GWP poroča: Swanholm verjame, da se je pogrebna dejavnost letos povečala za 30 odstotkov v primerjavi z lanskim letom. "Take rasti nismo imeli od ustanovitve podjetja leta 1922," je Swanholm povedal za lokalno televizijo.
Da bi se soočili z vedno večjim številom mrtvih, so v garaži odprli »hladilnico«. Zaradi omejenih zmogljivosti so družine morale čakati več kot dva tedna, da so pokopale svoje ljubljene.
»Take garaže se ob velikem povpraševanju uporabljajo kot nosila. Nato se avtomobili vržejo ven in se namestijo hladilni sistemi,« je povedal TV2.
Stalno veliko povpraševanje je imelo nenavadne posledice za Svanholma in 26 zaposlenih v agenciji.
"To je za nas povzročilo velike izzive, od zmogljivosti hladilnika do dostopa do slovesnih sob, zato je bilo za preživele določeno čakalno obdobje," pravi Swanholm.
Včasih je bilo povpraševanje tako veliko, da so morali uporabiti garaže in druge rezervne rešitve, kot so hladilnice. Prej je bilo to običajno le v akutnih krizah.
»Pripravljeni smo na krizo, če bo v kratkem času prišlo do velikega števila smrti. Uporabljajo ga v letalskih nesrečah in drugih večjih nesrečah, zdaj pa smo ga morali uporabiti tudi pri običajnih smrtih,« pravi Svanholm. "Mislim, da vrh še ni dosežen".
Po Swanholmovih besedah preživeli tvegajo čakanje 15-20 dni med smrtjo in pokopom, ker so cerkve in drugi obredni prostori zasedeni.
»Proces žalovanja je lahko značilen po tem, da morajo žalujoči čakati dlje kot običajno. "Nekateri ljudje so razočarani, ko bodo morda morali čakati še en teden na pogreb, vendar razumejo težavo," pravi Swanholm.
NewsPunch