MojSpletnik NOVICE | Svet na robu ponovno prebujenega totalitarizma, medtem ko si vlade prizadevajo odpraviti svobodo govora ...
Svet na robu ponovno prebujenega totalitarizma, medtem ko si vlade prizadevajo odpraviti svobodo govora
Ko je Elon Musk napovedal t.i Datoteke Twitterja so nam omogočile vpogled v to, kako vladne agencije, civilna družba in tehnološka podjetja sodelujejo pri cenzuriranju uporabnikov družbenih medijev. Zdaj poskušajo ključne države to usklajevanje izrecno prenesti v zakonodajo.
Po vsem svetu so politiki pravkar sprejeli ali so tik pred sprejetjem obsežnih novih zakonov, ki bi vladam omogočili cenzuro običajnih državljanov na družbenih medijih in drugih spletnih platformah.
Pod krinko preprečevanja "škode" in pozivanja velikih tehnoloških podjetij k odgovornosti več držav vzpostavlja obsežen in medsebojno povezan cenzurni aparat, razkriva nova javna preiskava.
Politiki, nevladne organizacije in njihovi plačanci v medijih trdijo, da je njihov cilj le zaščita javnosti pred »dezinformacijami«. Toda nejasne definicije in vrzeli v novih zakonih bodo odprle možnosti za široko uporabo, prekoračitev in zlorabo. Na Irskem, na primer, bi lahko vlada kmalu zaprla državljane zgolj zaradi posedovanja materiala, za katerega uradniki odločijo, da je "sovražen". V skladu z zakonom US RESTRICT bo vlada morda kmalu imela pooblastila za spremljanje internetne dejavnosti katerega koli Američana, za katerega velja, da predstavlja varnostno tveganje.
Vlade si prizadevajo za popoln nadzor. V Kanadi lahko vladna agencija filtrira in manipulira s tem, kar Kanadčani vidijo na spletu. V tiranski Avstraliji lahko državni uradnik prisili družbena omrežja, da odstranijo objave. Vlade in sorodne nevladne organizacije nameravajo prisiliti tehnološka podjetja, da spoštujejo njihova pravila. Britanski zakonodajalci so upravljavcem družbenih medijev, ki ne cenzurirajo dovolj vsebine, zagrozili z zaporom. In Brazilija je uvedla stroge kazni za platforme, ki ne odstranijo "lažnih novic".
Ključno področje delovanja je Evropska unija. Prizadeva si za nova pooblastila za regulacijo družbenih medijev. In če bo delovalo, bi lahko spremenilo način delovanja družbenih medijev po vsem svetu glede na gospodarsko moč in vpliv EU na svetovni ravni. Po zakonu EU o digitalnih storitvah morajo velika tehnološka podjetja svoje podatke deliti s "preverjenimi raziskovalci" iz neprofitnih organizacij in akademskih krogov, kar bi moderiranje vsebine prepustilo nevladnim organizacijam in njihovim vladnim sponzorjem.
US RESTRICT Act, ki ga sponzorira senator Mark Warner (D-VA), grozi z 20 leti zapora ali globo v višini 250.000 $ za dostop do spletnih mest s črnega seznama prek »navideznih zasebnih omrežij« ali VPN, ki so načini za ustvarjanje zasebne povezave med računalnikom ali telefon in internet.
Česa takega v približno 30 letih široke javne uporabe interneta v zahodnih družbah še ni bilo.
Uradniki so te politike uvedli večinoma ponoči z malo oglaševanja ali negodovanja. Osrednje medijske korporacije so navidezno zatemnile dogajanje, pri čemer se zdi, da mnoge podpirajo nove zakone. Kot je razvidno iz datotek na Twitterju, se ta industrija cenzure ukvarja tudi z diskreditacijo natančnih dejstev, resničnih pripovedi in ustvarjalcev vsebine, ki ogrožajo njeno moč, hkrati pa daje moč tistim, ki cenzurirajo.
Zato smo priča pojavu vladnega aparata z močjo nadzora informacijskega okolja na načine, ki določajo, kaj ljudje verjamejo, da je res in kaj ne.
Kot tak ni pretiravanje reči, da je Zahod na pragu nove in veliko močnejše oblike totalitarizma od komunizma ali fašizma, katerega doseg je bil geografsko omejen.
Če ga hočemo premagati, ga moramo razumeti. Zakaj si vlade prizadevajo zatreti svobodo govora od Nove Zelandije do Nizozemske in Brazilije do Kanade? Zakaj zdaj? In kako za vraga jim to uspe?
Javnost je tista, ki gradi mednarodno gibanje za obrambo svobode govora. Ne moremo brez vas.