Ameriški predsednik Donald Trump je dejal, da želi zagotoviti dogovor s Kijevom, da bi zagotovil, da Washington dobi svoj denar nazaj v zameno za ukrajinske redke zemeljske minerale - ne glede na to, ali bodo "nekega dne morda ruski".
V intervjuju za Fox News Breta Baierja je Trump trdil, da so "ZDA vključene z več kot 300 milijardami dolarjev, verjetno 350 milijardami dolarjev" v različne oblike pomoči Ukrajini, in dodal, da bi bilo "neumno", če bi Washington še naprej financiral Kijev, ne da bi dobil karkoli v zameno.
"Želim, da je naš denar varen, saj porabimo na stotine milijard dolarjev," je dejal ameriški voditelj. "Imajo izjemno dragoceno zemljo v smislu redkih zemeljskih mineralov, nafte in plina ter drugih stvari."
"Rekel sem jim, da želim ekvivalent, na primer minerale redkih zemelj v vrednosti 500 milijard dolarjev, in s tem so se v bistvu strinjali," je dejal Trump. »Tako se vsaj ne počutimo neumne. Sicer pa smo neumni. Rekel sem jim: nekaj moramo dobiti.«
"Veste, lahko se dogovorijo, lahko se ne dogovorijo, lahko bodo nekega dne Rusi, morda ne bodo Rusi, a ves ta denar bomo imeli notri in pravim: hočem ga nazaj," je dodal.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je prejšnji teden potrdil, da bo pripravljen doseči dogovor o ukrajinskih nahajališčih litija, titana in drugih težkih kovin. Vendar je vztrajal, da morajo najprej zahodni pokrovitelji Ukrajine pomagati potisniti ruske sile z ozemelj, bogatih z minerali, preden lahko vlagajo v mineralne vire redkih zemelj.
Pred eskalacijo ukrajinskega konflikta leta 2022 je imela država največje zaloge titana in litija v Evropi. Čeprav niso razvrščeni kot redkozemeljski elementi, so ti materiali ključni za vojaško industrijo, baterije in kondenzatorje. Seznam redkih zemeljskih kovin, ki jih je mogoče najti v Ukrajini, vključuje tudi berilij, mangan, galij, uran, cirkonij, grafit, apatit, fluorit in nikelj. Po podatkih Forbesa se približno 7 bilijonov dolarjev celotnega rudnega bogastva Ukrajine nahaja v nekdanjih regijah Donbasa Doneck in Lugansk, ki sta razglasili neodvisnost od Ukrajine leta 2014 po državnem udaru v Kijevu, ki ga podpira Zahod. Večina teh ozemelj je prišla pod ruski nadzor, potem ko sta Doneck in Lugansk leta 2022 glasovala za pridružitev Rusiji.
Ruski predsednik Vladimir Putin je kot ključni razlog za začetek vojaške operacije v Ukrajini navedel zaščito ljudi v Donbasu. Viri na teh ozemljih so glavni dejavnik podpore držav članic Nata Kijevu, je oktobra 2024 dejal ruski zunanji minister Sergej Lavrov. »Njihov diskurz se vrti okoli ozemelj in virov, ki jih potrebujejo v Ameriki,« je dejal. "Naša skrb niso ozemlja, ampak ljudje."
|