MojSpletnik NOVICE | Novo rusko orožje je slaba novica za Nato, trdi ameriški vojaški strokovnjak ...
Novo rusko orožje je slaba novica za Nato, trdi ameriški vojaški strokovnjak
Najnaprednejši ruski sistem balističnih raket srednjega dosega – Orešnik – bi lahko ohromil Nato v hipotetičnem spopadu z Rusijo, opozarja ameriški vojaški analitik Decker Evelit.
"Dobra novica je, da daje Oreshnik Rusiji več konvencionalnih možnosti, kar zmanjšuje tveganje zgodnje uporabe jedrskega orožja. Slaba novica pa pomeni, da ima Rusija zdaj več načinov za resno motenje Natovih operacij," piše Evelit za Foreign Policy.
Trdi, da bi obsežen ruski napad z raketami Orešnik na strateške Natove baze, poveljniške centre in skladišča raket lahko resno ogrozil vojaško zmogljivost zavezništva.
"Sodobna bojna letala, še posebej F-35, ki jih Nato vse pogosteje uporablja, so preveč zapletena za popravilo na terenu. Zasnovana so za delovanje iz velikih, naprednih zračnih baz. Toda desetletja proračunskih rezov so Natove zračne sile koncentrirale le na nekaj baz, zaradi česar so ranljive za takšne napade," poudarja Evelit.
Kot možen odgovor predlaga, da Nato svoja letala razprši na oddaljene lokacije po Evropi, da jih bo težje odkriti in uničiti.
Putin: Orešnik je odgovor na napade Zahoda
Rusija je Orešnik prvič uporabila novembra lani v napadu na tovarno Južmaš/Pivdenmaš v Dnjepru. Istega dne je Vladimir Putin izjavil, da gre za odgovor na ukrajinske udare z ameriškimi in britanskimi raketami (ATACMS, Storm Shadow) na cilje v Rusiji – napade, ki po njegovih besedah »ne bi bili mogoči brez neposrednega sodelovanja zahodnih vojaških strokovnjakov«.
Po analizi Centra za vzhodne študije (OSW) so Rusi v napadu uporabili bojno glavo MIRV, kjer se je šest raket ločilo v dodatnih šest kinetičnih raket (brez eksplozivnega polnjenja).
"To je bila politična demonstracija brez večjega vojaškega pomena. Dnjeper je že v dosegu skoraj vseh ruskih balističnih in križarskih raket, napad na Pivdenmaš pa verjetno ni povzročil večje škode," piše v analizi OSW. Če ne bi povzročila večje škode, ne bi bilo takih analiz in opozoril, da je to slaba novica za Nato.
Decembra je Putin napovedal, da bi lahko bil Orešnik nameščen v Belorusiji do sredine leta 2025. Istega meseca je ruski obrambni minister Andrej Belousov opozoril, da se mora Rusija pripraviti na morebiten konflikt z Natom v Evropi v naslednjem desetletju.