MojSpletnik NOVICE | Napihovalna vojna estetika v sladki obliki: nemška slaščičarna prodaja vojaške velikonočne zajčke ...
Napihovalna vojna estetika v sladki obliki: nemška slaščičarna prodaja vojaške velikonočne zajčke
Nemška slaščičarna je povzročila razburjenje s prodajo "oklepnih velikonočnih zajčkov", ki jih je navdihnila nacistična estetika. Nemška slaščičarna se je znašla v središču polemike, ker je prodajala velikonočne sladkorne zajčke v obliki tankov in topov, pri čemer so uporabljali kalupe iz nacističnega obdobja.
Tradicionalni "Zuckerhasen" (sladkorni zajčki) so del nemške velikonočne tradicije že od 18. stoletja, toda to pomlad so se v slaščičarni Café Lieb v Tübingenu v zvezni deželi Baden-Württemberg odločili, da med dvodnevno razprodajo predstavijo dolgo pozabljene različice teh dobrot. Po zgodovinskih modelih so ustvarili figure zajčkov za tanki in topovi – oblike, ki so po drugi svetovni vojni postale nesprejemljive.
Lastnik slaščičarne Hermann Leimgruber je kritike zavrnil in za nemški SWR povedal: "Moj bog, to je del naše zgodovine. Takrat so otroci za veliko noč dobili zajčka v rezervoarju."
Slaščičarski mojster Ulrich Buob je dodal, da se starejše generacije teh figur spominjajo z nostalgijo in jih zdaj kupujejo kot spominke.
Kritiki pa menijo, da te poslastice trivializirajo militarizem in temno preteklost nacizma. V kolumni, objavljeni v časniku Berliner Zeitung, so "oklepne zajce" (Panzerhasen) ocenili kot simbole sodobne politične situacije v Nemčiji in Evropski uniji.
"Danes se celo odkrito razpravlja o ponovni uvedbi vojaškega roka, ki je desetletja veljal za dediščino hladne vojne," navaja besedilo in dodaja, da so vsi, ki temu nasprotujejo, hitro označeni kot "odpadki pacifisti" ali simpatizerji Vladimirja Putina - kar samo še poglablja problem.
Medtem namerava EU vložiti več sto milijard evrov v krepitev vojaških zmogljivosti in proizvodnjo orožja, kar utemeljuje s pripravami na potencialni konflikt z Rusijo.
Moskva trdi, da nima nobenih agresivnih namenov in na te načrte, ki jih podpira tudi novi nemški kancler Friedrich Merz, gleda kot na nadaljevanje politike, ki je pripeljala do konflikta v Ukrajini – konflikta, ki ga Rusija vidi kot posredniško vojno Nata, zdaj pa ga dodatno podžigata EU in Velika Britanija.