VSTOP ČLANOV:
 Član:
 Geslo:
VIDEO ARHIV:
Newsexchange(11934)
 
Gost | Slovenski  
 MojSpletnik NOVICE | Kaj se je zgodilo z "zelenim novim dogovorom"? ...


Kaj se je zgodilo z "zelenim novim dogovorom"?
Ko sta Alexandria Ocasio-Cortez (AOC) in senator Edward Markey iz Massachusettsa leta 2018 predstavila »Zeleni novi dogovor« (GND), so mnogi verjeli, da gre za načrt, ki bo popolnoma preoblikoval energetski sektor in gospodarstva po vsem svetu. Ta ambiciozni načrt je predvid prehod na 100 % čisto energijo do leta 2030 in drastične spremembe v ekologiji in zaposlovanju. Vendar pa kljub velikim obljubam, da naj bi se v zeleno energijo in zmanjšanje emisij ogljikovega dioksida vložile milijarde dolarjev, načrt ni dosegel želenih rezultatov.

Visoka pričakovanja, nerealne obljube

"Zeleni novi dogovor" je obljubljal, da bo svet prenehal uporabljati fosilna goriva, kot sta nafta in plin, ter da bodo ZDA postale vodilne v gospodarstvu na področju čiste energije, hkrati pa bodo ustvarile milijone delovnih mest v zelenih panogah. Načrt je vključ tudi zmanjšanje stroškov energije, pa tudi ogromne prihranke pri zdravju zaradi zmanjšanja bolezni, povezanih z onesnaženjem. Cilj je bil tudi zmanjšati vojaški proračun, saj bi izginila potreba po zagotavljanju virov nafte po vsem svetu.

Vendar pa mnogi ekonomisti opozarjajo, da načrt temelji na nerealnih predpostavkah o tem, kako bi trg lahko deloval brez tradicionalnih ekonomskih mehanizmov, kot sta dobiček in tržna cena.

Politične težave in neuspešna izvedba

Čeprav je bila AOC ena glavnih zagovornikov načrta, se je "Zeleni novi dogovor" soočil z močnim političnim odporom. Čeprav je administracija Joeja Bidna poskušala dele načrta izvesti z zakonom o zmanjševanju inflacije, se številni načrtovani projekti, kot so stotine novih polnilnih postaj za električna vozila in izboljšave energetske infrastrukture, niso uresničili v predvidenem časovnem okviru.

Obljube o milijonih novih delovnih mest in nižjih stroških energije so ostale oddaljeni cilji, inflacija pa je ostala visoka. Pravzaprav so se mnogi cilji »Zelenega novega dogovora« izkazali za nerealne, medtem ko so načrtovane spremembe večinoma ostale na papirju.

Ekonomske ovire

Ekonomisti, kot je bil Ludwig von Mises, ki je nasprotoval centralnemu načrtovanju, so opozarjali, da bi poskus izvajanja tako ambicioznih načrtov brez tržnih mehanizmov za določanje cen vodil v neuspeh. Načrti, ki temeljijo na vladnih subvencijah in nadzoru trga, brez zasebnih trgov in dobička, preprosto niso vzdržni.

Ti argumenti so se izkazali za pravilne, saj so poskusi izvedbe načrta naleteli na težave z usklajevanjem virov, proizvodnje in distribucije, kar je upočasnilo napredek.

Neuspeh "zelenega novega dogovora"

»Zeleni novi dogovor« ni propadel le zaradi političnih ovir, temveč tudi zato, ker je temeljil na nerealnih ekonomskih načelih. Na koncu je načrt namesto trajnostnih gospodarskih sprememb ustvaril stagnacijo, ker je ignoriral tržne mehanizme in se zanašal na birokratski nadzor.

Ne glede na to ostaja vprašanje, ali se bodo podobni poskusi nadalji tudi v prihodnosti ali pa bodo gospodarski izzivi in ​​tržna realnost oblikovalce politik prisilili k iskanju bolj trajnostne in učinkovite rešitve za zeleno energijo.
WWW-NEWSEXCHANE.WEBREDIRECT.ORG   Natisni



Avtor 2020 - 2025 © | Pravila | Pišite nam | skupaj obiskov od 31.3.2020.
Ves materijal z naše strani se lahko kopira na druge spetne strani DELITE IN OZAVEŠČAJTE DRUGE!

EUSEARCH (slo,cro,eng) | NOVICE | KUHAJMO | FILESI (angleščina) | SHOPMAX | WIKISLO | GRABOVOI ŠTEVILA | RAZLAGA SANJ