|
|
Ponedeljek, 21. April, 2025 ob 21:07:34 |
 |
Pet profesorjev kemije in fizike je Evropsko agencijo za zdravila (EMA) že leta 2022 zaprosilo za dostop do dokumentov o cepivih mRNA. Tri leta pozneje so prispeli – a popolnoma redigirani in brez uporabnih informacij.
Zdaj se sprašujejo: Kaj za vraga se skriva?!
V skladu z Zakonom o prostem dostopu do informacij (ZOSI) ima vsak državljan pravico do dostopa do uradnih podatkov javnih institucij. Vendar se v praksi izkaže, da ima ta zakon resne omejitve. Zdravstvene agencije pogosto leta odlašajo s pošiljanjem zahtevanih dokumentov, in ko jih končno pošljejo – so deli zatemnjeni do nerazpoznavnosti, čeprav so podobni podatki že na voljo v mednarodnih virih.
Skupina profesorjev z univerz v Nemčiji in Švici od februarja 2022 poskuša pridobiti podatke o metodah analize in nadzora kakovosti mRNA cepiv, vključno s tolerancami, ko gre za sestavo in stabilnost učinkovin.
Informacije, ki so jih zahtev-ali, po njihovem mnenju ne predstavljajo poslovne skrivnosti proizvajalca, temveč tehnične podatke, ki jih opredelijo zdravstvene agencije same.
EMA, ki je pristojna za odobritev zdravil v Evropski uniji, po lastnih pravilih omogoča vsakemu državljanu EU dostop do največ dveh dokumentov na leto za obdobje dveh let.
Profesorji so svojo zahtevo vložili aprila 2022.
Po treh letih čakanja so dokumenti končno prispeli – a v obliki skoraj povsem redigiranih drobcev. Na vprašanje, zakaj so bili podatki o tolerancah zatemnjeni, je bil odgovor: "varovanje poslovne skrivnosti proizvajalca".
Vendar ti isti podatki zaradi razkritih dokumentov že krožijo po internetu.
Šokantne tolerance in dvomljivi kriteriji
Profesorji navajajo, da lahko količina aktivne mRNA v cepivih variira tudi do 400 %.
Vprašanja, ki jih postavljajo, so logična: Zakaj so dovoljena tako velika odstopanja? Ali postaja natančnejša izdelava predraga? Kakšne so posledice takih odstopanj glede učinkovitosti in stranskih učinkov?
Posebej zaskrbljujoče je dejstvo, da so morali pristojni inšpektorji med pričanjem pred sodiščem v Leipzigu leta 2022 potrditi informacije iz razkritih dokumentov.
Poleg EMA so znanstveniki poskušali pridobiti podatke tudi od nemškega inštituta Paul Ehrlich (PEI). Julija 2022 so bili zavrnjeni z utemeljitvijo, da gre za "zaščitene podatke o proizvodnji." Vložili so pritožbo, ki je bila tudi zavrnjena. Marca 2023 so vložili pritožbo na upravno sodišče v Darmstadtu. Tudi do danes se postopek ni začel.
PEI pa je odgovoril, da uporablja štiri metode preverjanja: vizualno preverjanje barv, merjenje pH (z neverjetno velikimi tolerancami), dolžino mRNA (kjer se polovica lahko šteje za okvarjeno) in preverjanje identitete na podlagi kratkih zaporedij.
Nikjer ni omenjeno preverjanje kontaminacije DNK, ki so jo odkrili v več neodvisnih laboratorijih.
Tudi sodobne metode, kot je sekvenciranje naslednje generacije (NGS), čeprav so bile na voljo na PEI, niso bile uporabljene z utemeljitvijo, da so bile "preveč občutljive". Profesorji verjamejo, da bi morala biti občutljivost dejansko zaželena značilnost v validiranih analizah.
Tri leta, brez odgovora
Kljub triletnim prizadevanjem ključna vprašanja o kakovosti in varnosti mRNA cepiv ostajajo neodgovorjena. Vse bolj se krepi vtis, da institucije namenoma prikrivajo informacije – pod pretvezo zaščite poslovnih interesov – in s tem spodkopavajo zaupanje javnosti.
Zakon o prostem dostopu do informacij (ZDP), ki naj bi zagotavljal transparentnost, se vse bolj zdi kot "boj z mlini na veter". Namesto dodatnih omejitev ti profesorji zahtevajo prenovo tega zakona, da bi omogočili hitrejši in popolnejši dostop do informacij javnega pomena.
Ekipa profesorjev:
- Prof. dr. Jörg Matysik, analitska kemija, Univerza v Leipzigu
- Prof. dr. Gerald Dyker, organska kemija, Univerza v Bochumu
- Prof. Dr. Andreas Schnepf, Anorganska kemija, Univerza v Tübingenu
- Prof. dr. Tobias Unruh, fizika, FAU Erlangen-Nürnberg
- Prof. dr. Martin Winkler, tehnologija materialov, Univerza uporabnih znanosti v Zürichu
|
Komentarji 0Trenutno ni komentarja na na ta članek ... ...
OPOMBA: Newsexchange stran ne prevzema nobene odgovornosti glede komentatorjev in vsebine ki jo vpisujejo. V skrajnem primeru se komentarji brišejo ali pa se izklopi možnost komentiranja ...
|
|
|
| Galerija:
| |