MojSpletnik NOVICE | Več kot MILIJON FRANCOZOV na ulicah, protesti pa so se šele začeli: "Elektriko bomo Izklopili ELITI" ...
Več kot MILIJON FRANCOZOV na ulicah, protesti pa so se šele začeli: "Elektriko bomo Izklopili ELITI"
Program upokojevanja in pokojninske reforme predsednika Macrona je sprožil pričakovane množične demonstracije, stavke in izgrede na francoskih ulicah, sindikalisti pa so napovedali, da bodo pripadnikom tamkajšnje »elite« odklopili elektriko in ogrevanje.
Dolgo pričakovani reformni predlog, predložen v parlament, bo zvišal uradno upokojitveno starost za dve leti, z 62 na 64 let. Pred tem so sindikati obljubljali "mater vseh bitk" in revolucijo, kakršne še ni bilo.
Zaradi tega je prišlo do znatnih motenj javnega prevoza, medtem ko so se številne šole že zaprle, sredi približno 200+ dobro odmevnih protestov po Franciji v četrtek.
V Parizu, Toulousu, Marseillu, Nantesu in Nici so zaradi stavk ustavili različne oblike javnega prevoza, Eifflov stolp pa je bil zaprt za obiskovalce, dokler se protesti niso razširili.
Osem velikih sindikatov je četrtek razglasilo za "prvi dan stavk in protestov" - z obljubami, da jih bo še več.
Francosko ministrstvo za izobraževanje je sporočilo, da več kot 40 odstotkov osnovnošolskih učiteljev in tretjina srednješolskih učiteljev sodeluje v stavki, zaradi česar so morali mnogi zapreti vrata za en dan, morda tudi teden dni vnaprej.
Francoski železniški organ SNCF je poročal o "resnih motnjah" po vsej državi, pri čemer so bile proge podzemne železnice v prestolnici prisiljene delno zapreti. "Na nekaterih železniških progah je delovala le ena od desetih storitev, medtem ko je pariška podzemna železnica izvajala okvirno storitev," poroča BBC.
Po podatkih sindikatov naj bi se v četrtek protestov in stavk udeležilo več kot milijon ljudi, ki nameravajo nadaljevati z močnim pritiskom, dokler Macronov zakon ne bo porazen.
Demonstracije bodo verjetno postale vse bolj radikalne in nasilne, tako kot protesti v Franciji.
Vsi sindikati v državi – vključno s tako imenovanimi »reformističnimi« sindikati, za katere je vlada upala pridobiti – so ukrep obsodili, prav tako leva in skrajno desna opozicija v državnem zboru.
"Zidovi Elizejske palače se morajo tresti," je v torek dejal vodja komunistične stranke Fabien Roussel.
V mnogih krajih se je množica spopadla s policijo, ki je uporabila ukrepe za obvladovanje nemirov, vključno s solzivcem in palicami, medtem ko so se borili za sprostitev ulic pred ogromno množico ljudi.
Glavni sindikati, zadovoljni z veliko udeležbo, načrtujejo še eno državno stavko in demonstracije za 31. januar.