|
|
Ponedeljek, 20.Maj 2024 ob 14:44:41 |
 |
Ustanovitelj WikiLeaksa Julian Assange bi lahko danes izvedel, ali mu je bila odobrena odložitev v zadnji pravni bitki, da bi se izognil izročitvi iz Velike Britanije v ZDA.
52-letni novinar, ki je bil po krivici zaprt, zahteva dovoljenje za pritožbo na sodbo, ki mu po dolgotrajni sodni sagi omogoča sojenje v ZDA zaradi obtožb vohunjenja.
Dva sodnika na višjem sodišču v Londonu, ki sta obravnavala Assangeovo pritožbo, sta marca preložila primer in od odvetnikov ameriške vlade zahta "zadovoljiva zagotovila", da je svoboda govora zaščitena in da mu ne bo grozila smrtna kazen, če bo obsojen.
Te trditve so bile podane na ponedeljkovem zaslišanju, ki se ga Assange ni udeležil. Sodniki bi lahko odločili takoj za tem.
V pisnih vlogah na zaslišanju je Edward Fitzgerald, ki je zastopal Assangea, sprejel zagotovila ameriške vlade, da ne bo obsojen na smrtno kazen, kot "nedvoumna".
Spraš pa se je, ali se je njegova stranka na sojenju lahko sklica na prvi amandma k ustavi ZDA, ki zajema svobodo govora in svobodo tiska.
James Lewis, ki zastopa ameriško vlado, je sodišču dejal, da je bilo Assangeovo ravnanje "preprosto nezaščiteno" s prvim amandmajem.
Ne velja za nikogar "v povezavi z objavo nezakonito pridobljenih informacij nacionalne obrambe, ki nedolžne vire imenujejo za njihovo resno in neposredno nevarnost", je dejal.
Če bo uspešen, se bo Assange lahko vrnil na domača sodišča Združenega kraljestva.
Če izgubi, bi ga lahko hitro izročili po petletni pravni bitki, v kateri Washington in London nasprotujeta aktivistom za svobodo govora.
Assangeovo edino upanje bi bilo nato, da se pritoži na Evropsko sodišče za človekove pravice, ki bi lahko odredilo odlog izročitve, če se odloči, da gre za "izjemne okoliščine".
Tudi London bi moral sprejeti naročilo.
Vendar je to negotovo zaradi ločenega spora z Evropskim sodiščem, ki je blokiralo vladni načrt za pošiljanje prosilcev za azil v Ruando.
Na desetine Assangeovih podpornikov se je v ponedeljek zgodaj zbralo pred kraljevim sodiščem v središču Londona, mnogi so nosili majice z Assangeovo podobo.
"Življenje tega človeka je na kocki," je za AFP povedala 83-letna kiparka Jenny West. "Zastopa vse druge novinarje, gre za nujno humanitarno situacijo," je dodala.
Assange je od aprila 2019 v priporu v strogo varovanem zaporu Belmarsh v Londonu.
Aretirali so ga po tem, ko je sedem let preživel na ekvadorskem veleposlaništvu v Londonu, da bi se izognil izročitvi Švedski, kjer se je soočil z obtožbami spolne zlorabe, ki so bile na koncu ovržene.
Ameriške oblasti želijo Assangea soditi zaradi razkrivanja ameriških vojaških skrivnosti o vojnah v Iraku in Afganistanu.
Obtožen je, da je od leta 2010 objavil okoli 700.000 tajnih dokumentov, povezanih z vojaškimi in diplomatskimi dejavnostmi ZDA.
Združene države so Assangea obtožile po zakonu o vohunjenju iz leta 1917, za katerega njegovi podporniki svarijo, da bi ga lahko obsodili na 175 let zapora.
Britanska sodišča so odobrila zahtevo po izročitvi, potem ko so Združene države obljubile, da Assange ne bo šel v njihov najbolj skrajni zapor ADKS Florence ali zanj veljal strog režim, znan kot "posebni upravni ukrepi".
Njegovi podporniki so kritizirali sodne postopke, s katerimi se je soočil.
»Seveda je popolnoma jasno, da je sodni proces v Združenem kraljestvu koruptiven. Zadeva je prirejena proti Julianu," je prejšnjo sredo novinarjem povedala Kristin Hrafnson, glavna urednica WikiLeaksa.
Assangeovi podporniki pravijo, da je njegovo zdravje krhko in Svet Evrope je ta teden izrazil zaskrbljenost glede njegovega zdravljenja.
Združene države so med letoma 2018 in 2020 večkrat obtožile Assangea, vendar se je predsednik Joe Biden soočil z domačimi in mednarodnimi pritiski, da opusti primer, ki je bil sprožen pod njegovim predhodnikom Donaldom Trumpom.
Biden je pred kratkim nakazal, da ZDA preučujejo zahtevo Avstralije za opustitev obtožb.
|
Komentarji 0Trenutno ni komentarja na na ta članek ... ...
OPOMBA: Newsexchange stran ne prevzema nobene odgovornosti glede komentatorjev in vsebine ki jo vpisujejo. V skrajnem primeru se komentarji brišejo ali pa se izklopi možnost komentiranja ...
|
|
|
|
Julian Assange |
Galerija:
| |