MojSpletnik NOVICE | Najnovejša študija kaže, kaj se zgodi z našo krvjo že po 5 minutah stika s pametnim telefonom ...
Najnovejša študija kaže, kaj se zgodi z našo krvjo že po 5 minutah stika s pametnim telefonom
Nedavna študija v Frontiers in Cardiovascular Medicine kaže, da lahko samo pet minut neposrednega stika pametnega telefona s kožo povzroči vidno strjevanje rdečih krvnih celic (nastanek rouleaux). To bi lahko povzročilo daljnosežna kardiovaskularna tveganja – zlasti pri ljudeh z že obstoječimi zdravstvenimi težavami.
Kaj se je raziskovalo?
Zdrava prostovoljka je pet minut držala vklopljen pametni telefon (iPhone XR) na zadnji strani kolena.
Ultrazvok je bil uporabljen za pregled pretoka krvi in strukture v poplitealni veni pred in po izpostavljenosti.
Rezultat: jasna agregacija eritrocitov, ki je vidna kot spremenjen pretok krvi in odmevi – značilno za tako imenovano Rouleauxovo tvorbo, to je zlaganje rdečih krvničk kot kovancev.
Zakaj je to problematično?
Tvorba Rouleauxa poveča viskoznost krvi – kri teče počasneje in transport kisika je moten.
To lahko povzroči ishemijo (pomanjkanje kisika v tkivu) in sproži visok krvni tlak, trombozo, mikroinfarkt ali celo srčni infarkt.
To je še posebej nevarno za ljudi s sladkorno boleznijo, boleznimi ožilja, rakom, avtoimunskimi boleznimi ali srčno-žilnimi težavami.
Možen sistemski učinek – ne le na koleno
Avtorji domnevajo, da opaženi učinki niso omejeni na pregledano območje, ampak se lahko pojavijo tudi pri pogosti uporabi na glavi, v hlačnem žepu ali na zapestju.
Pretok krvi v tkivih je obratno sorazmeren z viskoznostjo krvi. — Avtorji študije
Napaka industrije: "domnevno varno" namesto "dokazano varno"
Študija jasno kritizira dejstvo, da dolgoročni biološki učinki visokofrekvenčnega sevanja (EMF) še niso bili ustrezno testirani. Današnja uporaba mobilne tehnologije temelji na nevarni predpostavki:
"Domneva se varno - ni dokazano varno" (»Domneva se, da je gotovo – vendar nikoli dokazano.«)
Zaključek in priporočilo
komentar:
Ta odkritja so bombastična – ker postavljajo pod vprašaj osnovne predpostavke našega vsakdanjega življenja: da je stalni fizični stik z digitalnimi napravami neškodljiv. Če bo ta raziskava potrjena, bi imeli opravka z močno podcenjeno, kronično grožnjo zdravju – v središču našega sodobnega načina življenja.