MojSpletnik NOVICE | Enourni sprehod v naravi zmanjša s stresom povezano možgansko aktivnost. ...
Enourni sprehod v naravi zmanjša s stresom povezano možgansko aktivnost.
Raziskovalci v Nemčiji so ugotovili, da enourni sprehod v naravi zmanjša s stresom povezano možgansko aktivnost.
Amigdala je področje možganov, ki sodeluje pri predelavi stresa, in dokazano je, da je manj aktivirana pri ljudeh, ki živijo na podeželju, v primerjavi z ljudmi, ki živijo v mestih, kar kaže na prednosti narave.
Vendar nobena študija še ni preučila učinkov naravnega in urbanega okolja na možganske mehanizme, povezane s stresom.
"Do zdaj ni bilo mogoče razjasniti problema, torej ali je posledice v možganih res povzročila narava ali pa so se posamezniki preprosto odločili živeti na podeželju ali v mestih," je povedala glavna avtorica raziskave Sonja Sudimac.
Da bi odgovorili na to vprašanje, so raziskovalci uporabili funkcionalno magnetno resonanco, da bi preučili možgansko aktivnost v regijah, ki sodelujejo pri obdelavi stresa pri 63 zdravih prostovoljcih pred in po enournem sprehodu po berlinskem gozdu Grunewald in prometni mestni ulici.
Rezultati študije so razkrili, da se je aktivnost v amigdali zmanjšala po sprehodu v naravi, kar kaže na to, da narava blagodejno vpliva na predele možganov, povezane s stresom.
"Rezultati podpirajo predhodno domnevno pozitivno povezavo med naravo in zdravjem možganov, vendar je to prva študija, ki dokazuje vzročno povezavo. Zanimivo je, da je aktivnost možganov po urbanem sprehodu v teh regijah ostala stabilna in ni kazala povečanja, kar je v nasprotju s splošno sprejetim mnenjem, da izpostavljenost urbanim razmeram povzroča dodaten stres,« pojasnjuje Simone Kühn, vodja skupine za okoljsko nevroznanost Lise Meitner. .
Ta nova študija je ponovno potrdila pomen urbanega oblikovanja za ustvarjanje bolj dostopnih zelenih površin v mestih za izboljšanje duševnega zdravja in dobrega počutja državljanov.