|
|
Petek, 01.September 2023 ob 12:53:16 |
 |
Na Novi Zelandiji in v Kanadi je industrija naravnih zdravil v pregledu. Nova Zelandija je 19. julija sprejela zakon o terapevtskih izdelkih, ki bo začel veljati leta 2026.
Nato je bila 22. junija dana kraljeva privolitev predlogu zakona C-47, ki je spremenil zakon o hrani in zdravilih (FDA) v zvezi z naravnimi zdravilnimi izdelki (NHP). Veljati bo začela leta 2025.
Novozelandska vlada je svojo zakonodajo v sporočilu za javnost opisala kot "nadomeščanje in posodabljanje regulativnih ureditev za zdravila" in zagotavlja "regulacijo medicinskih pripomočkov ter celičnih, genskih in tkivnih terapij, ki do danes niso bile v celoti urejene".
V Kanadi so novi predpisi namenjeni pripravi jasnega označevanja, ki bo potrošnikom in zdravstvenim delavcem lažje razumelo varnostne informacije.
Vendar, kot poroča revija Canadian Grocer, je kanadsko združenje zdrave hrane (CHFA) izjavilo, da je Health Canada ustvarilo "zelo tehničen in neprilagodljiv dokument s smernicami, ki ga blagovne znamke težko upoštevajo."
Joe D'Addario, izvršni direktor supermarketa zdrave hrane Nature's Emporium, je za kanadsko revijo Grocer povedal: "Če bi bile sprejete, bi spremembe, ki jih predlaga Health Canada, resno škodile industriji naravne zdrave hrane v Kanadi."
"Te spremembe ne bi samo zmanjšale konkurenčnosti kanadskih proizvajalcev naravnih izdelkov za zdravje, ampak bi tudi prisilile potrošnike, da poiščejo alternativne možnosti nakupa, najverjetneje čez mejo, da bi pridobili izdelke, ki so bili nekoč lahko dostopni in splošno dostopni," je dodal.
Robert Rogers, zeliščar iz Edmontona, učitelj, avtor 62 knjig in nekdanji predsednik Sveta za zdravje skupnosti glavnega mesta, je dejal, da bodo mala podjetja težko preživela pod novimi pravili.
V CBC News so ga citirali: "Borite se proti sistemu, ki ljubi zdravila in kirurgijo, in malo je priznanja sposobnosti in izjemne zdravilne moči mnogih od teh dodatkov, če se uporabljajo pravilno."
Tradicionalna medicina povezana s sodobno birokracijo
Podobno je tudi na Novi Zelandiji. Manjša podjetja bodo imela dodatna finančna bremena in če bodo prelagala stroške, bo to zmanjšalo velik tržni delež in s tem dobiček. Izguba tržnega deleža in dobička pomeni, da bi se lahko veliko teh podjetij zaprlo.
Nadaljnje težave v zvezi s tem predlogom zakona bi se lahko pojavile v zvezi z uvozom kakovostnih NHP iz čezmorskih držav ter dajanjem NHP in sestavin z Nove Zelandije na trg.
Ministrica za zdravje dr. Ayesha Veral je v sporočilu za javnost dejala: "Zakon vključuje shemo oprostitev za male proizvajalce naravnih zdravstvenih izdelkov in odpravlja obveznosti, ki bi sicer lahko veljale za izvajalce, storitve in dejavnosti rongoge [tradicionalne maorske medicine]."
Vendar pa obstaja možnost, da bo ta shema izvzetja povezana z birokracijo.
Prakse rongoa bo vodil svetovalni odbor, ustanovljen za svetovanje regulatorju, da ugotovi, ali oseba ustreza definiciji izvajalca rongoa ali se ukvarja z dejavnostmi v okviru te določbe.
Komisija bo ministru in regulatorju svetovala tudi o zadevah, kot so izključitev izdelkov iz definicije terapevtskih izdelkov in predlogi za razglasitev nečesa za 'prepovedan izdelek'.
Dobro znane zdravstvene lastnosti
Dr. Guy Hatchard je v Expose zapisal, da je novozelandski zakon "mehka poteza", ki ne določa veliko vsebine.
Poleg pomanjkanja podrobnosti daje novemu regulatorju v roke veliko diskrecijsko pravico za urejanje vseh naravnih zdravstvenih izdelkov (NHP), vključno z živili z nizkim tveganjem, kot so kurkuma, ječmen in spirulina.
Kurkuma se uporablja že skoraj 4000 let. Zapisi segajo v indijsko vedsko kulturo, kjer so ga uporabljali kot kulinarično začimbo.
Po 4000 letih uporabe bi človek mislil, da je varna za uporabo kot prehransko dopolnilo.
Spirulino so leta 1519 v zahodnem svetu odkrili španski znanstvenik Hernando Cortez in konkvistadorji. Azteki so uživali spirulino, ker jim je dajala energijo za njihove neverjetno dolge teke. Uživajo ga tudi v Čadu in nekaterih drugih afriških državah.
Prva pridelava ječmena je bila pred približno 10.000 leti v Mezopotamiji med Evfratom in Tigrisom. Od takrat ima pomembno vlogo v prehrani ljudi.
Odobritev zelišč, ki se že tisočletja uporabljajo s strani regulatorja, ki mu ni treba imeti ustreznega strokovnega znanja (naturopatski zdravstveni delavci, naturopati in zeliščarji), ko se odloča, ali so izdelki varni za novozelandske potrošnike, se zdi v najboljšem primeru farsično.
Številna zelišča so bila prej uvrščena na seznam prepovedanih v skladu z novozelandskim zakonom iz leta 2016, ki ga je pripravil Medsafe s pomočjo Mednarodne koalicije regulativnih organov za zdravila (ICMRA). Sem spadajo cimet, aloe vera, jajčevci, gorčica, betelov oreh, kokos, ricinus, hibiskus in kardamom.
Dr. Hatchard piše, da "po predlogu zakona nič ne preprečuje novemu regulatorju, da preprosto sprejme ta (prejšnji) seznam takoj, ko je imenovan".
ICMRA je bila ustanovljena na 65. konferenci Svetovne zdravstvene skupščine leta 2012, »da bi globalno, strateško in na kontinuiran, transparenten, avtoritativen in institucionalni način obravnaval trenutne in nove izzive na področju regulacije in varnosti humane medicine«.
Člani ICMRA so iz 22 držav in vključujejo regulatorne organe za zdravila iz teh držav. Pridružene članice so še iz 15 držav, Svetovna zdravstvena organizacija pa se imenuje »opazovalka«.
Zato se lahko ta položaj prepovedi in nadzora naravnih izdelkov v prihodnosti uporabi za velik del sveta.
Čeprav je bil svetovni trg naravnih dodatkov leta 2022 ocenjen na 152,3 milijarde dolarjev, je majhen igralec v primerjavi s farmacevtsko industrijo, ki je leta 2022 ocenjena na 1,48 bilijona dolarjev.
TheEpochTimes
|
Komentarji 0Trenutno ni komentarja na na ta članek ... ...
OPOMBA: Newsexchange stran ne prevzema nobene odgovornosti glede komentatorjev in vsebine ki jo vpisujejo. V skrajnem primeru se komentarji brišejo ali pa se izklopi možnost komentiranja ...
|
|
|
| Galerija:
| |