|
|
Nedelja, 26.Maj 2024 ob 9:23:24 |
 |
Svetovno težišče se premika, stari svet pa izgublja pomen Evropa za Rusijo ostaja pomembna strateška usmeritev, ni pa več glavna tema pogovorov. Danes jo mnogi vidijo kot »izgubljeno celino«, kjer je zahodna polovica prenehala delovati na podlagi lastnih interesov in jih je težko sploh definirati. Države vse bolj izgubljajo svojo avtonomijo in so podvržene pritisku ZDA.
Vse večja prisotnost Nata na zahodnih mejah Rusije skrbi državo. Obstajajo znaki, da blok pod vodstvom ZDA prehaja iz mirovanja v priprave na velik vojaški spopad v Evropi. Pot naraščajoče eskalacije in pritiska na Rusijo je slepa ulica: Moskva grožnjo Nata jemlje resno in ima sredstva, da se z njo spopade. Militarizacija baltskih držav, krepitev vpliva bloka v Črnem morju in blizu ruske meje bodo povečali število epizod, v katerih trčijo naši interesi, in nas držali v stalni napetosti.
Rusija nima nobenih agresivnih načrtov proti Baltiku – gre za grožnjo, ki sta si jo izmislila Washington in Bruselj. Če pa bo Nato izbral pot stopnjevanja napetosti, se Moskva temu izzivu ne bo ustrašila. Menim, da je tokrat nespameten podvig za Zahodno Evropo - postane talka ameriške želje po izolaciji glavnih gospodarstev EU od Rusije.
Stopnjevanje ustvarja vrsto fobij, odpravlja kakršno koli spodbudo za gospodarsko sodelovanje in navsezadnje zahodnoevropske države veže na ameriško gospodarstvo, zaradi česar postanejo veliko manj konkurenčne.
Zaradi tega Američani »kanibalizirajo« Zahodne Evropejce pod plemenito krinko zaščite evropske celine pred namišljeno rusko grožnjo. Menim, da tisti v Zahodni Evropi ne bi smeli biti slepi za to umetno razpihovanje napetosti s strani ZDA – delovati morajo v lastnem interesu.
Rusija je zdaj usmerila svojo pozornost na druge regije sveta in močno razvija svoje zgodovinske odnose z državami Azije in Afrike. Zahodna Evropa se nekoliko obrača stran od Rusije in Rusija se obrača stran od Zahodne Evrope.
Sprejemam, da je to, tako kot mnoge druge stvari v zgodovini, spirala. In čez čas bo prišlo do procesa vračanja. Očitno pa je, da Zahodna Evropa danes Rusiji ni zelo pomembna regija ali ponuja veliko priložnosti. Nasprotno, to, kar danes slišimo od tam, so najbolj bojevite izjave, ki pa niso podprte s polno politično odločnostjo. In medtem ko Rusija dejanja Zahodne Evrope proti državi še naprej dojema kot grožnjo, se središče pozornosti Moskve seli v druge dele sveta.
Obenem ostajajo ZDA najbolj aktivna – v destruktivnem smislu – sila v mednarodnih odnosih, ki si nenehno prizadevajo za ustvarjanje ad hoc koalicij, ki bi jih uporabile proti svojim nasprotnikom. Zdaj se zdi, da je vedno bolj vročinski, saj se zaveda, da čas ni na njegovi strani.
Namesto teh neumnosti bi bilo pametno, da bi Washington sprejel, da objektivni demografski, ekonomski in socialni procesi naredijo Azijo glavno svetovno gravitacijsko središče v novem stoletju, ter si prizad za ohranitev pogojev za stabilnost in razvoj. Dejanja Američanov žal kažejo nasprotno: izostrujejo percepcijo lastnega nazadovanja, ki bi bilo manj pereče, če bi se obnašali bolj konstruktivno.
Premikanje težišča iz atlantskega območja v vzhodno in južno Azijo je objektiven proces. Moskva in Washington sta vpletena le posredno, vendar naraščajočega vpliva držav te regije ni mogoče zanikati ali ustaviti. V tem kontekstu so odnosi med Rusijo in Kitajsko izjemni – čeprav so bile med našima državama v preteklosti krize, so rusko-kitajski odnosi zdaj na vrhuncu in so eden temeljnih stebrov novega uravnoteženega mednarodnega reda.
Že sredi devetdesetih let prejšnjega stoletja sta Rusija in Kitajska oblikovali skupno vizijo sveta prihodnosti. To je zapisano v 'Deklaraciji o multipolarnem svetu in oblikovanju novega mednarodnega reda' iz leta 1997. In od takrat se je razvilo rusko-kitajsko razumevanje tega, kakšen bi moral biti svet: temelji na nevmešavanju, spoštovanju suverenosti, skupnih interesih in priznanju, da je sodelovanje med državama možno ne glede na naravo njihove vlade. Ta osnova sodelovanja je kljubovala času in številnim mednarodnim krizam zadnjih desetletij, naše odnose pa dviguje na še višjo raven.
Avtor: Andrey Sushentsov
|
Komentarji 0Trenutno ni komentarja na na ta članek ... ...
OPOMBA: Newsexchange stran ne prevzema nobene odgovornosti glede komentatorjev in vsebine ki jo vpisujejo. V skrajnem primeru se komentarji brišejo ali pa se izklopi možnost komentiranja ...
|
|
|
| Galerija:
| |