MojSpletnik NOVICE | Elon Musk: Brez svobode govora ni demokracije ...
Elon Musk: Brez svobode govora ni demokracije
V novi epizodi podcasta Joeja Rogana je Elon Musk delil vpogled v svoje motive za nakup Twitterja (zdaj X) in posledice za svobodo govora, pri čemer je prejšnji pristop platforme označil za "norega" in izpostavil njegovo spremembo pod njegovim vodstvom. Musk je dejal, da čuti obveznost, da kupi Twitter, kar namiguje, da smo brez njegovega posredovanja "zajebani".
Rogan je pohvalil Muska in izrazil hvaležnost za to, kar je videl kot proticenzurno držo. Muskovo odločitev je ocenil kot "besedo" za svobodno izražanje, ki omogoča večjo transparentnost praks "prikrivanja informacij".
Musk je to ponovil in opozoril, da je bil "seznanjen" s sumljivimi spremembami v delovanju platforme veliko pred nakupom. »Največ interakcij sem imel z uporabniki na Twitterju ... Če spremenijo sistem, lahko takoj povem,« je dejal in dodal, da je bila odločitev platforme, da deplatformira takratnega predsednika Donalda Trumpa, »nora«.
Musk je tudi podrobno opisal obseg vpletenosti FBI v pretekle operacije Twitterja in razkril osupljive prakse, za katere meni, da kršijo ustavna načela. Opisal je "čarobni portal", ki ga je imel FBI v Twitterjevem sistemu in je zveznim agentom omogočal neposredno komunikacijo z moderatorji platforme in zaht odstranitev ali zatiranje vsebine. Še bolj zaskrbljujoče, je dodal Musk, je bila vsa komunikacija prek portala samodejno izbrisana po dveh tednih, kar je kršitev zveznega zakona o svobodi informacij (FOIA). "To je popolnoma nezakonito," je dejal Musk in poudaril, da takšno brisanje komunikacij preprečuje javni nadzor in odgovornost. Trdil je, da je bil tajni pristop FBI primer prekoračitve in manipulacije informacij, ki ju je poskušal končati s prevzemom lastništva nad platformo.
Musk se je poglobil v vlogo vlade pri nadzoru vsebine in omenil razkritje "datotek na Twitterju", ki je osvetlilo zahteve vlade za odstranitev določenih objav ali zmanjšanje njihove vidnosti na Twitterju. "V Twitter je prišlo do velikega vmešavanja vlade," je opozoril Musk. Pojasnil je, da je Twitter takrat pozdravil ta vpliv in celo sprejemal plačila za storitve moderiranja vsebin. Musk je to kritiziral kot "neustavno" in označil za pomembno grožnjo odprtemu diskurzu.
Ko je govoril o bojkotu oglašcev, je Musk pojasnil, da se X še naprej sooča s finančnimi težavami, predvsem zaradi organiziranih bojkotov s strani aktivističnih organizacij. "Imeli smo in še vedno imamo velik bojkot oglašcev," je dejal in obžaloval, kako je "kup levičarskih nevladnih organizacij" vztrajal, da podjetja prenehajo oglaševati na platformi.
"Ena najpomembnejših oblik novinarstva je razkrivanje vladne korupcije," je dejal Rogan in poudaril svoje stališče, da noben subjekt - vlada ali korporacija - ne bi smel imeti nenadzorovanega nadzora nad pretokom informacij.