Francoski kmetje so včeraj blokirali eno od avtocest, ki povezuje Pariz z Lillom in mejne prehode z Belgijo, kar je povzročilo prometne zastoje in dolge kolone, poroča Reuters.
Protesti po vsej Evropi
Spomnimo, nemire, ki v Franciji z različno intenzivnostjo potekajo že skoraj dva tedna, lahko deloma postavimo v kontekst kmečkih protestov, ki potekajo po vsej Evropi, od Belgije do Poljske.
A kot kaže, je v Franciji zdaj v teku eskalacija.
Francoski sindikat kmetov načrtuje popolno blokado V medije je namreč pricurljal dokument francoskega kmečkega sindikata FNSEA, iz katerega je razvidno, da nameravajo na cestah, ki sestavljajo glavna prometna križišča okoli Pariza, vključno z A6, A10 in A13, postaviti 11 barikad. avtoceste.
Da so ti podatki pravilni, dokazuje tudi dejstvo, da so zdaj sindikati odkrito pozvali kmete k blokadi cest v okolici Pariza, da bi povečali pritisk na vlado, ki ji protestniki očitajo, da ignorira njihove pritožbe.
Da bi umirili napetosti, se francoski minister za finance in kmetijstvo pogovarja s predstavniki živilske industrije o "poštenih cenah", saj so glavni razlog za proteste prizadevanja vlade za znižanje potrošniških cen živil.
Čeprav to ni edini razlog za proteste, je očitno, da so motivi francoskih kmetov drugačni od tistih, ki delajo v Nemčiji in na Poljskem: v Nemčiji je bil glavni razlog odločitev Bundestaga o postopni odpravi subvencij za dizelsko gorivo, v kontekstu splošne "zelene politike", medtem ko poljski kmetje protestirajo proti uvozu poceni ukrajinskega žita.
Problem nizkih cen
"Marže za kmete so osrednji problem," je po srečanju s predstavniki živilske industrije dejal finančni minister Bruno le Maire in dodal, da bo vlada okrepila prizadevanja za uveljavitev zakona, ki zagotavlja pravične odkupne cene.
Le Maire pa je to povedal zdaj, potem ko že mesece pritiska na velike prehrambne verige, kot sta Carrefour in Danone, naj po znižanju inflacije znižajo prodajne cene, in prav to je povzročilo jezo kmetov.
Včeraj pa je "prisegel", da bo "neusmiljen" do živilskih podjetij in trgovskih verig, da bi zagotovil finančno nadomestilo proizvajalcem hrane.
Številni kmetje v Franciji, ki je največja proizvajalka kmetijskih pridelkov v EU, trdijo, da trgovske verige znižujejo odkupne cene in s tem postavljajo pod vprašaj njihov goli obstoj.
Drugi razlogi za nezadovoljstvo so, kot navajajo, državna dajatev na gorivo za kmetijsko mehanizacijo, uvoz poceni hrane iz tujine in zapleteni okoljski predpisi.
|