MojSpletnik NOVICE | Spike proteini COVID-19 pomagajo rakavim celicam preživeti in se upreti kemoterapiji ...
Spike proteini COVID-19 pomagajo rakavim celicam preživeti in se upreti kemoterapiji
Covid-19 izvira iz laboratorija
Nova študija Univerze Brown je pokazala, da koničasti protein SARS-CoV-2, virusa, odgovornega za koronavirus Wuhan (COVID-19), pomaga rakavim celicam preživeti in se upreti kemoterapiji.
Glede na študijo, ki jo je vodil dr. Wafik El-Deiry, direktor Brown's Legorreta Cancer Center, lahko spike protein spodbuja preživetje in rast raka tako, da moti dejavnosti za boj proti raku in blokira delovanje ključnega gena za zatiranje raka, znanega kot p53.
El-Deiry in njegovi kolegi so opazili, da ko rakave celice naletijo na koničaste beljakovinske podenote, to zmanjša aktivnost p53, beljakovine, ki pomaga braniti telo pred tumorji. To je omogočilo rakavim celicam, da so ušle naravni obrambi telesa pred nastankom tumorja. El-Deiry je tudi pojasnil, da lahko motnje p53 spodbujajo razvoj raka in spodbujajo rast raka.
Študija je uporabila tudi kemoterapevtska zdravila za aktivacijo gena p53, vendar so raziskovalci namesto smrti ugotovili, da so rakave celice, ki vsebujejo podenote koničastih beljakovin, pokazale povečano odpornost na kemoterapijo, standardno zdravljenje za različne vrste raka.
"Po zdravljenju z več kemoterapijami smo opazili povečano sposobnost preživetja rakavih celic v prisotnosti podenote S2 s SARS-CoV-2," je dejal El-Deiry.
Vse več študij povezuje cepiva proti COVID-19 s primeri raka Japonska študija, objavljena v medicinski reviji Cureus 8. aprila, je podprla rezultate Brownove raziskave.
Študija je preuča starostno prilagojene stopnje umrljivosti za 20 različnih vrst raka na Japonskem z uporabo uradnih statističnih podatkov o smrtih, okužbah s SARS-CoV-2 in stopnjah cepljenja od leta 2020 do 2022. Japonska, ki zdaj daje svoj sedmi odmerek cepiva, kaže "statistično pomembno povečanje" smrti zaradi raka po dajanju tretjega odmerka cepiva.
V prvem letu pandemije leta 2022 ni bilo presežne umrljivosti zaradi raka (-0,4 odstotka). Podatki pa kažejo nekaj presežne smrti zaradi raka v višini 1,1 odstotka po kampanjah množičnega cepljenja s prvim in drugim odmerkom leta 2021, nato pa višjo presežno smrt zaradi raka v višini 2,1 odstotka leta 2022 po uvedbi tretjega odmerka cepiva.
Leta 2022 je povečana umrljivost zaradi vseh vrst raka, zlasti raka, občutljivega na estrogen in estrogenske receptorje alfa (ER?), vključno z rakom jajčnikov, levkemijo, prostato, ustnicami/ustmi/žrelom, trebušno slinavko in dojko, postala pomembna. Poleg raka, občutljivega na ER?, študija kaže tudi zaskrbljujoč trend v stopnjah umrljivosti za najsmrtonosnejše vrste raka – pljuč, debelega črevesa, želodca in jeter – ki so pred pandemijo upadale. Vendar se je stopnja upadanja po uvedbi cepiva proti COVID-19 upočasnila.
Vseh šest vrst raka je v letih 2021 in 2022 preseglo pričakovano stopnjo umrljivosti, čeprav se je rak trebušne slinavke že pred pandemijo stalno poveč.
Največje število smrti zaradi raka se je zgodilo med ljudmi, starimi od 80 do 84 let, pri čemer je več kot 90 odstotkov te skupine prejelo tretji odmerek cepiva. Skoraj 100 odstotkov apliciranih cepiv je temeljilo na mRNA, predvsem Pfizerjevo (78 odstotkov), sledilo mu je Modernino (22 odstotkov).
Poleg tega so raziskovalci trdili, da kljub zmanjšanemu presejanju za raka in omejenemu dostopu do zdravstvene oskrbe v tistem času povečanja umrljivosti zaradi teh vrst raka še vedno ni mogoče razložiti z odpravljenimi omejitvami dostopa do zdravstvene oskrbe za presejanje in zdravljenje raka leta 2022.