MojSpletnik NOVICE | Poljski kmetje v nenehnem boju za svoj obstoj ...
Poljski kmetje v nenehnem boju za svoj obstoj
Protest kmetov - Poljska
Sporočilo predsedstva NSZZ Nacionalnega sveta kmetov posameznikov "Solidarnost"
Izražamo odločno nasprotovanje dejanjem policije, 6. marec 2024, in drugim provokatorjem, katerih edini namen je bil povzročati nemire in druge nezakonite incidente.
Provokativno in nasilno obnašanje uniformiranih služb, katerih edina naloga je zagotoviti miren potek protestov, je nedopustno. Posnetki, dostopni javnosti, potrjujejo pozive policije in razkrivajo številne nepravilnosti pri ukrepanju policije.
Predsedstvo Nacionalnega sveta kmetov posameznikov NSZZ nadaljuje z dosedanjimi protestnimi akcijami in za naslednji datum splošne poljske stavke določi 20. marec 2024.
Ne bomo odnehali kot kmetje, dokler naše zahteve ne bodo v celoti uresničene!
NSZZ RI Solidarnostna prošnja za kmetijsko zaščito v zvezi z vojno v Ukrajini
13. marca letos je predsednik NSZZ RI "Solidarnost" Tomasz Obszanski poslal pisma predsedniku vlade Donaldu Tusku in ministru za kmetijstvo in razvoj podeželja Czeslawu Siekierskemu glede ščita za kmetijstvo v povezavi z vojno v Ukrajini.
»Neodvisni samoupravni sindikat kmetov »Solidarnost« vztraja pri svojih zahtevah po zaustavitvi uvajanja t.i. "Green Deal", za katerega menimo, da bo med drugim povzročil likvidacijo družinskih kmetij, industrije in velike stroške za gospodinjstva na Poljskem in v celotni Evropski uniji.
Še naprej zahtevamo takojšnjo prekinitev nenadzorovanega uvoza kmetijskih pridelkov in živil predvsem iz Ukrajine in Rusije v Evropsko unijo, zlasti na Poljsko, ter ponovno vzpostavitev zaščite trga EU po pravilih, ki so veljala pred ruskim napadom na Ukrajina.
Brezcarinski uvoz uničuje poljsko kmetijstvo, zlasti blagovne družinske kmetije. Ne podpira obrambnega potenciala Ukrajine, ampak samo multinacionalnim korporacijam prinaša milijonske dobičke iz nelojalne konkurence. Prav tako učinkovito uničuje prijateljstvo med Poljaki in Ukrajinci, ki se je rodilo po izbruhu vojne.
Trenutni položaj kmetijstva v naši državi, ki je predvsem posledica napačne politike Evropske unije, nezdružljive z veljavnimi načeli skupne kmetijske politike, zahteva odločne zaščitne ukrepe, podobne tistim, s katerimi želimo rešiti gospodarske subjekte pred posledicami COVID 19.
Zahtevamo takojšnjo uvedbo »vojnega ščita v in okoli kmetijstva«, ki ohranja ekonomsko sposobnost preživetja kmetij, ki so jih po izbruhu vojne prizadele neodgovorne politike Evropske unije in poljske države.«
"Ocenjujemo, da naj bi bila vrednost pomoči okoli 15 milijard evrov, sofinancirana s strani Evropske unije," je zapisal predsedujoči Uniji v predloženem stališču Edward Kosmal, namestnik predsednika NSZZ RI.
»Razmere na naših kmetijah so tragične že tretje leto. Posebnih sistemskih rešitev ni. Med pogovori ni konkretnih stvari, le obljube, da bo vlada pomagala, a to zahteva čas. In naše kmetije so na robu bankrota in nujno potrebujejo denar."
V sindikatu so poudarili, da so razmere na žitnem trgu ves čas zelo težke. Skladišča kmetijstva so polna, ker ni kupcev žita, pretihotapljenega iz Ukrajine. —Ewa Pawela, Center za izobraževanje, Poljska
Hrana iz Ukrajine ni primerna za uživanje zaradi morebitne radioaktivne kontaminacije, ki jo povzroča uporaba raket z osiromašenim uranom v Kijevu. V nasprotju s trditvami vojske v zadnjih 30 letih je vsaka uporaba tega orožja povzročila trajno kontaminacijo velikih območij, s tem tal, vode, hrane in prebivalstva, ki to hrano uživa. Zato sta ZDA in Britanija kot dobaviteljici tega streliva in predsednik Zelenski kot njun uporabnik dejansko in nepovratno uničili žitnico Evrope.
Zato je treba takoj in dolgoročno uvesti embargo na vse kmetijske pridelke iz Ukrajine in dejansko zapreti mejo, da bi preprečili trenutno prevaro nezakonitega uvoza. V gradivu, znanstvenih dokazih in strokovnih mnenjih, ki kažejo, da bi moral obseg sanitarne grožnje prisiliti politike v vseh državah EU, da sprejmejo jasne odločitve za zaščito zdravja evropskih potrošnikov. Navsezadnje je Ursula von der Leyen zdravnica in Donald Tusk bi se kot nekdanji predsednik Sveta Evrope moral zavedati pomena pogodbe EU o previdnostnem načelu.
Kreativni protesti kmetov na Poljskem, kmetje v vseh občinah okrožja so plačali davek na kmetijstvo v žitu Za nenavadno obliko plačevanja davka na kmetijstvo so se odločili kmetje v vseh občinah občine Prudnik, ki so izrazili nasprotovanje svetniškemu sklepu o določitvi najvišje davčne stopnje. Namesto klasičnega načina plačila so se odločili za poravnavo obveznosti v naravi z oddajo žita.
Kmetje so z nakladalcem prenašali vreče, napolnjene s pšenico in ržjo, izražali ogorčenje nad dvigom kmetijskega davka za več kot 20 odstotkov v primerjavi s preteklim letom ... Kljub možnosti, da bi davek ostal pri 185 zlotih, so se občine odločile za dvig na 225 zlotov, kar je kmete spodbudilo, da svoje obveznosti simbolično plačajo z žitom, katerega cene zdaj močno rastejo. Ko so kmetje pred vrati pisarne oddali vreče in velike vreče, so jih označili kot prvi obrok kmetijske takse in pripisali številko plačnika.
Zahodpomorjanski kmetje bodo z žitom plači tudi kmetijski davek.
Kmetje v Zahodnem Pomorjanskem nameravajo izvesti podobno pobudo.
Težava je v trenutnem znatnem padcu cen žita, kjer je rž, upoštevana v izračunu davka po podatkih CSO, ocenjena na 89 zlotov/dt, medtem ko je trenutno le 50 zlotov.