Na tisoče kmetov je v sredo s svojimi traktorji blokiralo ulice Londona. Britanski kmetje protestirajo proti kontroverznemu predlogu uvedbe davka na dediščino kmetijskih zemljišč, saj se bojijo za svoje preživetje.
Nova ureditev davka na dediščino za kmetijska gospodarstva od leta 2026
Z letom 2026 bo začela veljati pomembna sprememba režima davka na dediščino za kmetijska gospodarstva. Kmetije, ocenjene na več kot milijon funtov, bodo zdaj podvržene 20-odstotnemu davku, če lastnik umre ali kmetija preide na naslednjo generacijo. To predstavlja temeljni odmik od prejšnjega režima, ki je omogočal neobdavčen prenos kmetijskih zemljišč.
Nova ureditev želi ustvariti dodatne prihodke države in zagotoviti pravičnejšo porazdelitev davčnega bremena. Toda kritiki opozarjajo, da bi ukrep lahko močno obremenil mala in srednje velika gospodarstva, saj imajo mnoga visoka vrednost premoženja, a jim pogosto primanjkuje likvidnosti za plačilo davkov. To bi lahko kmete prisililo k prodaji dela zemlje ali dodatnemu zadolževanju.
Zagovorniki reforme trdijo, da je obdavčitev večjega premoženja upravičena in bi lahko dolgoročno prispa k večji gospodarski prerazporeditvi. Vendar pa predstavniki industrije pozivajo k izjemam za družinska podjetja, da bi zagotovili preživetje in ne ogrozili podeželskega gospodarstva. Uvedbo te uredbe nestrpno pričakujemo, saj bi lahko temeljito spremenila dinamiko kmetijstva.
Prejšnji mesec se je v London zgrnilo tudi na tisoče jeznih kmetov, nezadovoljnih z novimi davčnimi načrti.
OPOMBA: Newsexchange stran ne prevzema nobene odgovornosti glede komentatorjev in vsebine ki jo vpisujejo. V skrajnem primeru se komentarji brišejo ali pa se izklopi možnost komentiranja ...