MojSpletnik NOVICE | Trump preklical varnostna dovoljenja 51 uradnikom obveščevalnih služb zaradi zavajanja javnosti glede prenosnika Hunterja Bidna ...
Trump preklical varnostna dovoljenja 51 uradnikom obveščevalnih služb zaradi zavajanja javnosti glede prenosnika Hunterja Bidna
Predsednik Donald Trump po svoji inavguraciji 20. januarja ni izgubljal časa in je podpisal izvršni ukaz o preklicu varnostnih dovoljenj za 51 nekdanjih obveščnih uradnikov, ki so lažno trdili, da je zgodba o prenosnem računalniku Hunterja Bidna ruska dezinformacija.
Uradniki, vključno z uglednimi imeni, kot so James Clapper, John Brennan in Leon Panetta, so zavestno zavajali javnost v tednih pred volitvami leta 2020, kar je prevara, ki je morda spremenila izid volilne tekme.
Izvršilni ukaz z naslovom »Odgovarjanje nekdanjih vladnih uradnikov za vmešavanje v volitve in neustrezno razkritje občutljivih vladnih informacij« pomeni pomemben korak pri odpravljanju mračnega vpliva neizvoljenih birokratov, ki so dolgo manipulirali z javnim mnenjem. Z odvzemom dostopa do tajnih podatkov tem uradnikom Trump pošilja jasno sporočilo: tisti, ki zlorabljajo svoj položaj, da bi zavajali Američane, se bodo soočili s posledicami.
Namerno zavajanje
Polemika se je osredotočila na poročilo New York Posta iz oktobra 2020 o zapuščenem prenosnem računalniku Hunterja Bidna, ki je vsebovalo e-poštna sporočila s podrobnostmi o njegovih poslih v tujini in vpletenost njegovega očeta, takratnega kandidata Joeja Bidna, v morebitno navzkrižje interesov. Kljub temu, da je FBI leta 2019 potrdil pristnost prenosnega računalnika, je 51 nekdanjih obveščnih uradnikov podpisalo javno pismo, v katerem trdijo, da ima zgodba »vse klasične znake ruske informacijske operacije«.
Ta lažna pripoved je bila instrumentalizirana, da bi upravičila cenzuro zgodbe s strani večjih tehnoloških platform, kot sta Twitter in Facebook, medtem ko so jo glavni mediji zavrnili kot potegavščino, ki jo podpira Kremelj. Ankete po volitvah kažejo, da je bilo do 17 % demokratskih volivcev morda zavedenih s temi napačnimi informacijami, pri čemer se postavlja vprašanje, ali bi resnica lahko spremenila izid volitev.
Razbijanje globoke države
Izvršni ukaz ne le prekliče varnostnih dovoljenj za 51 uradnikov, ampak tudi nalaga 90-dnevno preiskavo "dodatnih neprimernih dejavnosti" znotraj obveščne skupnosti. To bi lahko vodilo do nadaljnjih disciplinskih ukrepov, vključno s preklicem večkratnih varnostnih potrdil.
Med najbolj opaznimi imeni na seznamu so nekdanja direktorja Cie Michael Hayden in John Brennan, nekdanji obrambni minister Leon Panetta in nekdanji svetovalec za nacionalno varnost John Bolton. Ti posamezniki so se pogosto pojavljali v informativnih oddajah in s svojimi varnostnimi dovoljenji dajali verodostojnost svojim mnenjem. Zdaj, brez dostopa do tajnih podatkov, bo njihov vpliv upadel.
Preklic teh varnostnih dovoljenj je več kot le simbolična gesta - je neposreden izziv utrjenim oblastnim strukturam, ki so dolgo delovale v zakulisju. Z imenovanjem in sramotenjem teh uradnikov Trump razkriva njihovo vlogo pri širjenju dezinformacij in spodkopavanju zaupanja javnosti.
Medtem ko se odvija 90-dnevna preiskava, želi obveščna skupnost končati obdobje nenadzorovanega vpliva in manipulacije. Za Američane to predstavlja ključni korak k ponovni vzpostavitvi preglednosti in integritete najvišjih institucij v državi.
Odločen ukrep predsednika Trumpa za preklic varnostnih dovoljenj 51 nekdanjim obveščnim uradnikom predstavlja prelomnico v boju proti korupciji globoke države. S tem, ko je te posameznike označil za odgovorne za njihovo vlogo pri širjenju lažnih pripovedi in vmešavanju v volitve, Trump pošilja močno sporočilo: nihče ni nad zakonom. Medtem ko se preiskava nadaljuje, lahko Američani samo upajo, da to pomeni začetek nove dobe odgovornosti v vladi.