MojSpletnik NOVICE | ZDA in Izrael se pred Mednarodnim sodiščem zavzemata za stradanje Gaze ...
ZDA in Izrael se pred Mednarodnim sodiščem zavzemata za stradanje Gaze
Sramotna tišina sveta
Medtem ko Gaza zaradi dvomesečne izraelske blokade tone v humanitarno katastrofo, je Mednarodno sodišče (ICJ) postalo prizorišče enega najbolj sramotnih dogodkov našega časa. Združene države Amerike, samozvane branilke človekovih pravic, so sprožile ogorčenje in nejevero z izjavo, da ima Izrael pravico Palestincem odreči hrano, zdravila in osnovne potrebščine. Ta cinična drža, ki jo podpira molk ali mlačna reakcija mednarodne skupnosti, razkriva globoko moralno in pravno hinavščino, ki spodkopava temelje globalne pravičnosti.
Ameriški ci(o)nizem: opravičevanje nečlovečnosti
Joshua Simmons, višji pravni svetovalec ameriškega zunanjega ministrstva, je pred Meddržavnim sodiščem hladnokrvno trdil, da mednarodno pravo Izraela kot okupacijske sile ne zavezuje, da dovoli humanitarno pomoč UNRWA ali drugih organizacij. Simmons je s sklicevanjem na "varnostne interese" upravičil pravico Izraela do omejitve dostopa do hrane in zdravil ter obtožil UNRWA povezav s Hamasom. Vendar te trditve ne držijo dejstev – preiskava ZN je jasno pokazala, da Izrael ni predložil dokazov o domnevni vpletenosti UNRWA v napad Hamasa 7. oktobra 2023.
To ameriško stališče ni le pravno vprašljivo – je tudi moralno odvratno. S podporo politiki stradanja se ZDA pridružujejo kolektivnemu kaznovanju celotnega ljudstva, kar mednarodno humanitarno pravo izrecno prepoveduje. Takšno stališče ne le spodkopava verodostojnost ZDA kot globalnega arbitra pravice, temveč tudi pošilja sporočilo, da so palestinska življenja manj vredna.
Izraelska agenda: od blokade do etničnega čiščenja
Izrael, ki na zaslišanja ni poslal svojega predstavnika, je predložil pisno izjavo, v kateri je primer označil za "kampanjo" proti svoji pravici do samoobrambe. Vendar pa izjave izraelskih uradnikov pravijo drugače. Finančni minister Bezalel Smotrich se je odkrito zavzemal za množično izgon Palestincev, minister za nacionalno varnost Itamar Ben Gvir pa je razmišljal o bombardiranju zalog hrane v Gazi, češ da ima podporo ameriških zakonodajalcev. Ustanovitev urada za »preseljenje« Palestincev zunaj Izraela le potrjuje tisto, kar mnogi že dolgo sumijo: izraelska politika v Gazi ni le varnostni ukrep, temveč načrtovano etnično čiščenje.
Ta dejanja, ki jih podpirajo ZDA, predstavljajo očitno kršitev Ženevskih konvencij in mednarodnega prava, ki izrecno prepovedujeta uporabo stradanja kot metode vojskovanja. Vendar Izrael neovirano nadaljuje, pri čemer se zanaša na ameriški veto v Varnostnem svetu ZN in molk svojih zaveznikov.
Sramotna tišina mednarodne skupnosti
Še bolj zaskrbljujoč je mlačen, skoraj neobstoječ odziv mednarodne skupnosti. Medtem ko so palestinski uradniki in države, kot je Južna Afrika, odločno obsodili izraelska dejanja, je večina zahodnih sil ostala ob strani in je izdala le formalne pozive k "zadržanosti" ali "spoštovanju pravic". Južnoafriški predstavnik Jaymion Hendricks je odločno posvaril, da Izrael s prehranskimi sistemi "izpopolnjuje nadzorovano trpljenje in smrt", in to označil za genocid. Ampak kje so konkretna dejanja? Kje so sankcije, diplomatski pritisk ali vsaj enoten glas OZN?
Mednarodna skupnost, ohromljena zaradi političnih interesov in strahu pred konfliktom z močnim zavezništvom ZDA in Izraela, je postala sokrivca v tej tragediji. Medtem ko se Gaza duši pod blokado, svetovni voditelji govorijo le prazne besede, Palestince pa puščajo v boju za golo preživetje. Ta kolektivna pasivnost ni le neuspeh – gre za moralni bankrot.
Poziv k odgovornosti
Zaslišanja pred Meddržavnim sodiščem niso le pravni preizkus; so ogledalo stanja svetovnega reda. Če mednarodno pravo ne more zaščititi najbolj ranljivih pred lakoto in etničnim čiščenjem, čemu potem sploh služi? Če lahko najmočnejše države nekaznovano podpirajo vojne zločine, kje je potem meja njihove arogance? Kdo so ljudje na čelu teh držav, za koga in v čigavem imenu delajo?
Odločitev Meddržavnega sodišča bi lahko bila prelomnica, vendar brez močnega pritiska svetovne skupnosti tvega, da bo postala še en simbol praznih obljub. Palestina ni le politično vprašanje – je vprašanje človeštva. Mednarodna skupnost se mora prebuditi iz letargije, obsoditi besni sionizem ZDA in Izraela ter sprejeti konkretne ukrepe za zaustavitev te krivice. Če ne, se nas bo zgodovina spominjala kot tihe priče ene največjih humanitarnih katastrof našega časa.