VSTOP ČLANOV:
 Član:
 Geslo:
VIDEO ARHIV:
Newsexchange(11954)
 
Gost | Slovenski  
 MojSpletnik NOVICE | Študija razkriva, da laboratorijsko pridelano meso ustvari do 25-KRAT VEČ CO2 kot običajna proizvodnja govejega mesa ...


Študija razkriva, da laboratorijsko pridelano meso ustvari do 25-KRAT VEČ CO2 kot običajna proizvodnja govejega mesa
Lažno meso

Nova študija je pokazala, da laboratorijsko pridelano meso ustvari do 25-krat več ogljikovega dioksida (CO2) kot standardne prakse zakola.

Študija, objavljena 21. aprila na bioRxiv, je ugotovila, da bo vpliv laboratorijsko pridelanega mesa na okolje "verjetno večji od povprečne proizvodnje govejega mesa." Avtorji študije s kalifornijske univerze v Davisu (UC Davis) so opozorili, da je model, ki so ga uporabili, "na splošno v nasprotju s prejšnjimi študijami", kar kaže na to, da bo vpliv gojenega mesa na okolje verjetno večji od običajnih sistemov proizvodnje govejega mesa.

Medtem ko možnost laboratorijsko pridelanega mesa odpravlja potrebo po zemlji, vodi in antibiotikih pri vzreji goveda, je vključeni proces daleč od nič ogljika. Povečane ravni CO2 bi bile potrebne za procese čiščenja, ki dovajajo hranila kultiviranim celicam, ki jih odstranimo iz živali ali rastlin in gojimo v ugodnem umetnem okolju.

Cilj postopkov čiščenja laboratorijsko pridelanega mesa je po mnenju raziskovalcev UC Davis odstraniti endotoksine. Že majhna količina teh toksinov lahko prepreči razmnoževanje celic.

"Uporaba teh metod čiščenja znatno prispeva k ekonomskim in okoljskim stroškom, povezanim s farmacevtskimi izdelki, ker so tako energijsko kot viri intenzivni," so zapisali.

Raziskovalci so izračunali, da lahko vsak kilogram laboratorijsko pridelanega mesa, pridelanega v visoko rafiniranem gojišču, proizvede med 542 funtov (246 kg) do 3325 funtov (1508 kg) emisij CO2. Na podlagi teh številk so ocenili, da je potencial globalnega segrevanja gojenega mesa med štiri do 25-krat večji od potenciala govejega mesa, ki se prodaja na drobno.

Lažna himna o mesu, ki temelji na napačnih študijah CO2
Mark Post, profesor na Univerzi v Maastrichtu, verjame, da bo laboratorijsko pridelano meso tako priljubljeno med aktivisti za zaščito živali kot med ljubitelji pravega. Napovedal je, da bodo sčasoma izpodrinili rastlinske nadomestke, kot so sojini burgerji, ki so vse pogostejši na policah supermarketov.

"Nove tehnologije, kot so tiste, razvite v celičnem kmetijstvu, so del rešitve, poleg zmanjšanja zavržene hrane in spreminjanja vedenja potrošnikov," je dejal Post, ki je bil prvi, ki je leta 2013 predstavil dokaz koncepta za laboratorijsko pridelano meso.

Vendar se raziskovalci UC Davis razlikujejo. V svojem prispevku so poudarili, da hype okoli gojenega mesa temelji na napačnih študijah o emisijah ogljika. Številna poročila o vplivu laboratorijsko pridelanega mesa na podnebje so odvisna od nerealnih tehnologij, ki bodisi ne obstajajo ali pa jih ni mogoče uporabljati, dodajajo.

Avtorji študije so navedli študijo, ki je ocenila emisije ogljika gojenega gojenega mesa z uporabo cianobakterijskega hidrolizata kot celične surovine. Po mnenju raziskovalcev UC Davis to ni trenutna ali izvedljiva tehnologija ali surovina za gojenje živalskih celic.

»Naši rezultati kažejo, da bo meso na živalskih celicah (ACBM) verjetno zahto več virov kot večina sistemov proizvodnje mesa. Vpliv kratkoročne proizvodnje ACBM na okolje bo verjetno za rede velikosti večji od povprečne proizvodnje govejega mesa, če se za proizvodnjo ACBM uporablja visoko rafiniran rastni medij.«

Čeprav študija z dne 21. aprila še ni bila strokovno pregledana, bi rezultati škodovali nekaterim najglasnejšim zagovornikom umetnega mesa, kot je soustanovitelj Microsofta Bill Gates. Že februarja 2021 je tehnološki mogotec bogate države pozval, naj preidejo na sintetično meso.

"Mislim, da bi morale vse bogate države preiti na 100-odstotno sintetično govedino. Lahko se navadiš na razliko v okusu,« je takrat povedal za MIT Technology Review.


WWW-NEWSEXCHANE.WEBREDIRECT.ORG   Natisni



Avtor 2020 - 2025 © | Pravila | Pišite nam | skupaj obiskov od 31.3.2020.
Ves materijal z naše strani se lahko kopira na druge spetne strani DELITE IN OZAVEŠČAJTE DRUGE!

EUSEARCH (slo,cro,eng) | NOVICE | KUHAJMO | FILESI (angleščina) | SHOPMAX | WIKISLO | GRABOVOI ŠTEVILA | RAZLAGA SANJ