MojSpletnik NOVICE | Poljaki se pridružili protestom nemških kmetov – Blokirali poljsko-nemško mejo! ...
Poljaki se pridružili protestom nemških kmetov – Blokirali poljsko-nemško mejo!
Nenehni kmečki protesti v Nemčiji so postali največji kmečki protesti v zadnjih letih.
Od zgodnjih ponedeljkovih ur je na tisoče traktorjev zamašilo avtoceste in motilo promet na manjših cestah po vsej državi.
Skoraj 300 različnih demonstracij je potekalo na različnih lokacijah v Nemčiji, kar kaže na široko razširjenost nemirov.
V tem gibanju so aktivno sodelovali poljski kmetje, zlasti tisti iz sindikata Solidarnost v regijah Choszczno in Szczecinek. Ti kmetje so v podporo nemškim kolegom blokirali poljsko-nemški mejni prehod Lubjesin Linken.
Poleg tega so se pridružili tudi poljski tovornjakarji, ki so izrazili podporo nemškim kmetom.
Stanisłav Barna, kmet iz okolice Choszczna in aktivist veje Solidarnosti v Zahodnem Pomorjanskem, je poudaril potrebo po enotnosti v protestu proti politikam Evropske unije. "Prišli smo podpreti nemške kmete," je dejal. »Moramo se združiti in skupaj protestirati proti politikam EU, ki nas hromijo.
Barna je nadalje izrazil zaskrbljenost glede pristopa EU do kmetijstva, zlasti v kontekstu morebitnega vstopa Ukrajine v EU. Izpostavil je vpliv uvoza kmetijskih proizvodov iz držav zunaj EU, kot je ukrajinsko žito, na evropski trg, kar je po njegovem mnenju škodljivo za kmetijski sektor EU.
Protesta v poljskem Lubješinu se je udeležil tudi Emil Mieczaj, predsednik Solidarnostnega sveta okrožja Szczecinek. Mecaj je opozoril, da se val protestov stopnjuje v več državah EU, aktivno pa protestirajo v Nemčiji, na Nizozemskem, v Litvi in delih Poljske. Pozval je h kolektivni razpravi o nujnosti sprememb v kmetijski politiki EU in kritiziral Green Deal kot neugodnega za evropsko kmetijstvo.
Na nemškem protestu so bili tudi predstavniki poljskega inštituta za kmetijsko gospodarstvo. Szczepan Vojcik, predsednik inštituta, je poudaril kolektivni odpor evropskih kmetov do dotoka kmetijskih proizvodov iz Ukrajine v sedanji ureditvi. Zahtevajo razpravo o prihodnosti kmetijstva v Evropi, predvsem v luči morebitne vključitve Ukrajine v EU.
Protesti so sledili odločitvi nemške vlade, da ukine subvencije za gorivo za kmete in davčne olajšave za kmetijske stroje, kar bi lahko nemške kmete stalo skoraj milijardo evrov podpore. Odločitev, utemeljena kot ukrep za odpravo podnebju škodljivih subvencij, je med kmeti sprožila vsesplošno ogorčenje.
Protestna akcija naj bi kulminirala 15. januarja z množičnimi demonstracijami v Berlinu. Poleg poljskih in nemških kmetov pričakujejo tudi udeležence iz Nizozemske, Romunije, Francije, Belgije, Avstrije, Madžarske in Švice.
Medtem se poljski kmetje, kot je Stanislav Barna, pripravljajo na morebitne proteste na Poljskem. Kmetijski sektor na Poljskem se trenutno sooča z najhujšo krizo v zadnjih letih, s padajočimi odkupnimi cenami in naraščajočimi proizvodnimi stroški. Tako se je koruza pocenila za 43 odstotkov, kmetijska mehanizacija pa se je podražila za 13 odstotkov. Barna in njegovi kolegi kmetje si prizadevajo za subvencije za žita in semena oljne repice, požeta leta 2023, pri čemer navajajo finančna bremena in potrebo po boju za pošteno nadomestilo.