) je na dogodku razpravljalo več uradnikov, vključno s Christine Lagarde, predsednico ECB.
Predsednica ECB Christine Lagarde je izjavila, da je med javnim posvetovanjem 43 odstotkov vprašanih ocenilo zasebnost kot najpomembnejši vidik digitalnega evra. Zavrnila pa je zahteve javnosti po zasebnosti in dejala, da bi "digitalni evro lahko posnemal nekatere funkcije, podobne gotovini, in omogočil večjo zasebnost za plačila z nizko vrednostjo in nizkim tveganjem, vključno s plačili zunaj spleta", vendar je opozorila, da ta zaščita zasebnosti ne bo veljala za večino transakcije.
"Popolna anonimnost, kot je tista, ki jo ponuja gotovina, se po mojem mnenju ne zdi izvedljiva možnost," je dejala Lagarde in dodala: "Bila bi v nasprotju z drugimi cilji javne politike, kot je zagotavljanje skladnosti s pravili proti pranju denarja in boj proti financiranju terorizma."
Digitalni evro je trenutno v obravnavi, zato predlogi, o katerih razpravljamo na tem dogodku, niso nujno dokončni. Ta faza obravnave se bo končala leta 2023, EK pa je za začetek leta 2023 napovedala zakonodajni predlog o digitalnem evru.
ECB tudi načrtuje, da bo leta 2023 začela testirati digitalni evro in ga v celoti uvedla leta 2026.
Združene države (ZDA) in Kitajska, dve največji svetovni gospodarstvi, sta že potrdili, da njuni CBDC ne bodo zagotavljali enake stopnje zasebnosti kot gotovina.
KAKO SI TA STARA KURA ZAMIŠLJA OMEJITEV 50€. SE JI JE ČIST SPELJALO ALI PA BI RADA VSAKEGA ČLOVEKA UNIČILA. LJUDJE TEGA NIKOL NE BOMO SPREJEL.
OPOMBA: Newsexchange stran ne prevzema nobene odgovornosti glede komentatorjev in vsebine ki jo vpisujejo. V skrajnem primeru se komentarji brišejo ali pa se izklopi možnost komentiranja ...