MojSpletnik NOVICE | "Sem kmet, ne pa suženj" - Kmetje protestirajo v Varšavi in zahtevajo ustavitev uvoza iz Ukrajine in zeleni dogovor EU ...
"Sem kmet, ne pa suženj" - Kmetje protestirajo v Varšavi in zahtevajo ustavitev uvoza iz Ukrajine in zeleni dogovor EU
Na največjih demonstracijah doslej od začetka protestov 9. februarja so poljski kmetje in njihovi podporniki vihteli rdeče-bele poljske zastave in nosili transparente z napisom "Brez nas boste lačni, goli in trezni" in "Jaz sem kmet, ne suženj." Varšavska mestna skupščina je število protestnikov, ki so se udeležili protesta, ocenila na nekaj več kot 10.000.
Bilo je več protiukrajinskih transparentov s slogani, kot je "Poskrbite za zdravje svoje družine. Ne jej prasice iz Ukrajine«, na drugi pa je pisalo »Dovolj gostoljubja za nehvaležne kurbine«, na transparentu pa je bil Ukrajinec, ki so ga vrgli s Poljske.
Pohod se je začel iz središča Varšave do parlamenta, kjer so se voditelji kmetov srečali s predsednikom poljskega parlamenta Szymonom Holownio, nato pa odšli do urada poljskega predsednika vlade, kjer so se srečali s pomočnikom predsednika vlade g. Donald Tusk.
Kmetje, ki so se udeležili pohoda, so se pritoži nad inflacijo, ki sta jo povzročila vojna v Ukrajini in ukrajinski izdelki, ki znižujejo cene njihovih pridelkov. En kmet je rekel, da je cena korenja zdaj nižja kot pred vojno.
Zahti so, da oblasti izpolnijo njihove zahteve, ki vključujejo opustitev omejitev v kmetijstvu, načrtovanih v okviru podnebnega svežnja EU "Green Deal", in uvedbo strožjih omejitev za kmetijsko blago iz Ukrajine.
Premier Donald Tusk, ki je trenutno v Pragi na vrhu Višegrajske skupine, je dejal, da je slišal zahteve kmetov in obljubil, da bo sprejel ukrepe, med drugim za rešitev trgovine z Ukrajino. Povedal je, da je prostotrgovinski sporazum z Ukrajino negativno vplival na živilske trge v srednji Evropi in nasprotoval obtožbam, da bi kakršne koli trgovinske omejitve škodile Ukrajini, in spomnil ljudi, da držav, kot sta Poljska in Češka, ni mogoče obtožiti, da ne pomagajo Ukrajini.
Minister za kmetijstvo Czesłav Siekierski je za komercialno TVN dejal, da je "Evropska komisija uvedla pretirane, nerazumne in drage zahteve zelenega dogovora". Evropska komisija je že napovedala opustitev obvezne "neobdelovanja" 4 odstotkov zemlje za večje kmetije za eno leto in umaknila zahtevo po zmanjšanju uporabe pesticidov za 50 odstotkov do leta 2030.
Vendar to ni bilo dovolj, da bi zadovoljili kmete na Poljskem in v drugih državah EU, kjer so bili v zadnjih tednih prav tako redni protesti, saj se bojijo, da so opustitve začasna rešitev, ki bi jo lahko kadar koli razveljavili. Kmetje prav tako pravijo, da niso zadovoljni s srečanjem s Tuskovim glavnim pomočnikom Janom Grabiecem, ker "se ni uresničilo nič konkretnega".
Poljski kmetje protestirajo že od 9. februarja, blokirajo ceste in mejne prehode, izvajajo pa tudi nekaj bolj radikalnih dejanj, kot je odlaganje ukrajinskega žita s tovornjakov in vagonov, ki vozijo čez Poljsko.
Poljski kmetje so v ponedeljek začeli blokirati mejni prehod s Slovaško, za katerega trdijo, da ga uporabljajo kot pot za obhod blokade na ukrajinski meji.
Ukrajina se je jezno odzvala na razsutje žita in zahta, da Poljska razreši blokade. Ukrajinska vlada je zagrozila s povračilnimi ukrepi, če vprašanje ne bo rešeno do 28. marca, ko naj bi se obe vladi srečali v Varšavi na dvostranskih pogovorih. Tuskova vlada se je odločila, da mejne prehode uvrsti med "kritično infrastrukturo", kar pomeni, da bi se policija lahko uporabila za premik protestnikov iz bližine teh objektov.