MojSpletnik NOVICE | Nova študija opozarja: Gospodinjska kemija vpliva na razvoj možganov ...
Nova študija opozarja: Gospodinjska kemija vpliva na razvoj možganov
Nedavno objavljena znanstvena študija je preuča možne škodljive učinke nekaterih kemikalij, ki jih običajno najdemo v gospodinjskih izdelkih, na razvoj celic, ki podpirajo možgane.
Študija, ki je uporabila kulture človeških celic in miši, je pokazala, da so kemikalije, prisotne v razkužilih, lepilih in pohištvenem tekstilu, potencialno škodljive za oligodendrocite, ključne celice v razvoju možganov.
Kaj je pokazala raziskava?
Med identificiranimi spojinami so bile kvarterne spojine in organofosfati, ki se običajno uporabljajo v različnih gospodinjskih izdelkih. Kvartarne spojine so prisotne v razkužilih, razkužilih za roke in izdelkih za osebno nego, medtem ko so organofosfati v tekstilu, lepilih in pohištvu.
Ugotovljeno je bilo, da te kemikalije vplivajo na zorenje in preživetje oligodendrocitov, ki so ključni za izolacijo nevronov in vzdrževanje učinkovitega nevronskega signaliziranja v možganih.
Raziskavo je s kolegi izvedla Erin Cohn, molekularna biologinja z univerze Case Western Reserve v Ohiu, objavljena pa je bila v reviji Nature Neuroscience.
"Ugotovili smo, da so bili oligodendrociti - ne pa tudi druge možganske celice - presenetljivo občutljivi na kvaterne amonijeve spojine in organofosfatne zaviralce gorenja," je dejala Konova.
Najdba v otroškem urinu
Študija prav tako poudarja prisotnost metabolitov, ki zavirajo gorenje, v vzorcih otroškega urina, s potencialno povezavo z negativnimi nevrorazvojnimi izidi, čeprav vzročnost ostaja nejasna.
Kljub vrzeli v razumevanju znanstveniki poudarjajo potrebo po nadaljnjih raziskavah, zlasti glede občutljivosti otrok na izpostavljenost kemikalijam v kritičnih obdobjih razvoja možganov, poroča Science Alert.