MojSpletnik NOVICE | Protesti kmetov na Poljskem so prisilili vlado v pogajanja o uvozu hrane iz Ukrajine ...
Protesti kmetov na Poljskem so prisilili vlado v pogajanja o uvozu hrane iz Ukrajine
Poljska - Protest kmetov
Poljska vlada je s kmetijskimi organizacijami dosegla dogovor o prekinitvi vsedržavnih protestov, ki so ohromili narod.
Minister za kmetijstvo in razvoj podeželja Czeslaw Siekierski iz agrarne Poljske ljudske stranke je zaključil pogovore s predstavniki več kmečkih organizacij in sindikatov. S tem sporazumom se je vlada strinjala, da prekine uvoz poceni ukrajinskih kmetijskih proizvodov na Poljsko in njihov tranzit v druge evropske države.
Prekinjene protestne akcije kmetov so proti protikmečki kmetijski politiki Evropske unije, ena njenih glavnih zahtev pa je bila ustavitev uvoza kmetijskih proizvodov iz Ukrajine. Kmetje v državi so v okviru protestov postavili več kot 500 cestnih zapor po Poljski.
Ključne lokacije so blokirane, od provincialnih mest do hitrih cest, avtocest in mejnih prehodov. Nacionalno združenje za zaščito pravic kmetov, pridelovalcev in predelovalcev je sporočilo, da je Poljska zaradi protesta zastala.
Takrat je Adrian Wawrzyniak, tiskovni predstavnik kmetijskega sindikata Solidarnost, opozoril, da so protesti delovali kot "invazija v obliki zvezde v vsako provincialno mesto" z desetinami, če ne stotinami kmetijskih traktorjev, ki blokirajo ceste in avtoceste.
Protesti kmetov so se začeli 9. februarja, do 6. marca pa so se kmetje redno spopadali s policijo, vključno z enotami pregona, ki so predstavnikom kmetov preprečile vstop v stavbo poljskega parlamenta v Varšavi.
Poljska vlada je blizu podpisa izvozne pogodbe z Ukrajino Kot del dogovora s kmeti je liberalna in levičarska koalicijska vlada premierja Donalda Tuska pristala na začetek pogajanj z Ukrajino o uvozu hrane.
Opozoriti je treba, da se ukrajinska vlada v Kijevu ni hotela usesti za pogajalsko mizo in da je vlada trdila, da protesti na Poljskem škodujejo njenemu gospodarstvu in njenim vojnim prizadevanjem sredi ruske posebne vojaške operacije. Nadalje je trdil, da gre le majhen del ukrajinskega žita dejansko skozi Poljsko na poti v svet.
Kljub temu je Tusk nedavno sklenil prvi krog pogovorov z ukrajinskim kolegom, premierjem Denisom Šmihalom, oba pa sta na novinarski konferenci spregovorila o sodelovanju obeh držav.
"Smo blizu rešitve," je dejal Tusk. "Nanaša se na količino proizvoda, ki lahko priteče na Poljsko, ko to ugotovimo, smo blizu tega, da zagotovimo, da tranzit ne bo motil poljskega trga."
"Danes lahko rečem, da imamo vsekakor napredek glede odprave [mejne] blokade," je dejal Šmihal, ki je dodal, da so bili pogovori s Tuskom "izjemno konstruktivni" in intenzivni.
Cilj Poljske je doseči, da Ukrajina pristane na sporazum o licenciranju kmetijske trgovine, podoben tistemu, o katerem se je Kijev pogajal z Romunijo in Bolgarijo.
"Vesel sem, da smo se danes dogovorili, da bodo rešitve, ki dobro delujejo z vidika zaščite romunskega in bolgarskega trga, uporabljene tudi v naših odnosih," je dejal Tusk.
Siekierski je poudaril, da se pogovori z njegovim ukrajinskim kolegom, ministrom za agrarno politiko in prehrano Mykolo Solskim, trenutno vrtijo okoli posebnih podrobnosti izvoznih dovoljenj, vključno s tem, kateri proizvodi bodo zajeti. Solski je v izjavi dejal, da pogovori potekajo in so "zapleteni, a pošteni".
»Pomembno je, da smo se že pogovorili o rešitvah, ki bodo kmalu objavljene. Hkrati pa je vprašanje težko za vse strani in zahteva dodaten čas,« je dejal Solski.