MojSpletnik NOVICE | Britanija legalizira cenzuro mnenj: Pravni govor na internetu pod drobnogledom – »če se koga užali, mora izginiti« ...
Britanija legalizira cenzuro mnenj: Pravni govor na internetu pod drobnogledom – »če se koga užali, mora izginiti«
Novo poročilo britanskega regulatorja Ofcom in protidiskriminacijske organizacije Kick It Out odkrito poziva k cenzuri in policijskemu nadzoru celo zakonitega govora na spletu. Dokument, ki se opira na pooblastila iz novega zakona o internetni varnosti, predlaga, da se vsebine, ki so zakonite, a potencialno "žaljive", obravnavajo kot družbeno škodljive – in odstranijo.
Kar je bilo pred desetimi leti nepredstavljivo, se zdaj promovira kot "zmanjševanje škode".
Najbolj zaskrbljujoč del poročila je, da avtorji ne trdijo, da zakon ne deluje niti da ne ščiti pred dejanskim sovražnim govorom ali kaznivimi dejanji. Ravno nasprotno – izrecno priznavajo, da ciljajo na vsebine, ki so sicer povsem legalne, a družbeno nezaželene.
Z drugimi besedami: ni več pomembno, ali je nekaj legalno, ampak ali nekomu ni všeč.
Avtorji poročila pozivajo k strožji moderaciji, samodejnemu odstranjevanju "škodljivih" vsebin, onemogočanju komentarjev in uporabi zasebnih nadzornih podjetij. Od platform se pričakuje, da ne bodo le izvajale zakona, temveč ga bodo pod pritiskom Ofcoma – zdaj vodilne regulativne institucije v skladu z novim zakonom – tudi presegle.
Ofcom postaja več kot le regulator – spreminja se v nadzornika javnega govora, brez jasnih omejitev svojih pooblastil.
Organizacija Kick It Out, nekoč posvečena boju proti rasizmu v nogometu, je zdaj ena glavnih promotork cenzure. Namesto osredotočanja na kriminalne grožnje in nadlegovanje, se kampanja vse bolj osredotoča na »ton«, stališča in politični govor.
Ključno: poročilo jasno kaže, da je razlika med kaznivim dejanjem in nestrinjanjem, med sovražnim govorom in neprijetnimi mnenji, vse bolj zabrisana. Pravne meje nadomeščajo čustvene reakcije – če nekoga "užališ", mora to izginiti.
To ni opozorilo, da se bo to zgodilo. To se že dogaja.