MojSpletnik NOVICE | Boj proti kriminalu ali uvod v popoln nadzor? Francoski minister poziva k odpravi gotovine ...
Boj proti kriminalu ali uvod v popoln nadzor? Francoski minister poziva k odpravi gotovine
Francoski minister za pravosodje Gérald Darmanin je pozval k popolni odpravi gotovine, saj trdi, da je digitalna plačila – vključno s kriptovalutami – veliko lažje slediti in da bi oblastem pomagala v boju proti trgovini z drogami in drugim oblikam kriminala.
V Franciji, pa tudi po vsej Evropski uniji, so se omejitve glede uporabe gotovine v zadnjih letih že postopoma zaostrile.
Darmanen je v četrtek v govoru pred senatnim odborom dejal, da "velik del vsakodnevne prestopništva, vključno z resnimi kriminalnimi mrežami, temelji na gotovini" in dejal, da bi "odprava gotovine onemogočila nastanek preprodajalcev drog".
Darmanen, ki je bil prej kot minister za javno upravo odgovoren za javne finance, je priznal, da bi bilo s prepovedjo fizičnega denarja težko popolnoma izkoreniniti trgovino z drogami, vendar je poudaril, da je "sledenje denarju ključnega pomena" in da vse postane "veliko bolj zapleteno", ko je mogoče nadzorovati tok denarja.
Minister je priznal, da bodo kriminalne združbe verjetno prešle na uporabo kriptovalut namesto gotovine, vendar je trdil, da je to tudi korak naprej, saj je "kripto transakcije pogosto lažje slediti" zaradi tehnologije veriženja blokov in novih pravil EU o spremljanju transakcij. V skladu z direktivo Evropskega sveta, ki bo začela veljati prihodnje leto, bodo morali ponudniki storitev s kripto sredstvi beležiti in posredovati podatke o pošiljateljih in prejemnikih pristojnim davčnim organom, s čimer bo odpravljena anonimnost prenosov kriptovalut znotraj Unije.
Vendar pa bo predlog o prepovedi gotovine verjetno naletel na odpor državljanov. Glede na anketo francoske centralne banke iz leta 2024, čeprav so kartice zdaj prevladujoča plačilna metoda (62 % anketirancev), kar 60 % anketirancev še vedno meni, da je dostop do gotovine "pomemben ali zelo pomemben". Med glavnimi prednostmi gotovine navajajo anonimnost (40 %), takojšnjo dokončanje transakcij (37 %) in boljši nadzor nad porabo (31 %).
Kritiki opozarjajo, da bi popolna odprava gotovine lahko povečala tveganje finančnega nadzora in spodkopala osebne svoboščine. Darmanen je priznal, da so ti pomisleki upravičeni, vendar meni, da je škoda, ki jo povzroča nezakonita gotovina, večja grožnja sistemu. »Dobro je, da spremljamo notarje, banke in nepremičninski trg,« je dejal, »vendar je čas, da se lotimo vzporednih denarnih tokov, ki zaobidejo formalno gospodarstvo.«
V Franciji so gotovinska plačila nad 1000 evrov že prepovedana, razen če ima oseba bančni račun. Kazen za kršitev pravil je do 5 % zneska transakcije. Za transakcije med zasebnimi osebami je zgornja meja 1.500 evrov, razen če obstaja podpisana pogodba s polnimi imeni in kontaktnimi podatki, v skladu s predpisi Ministrstva za gospodarstvo in finance.
Na ravni EU je Evropski parlament sprejel direktivo, ki uvaja najvišjo omejitev 10.000 evrov za gotovinske transakcije po vsej Uniji, in sicer z letom 2027. Cilj je po navedbah Evropske komisije odpraviti vrzeli v sistemu, ki kriminalnim združbam omogočajo neopaženo prenašanje velikih vsot denarja.
Predlog Géralda Darmanina za ukinitev gotovine je drastičen korak pod pretvezo boja proti kriminalu, vendar sproža resna vprašanja o nadzoru, zasebnosti in državljanskih svoboščinah. Čeprav lahko sledenje denarnim tokovom pomaga pri zajezitvi nezakonitih dejavnosti, popolna odprava fizičnega denarja tvega, da bodo navadni državljani izgubili pomembno orodje za anonimnost, osebni finančni nadzor in zaščito pred digitalno izključenostjo.
Poleg tega premik kriminala k kriptovalutam ne reši problema, temveč ga le premakne na drugo, bolj sofisticirano področje. Namesto prepovedi bi se moral osredotočiti na krepitev nadzora in kontrole sumljivih transakcij, ne da bi pri tem kršili temeljne pravice državljanov. Takšna pobuda bi zlahka postala orodje za razširjen državni nadzor pod krinko varnosti.