|
|
Ponedeljek, 20.Januar 2025 ob 21:06:36 |
 |
Google je obvestil Evropsko unijo, da ne bo vključil dela organizacij za "preverjanje dejstev" v svoje iskalne platforme in YouTube, saj se EU pripravlja na razširitev svoje zakonodaje o dezinformacijah.
The Verge poroča, da je Google obvestil Evropsko unijo, da ne bo izpolnil prihajajočih zahtev bloka po integraciji "preverjanja dejstev" v svoje iskalne storitve in YouTube. Odločitev tehnološkega velikana je prišla, ko je EU v procesu formalizacije svojih smernic glede dezinformacij v zakonodajo v skladu z Zakonom o digitalnih storitvah (DSA).
Google je že leta 2022 podpisal niz prostovoljnih zavez EU. leto, katerega namen je bil zmanjšati vpliv spletnih dezinformacij. Vendar pa je v pismu komisarki Evropske komisije za vsebino in tehnologijo Renate Nikolay Googlov predsednik za globalne zadeve Kent Walker izjavil, da zahteva po preverjanju dejstev "preprosto ni primerna ali učinkovita za naše storitve." Poleg tega namerava Google odstopiti od vseh obveznosti preverjanja dejstev iz kodeksa, preden bodo pravila postala zakon v kodeksu ravnanja DSA.
Zakonik EU o dezinformacijah trenutno zahteva, da podpisniki sodelujejo s preverjci dejstev v vseh državah EU, dajo svoje delo na voljo uporabnikom v vseh jezikih EU in zmanjšajo finančne spodbude za tiste, ki širijo dezinformacije na platformah. Kodeks tudi zavezuje podjetja, da uporabnikom poenostavijo postopek za prepoznavanje, razumevanje in označevanje dezinformacij ter označevanje političnih oglasov in analizo lažnih računov, botov in zlonamernih globokih ponaredkov, ki širijo dezinformacije. Vendar te obveznosti trenutno niso pravno zavezujoče.
Googlovo nasprotovanje zahtevam po preverjanju dejstev ni povsem nepričakovano, saj podjetje preverjanja dejstev doslej ni vključilo v svoje prakse moderiranja vsebine. V sporazumu z EU je Google navedel, da "bosta Iskanje in YouTube skušala doseči sporazume z organizacijami za preverjanje dejstev, ki so skladni s tem ukrepom, vendar storitve ne bodo imele popolnega nadzora nad tem procesom."
Čeprav je kodo podpisalo 40 spletnih platform, vključno z Microsoftom, TikTokom, Twitchom in Meto, je stopnja zavezanosti izpolnjevanju zahtev nedosledna. Twitter (zdaj X) je prvotno podpisal kodo, vendar se je umaknil, ko je Elon Musk prevzel platformo. Evropska mreža za standarde preverjanja dejstev je tudi ugotovila, da so bile številne druge digitalne platforme, ki so podpisale prostovoljni kodeks o dezinformacijah, šibke pri izpolnjevanju svojih obveznosti.
EU se trenutno pogovarja s podpisnicami, da bi določila, katere zaveze bodo formalizirane v uradna pravila v okviru DSA. Še vedno ni jasno, ali bodo vse zahteve kodeksa vključene v končni zakon. Evropska komisija še ni sporočila, kdaj bo zakonik uradno postal zakon, saj je pred tem izjavila, da naj bi začel veljati "najprej januarja 2025".
|
Komentarji 0Trenutno ni komentarja na na ta članek ... ...
OPOMBA: Newsexchange stran ne prevzema nobene odgovornosti glede komentatorjev in vsebine ki jo vpisujejo. V skrajnem primeru se komentarji brišejo ali pa se izklopi možnost komentiranja ...
|
|
|
| Galerija:
| |