|
|
Petek, 02. Maj, 2025 ob 10:03:13 |
 |
Letala kot podnebno orožje?
Predstavljajte si nebo, polno Boeingov 777, ki ne prevažajo potnikov, temveč v stratosfero bruhajo milijone ton žveplovega dioksida. To ni znanstvena fantastika, ampak resničen predlog geoinženirjev, ki trdijo, da gre za "nujno rešitev" za globalno segrevanje. Medtem ko se ta načrt prodaja kot rešitev za podnebje, znanstveniki svarijo pred katastrofalnimi posledicami: kislim dežjem, degradacijo okolja in morebitno podnebno katastrofo. Nova študija, objavljena v reviji Earth's Future, razkriva podrobnosti tega tveganega podviga – in postavlja vprašanje: ali je to znanost ali nevaren eksperiment z našim planetom?
Vbrizgavanje aerosola v stratosfero: Načrt in njegova tveganja
Geoinženirji predlagajo predelavo obstoječih potniških letal Boeing 777, da bi izpuščala žveplov dioksid na višini približno 13 kilometrov. Ta metoda, znana kot stratosferska aerosolna injekcija (SAI), si prizadeva odbijati sončno svetlobo in začasno ohladiti Zemljo, s čimer posnema učinke vulkanskih izbruhov, kot je bil Pinatubo leta 1991. Toda za razliko od vulkanov bi bil ta proces neprekinjen in umetno nadzorovan.
Študija, ki so jo izvedli raziskovalci z University College London in Yale, razkriva zaskrbljujoča dejstva. Za razliko od prejšnjih predlogov, ki so bili namenjeni višjim nadmorskim visjem (19.400 m), nova strategija za nižje nadmorske višine zahteva trikrat več žvepla. To pomeni večje količine onesnaž, hitrejše vračanje delcev na Zemljo in dramatično povečanje stranskih učinkov, vključno z:
Kisli dež: Uničuje gozdove, zastruplja vodo in erodira infrastrukturo. Degradacija okolja: Strupeni ostanki ogrožajo ekosisteme in kmetijstvo.
Zdravje ljudi: Povečana izpostavljenost padajočim žveplovim delcem. Avtorji študije odkrito priznavajo: »Ta strategija povečuje stranske učinke na enoto hlajenja, zmanjšuje učinkovitost in neenakomerno vpliva na polarne regije.« Kljub temu načrti še vedno potekajo, britansko podjetje Aria pa že pripravlja terenske teste.
Vulkan v zraku: Primer s Pinatubom
Predlog vključuje vbrizgavanje 12 milijonov ton žveplovega dioksida na leto – količino, primerljivo z izbruhom vulkana Pinatubo, ki je leta 1991 začasno znižal globalne temperature za 0,5 °C. Vendar je ta izbruh povzročil tudi obsežne kisle deževje, suše in podnebne motnje. Umetno ponavljanje tega procesa in nenehno prinaša veliko večja tveganja. Za razliko od naravnih vulkanov bi SAI zaht nenehno vbrizgavanje žvepla, kar bi ustvarilo tehnološko odvisnost s katastrofalnimi posledicami v primeru nenadne prekinitve, znane kot "šok zaustavitve". Takšna motnja bi lahko povzročila nenadno, nenadzorovano segrevanje planeta.
Ironija in nevarnosti »bližnjic«
Namesto razvoja novih letal raziskovalci predlagajo uporabo obstoječe flote Boeingov 777 kot "bližnjice" za hitro uvedbo SAI. Vendar to odpira vrata nenadzorovani uporabi. Študija opozarja: »To bi lahko povečalo število akterjev, ki lahko uporabljajo vrhovne revizijske institucije, pospešilo datum uvedbe in povečalo tveganje enostranske uporabe.« Z drugimi besedami, vsakdo s spremenjeno floto tovornih letal bi lahko manipuliral z ozračjem brez globalnega nadzora.
Ta ideja ni nova. Strokovnjaki, kot je Jim Lee, že leta opozarjajo, da se geoinženiring pod krinko civilnega letalstva normalizira. Kar se trži kot "znanstvena rešitev", vse bolj spominja na vojaško tehnologijo za nadzor vremena, prikrito kot okoljska misija.
Posledice za prihodnost
Če bi se ta načrt uresničil, bi svet lahko postal odvisen od nenehnega škropljenja z žveplom, kisli dež in strupeni ostanki pa bi postali vsakdanji pojavi. Kmetijstvo, gozdovi in vodni viri bi bili nenehno ogroženi, ogroženo pa bi bilo tudi zdravje ljudi. Raziskovalci priznavajo, da je SAI na nižjih nadmorskih višinah "neoptimalen", z omejenimi hladilnimi učinki in neenakomernimi učinki na polarne regije. Vendar namesto da bi se načrti ponovno preučili, se pospešujejo.
Se strinjate, da boste poskusni zajčki?
Geoinženiring Boeingov 777 predstavlja nevaren korak k manipulaciji Zemljine atmosfere. Pod krinko »reševanja podnebja« tvegamo ogromen kisli dež, uničenje ekosistemov in trajno odvisnost od tvegane tehnologije. Če javnost ne bo nasprotovala, bi lahko ta pobuda postala naslednji korak v normalizaciji geoinženiringa – s posledicami, ki jih bomo čutili še generacije.
|
Komentarji 0Trenutno ni komentarja na na ta članek ... ...
OPOMBA: Newsexchange stran ne prevzema nobene odgovornosti glede komentatorjev in vsebine ki jo vpisujejo. V skrajnem primeru se komentarji brišejo ali pa se izklopi možnost komentiranja ...
|
|
|
| Galerija:
| |