NEWSEXCHANGE SI | Tako se lahko počasi poslovimo od kartic in gotovine, saj kmalu vstopamo v digitalni ZAPOR in bomo plačevali le z mobilnimi telefoni ...
Ideja je, da bi bil digitalni evro najbližji možni nadomestek za gotovino, njegova uporaba ima več prednosti, njegov cilj pa nikakor ni nadzor nad državljani in njihovo porabo.
"Kar lahko storite z gotovino, boste lahko storili z digitalnim evrom," je poudaril Vujčić na konferenci "Digitalni evro in digitalni denar centralne banke.
ČNB je ena izmed približno stotih centralnih bank na svetu, ki razvija možnost digitalne valute centralne banke. "Ideja za tem je, da imamo digitalno obliko centralne banke ali javnega denarja," je dejal.
Državljani bi morali vedeti, da je edina oblika centralnobančnega denarja, ki ga imajo neposredno v svojih žepih, gotovina, medtem ko druge oblike elektronskih digitalnih plačil v bistvu predstavljajo zasebni denar, ki ga večinoma ustvarjajo poslovne banke.
»Na primer, ko vam banka da posojilo in se denar pojavi na vašem računu, je to v bistvu zasebni digitalni denar. Centralne banke so se odločile ljudem omogočiti neposredno prejemanje denarja javne centralne banke v digitalni obliki. In to je CBDC – digitalni denar centralne banke.
Digitalni evro bo lahko v obliki aplikacije na mobilnem telefonu, vmesnika na računalniku ali tablici ali kartice v denarnici, uvedba centralnobančnega digitalnega denarja za državljane več prednosti, vključno z varnim, zajamčenim in brezplačnim načinom plačevanja z digitalnimi v evrih povsod po Evropi.
"Vsakdo, ki sprejme katero koli obliko digitalnega plačila, bo moral sprejeti digitalni evro.
Uporaba digitalnega evra, prinaša še višjo stopnjo zasebnosti kot uporaba drugih oblik plačila. »Evrosistem ne bo imel možnosti razločiti, kdo komu plačuje, podatki bodo anonimizirani. In seveda bodo v celoti spoštovani GDPR in drugi evropski predpisi,« je izpostavil.
Možnost uporabe digitalnega evra v 'offline načinu'
Opozoril je, da bo digitalni evro mogoče uporabljati tudi v "offline načinu", kar pomeni, da bo na primer nekdo lahko nekomu posodil denar tako, da se bo s svojim mobilnim telefonom dotaknil svojega. "Tako informacije ne bodo šle po internetu, kar pomeni, da nihče ne bo vedel, kdo je s kom opravil kakšno transakcijo.
Trenutno poteka druga faza razvoja projekta, ki naj bi trajala do konca leta 2025, ko naj bi Svet Evropske centralne banke (ESB) sprejel odločitev, ali bo nadalj s prvimi primi na omejenem območju.
Ko bo prišlo do morebitne izdaje digitalnega evra, bodo lahko državljani svoje elektronske denarnice polnili z digitalnimi evri s svojih bančnih računov, pri čemer bo obstajala omejitev zneska, ki ga bo mogoče imeti v tej denarnici, in glede na sedanjemu predlogu bo do tri tisoč evrov. Bo pa denar na račun lahko pritekel in odšel kadarkoli, stanje pa ne sme preseči treh tisoč evrov.
Na vprašanje o nekaterih strahovih, da je cilj uvedbe digitalnega evra spremljanje državljanov in njihove porabe, je Vujčić dejal, da to ni niti ideja niti perspektiva.
Guverner je apostrofiral še en pomemben vidik projekta, ki se nanaša na "strateško avtonomijo", pri čemer naj bi plačilni sistem v Evropi postal bolj neodvisen od morebitnih tretjih ponudnikov plačilnih storitev, ki so zunaj Evrope. To naj bi krepilo odpornost "našega plačilnega sistema", tudi v smislu varnosti pred kibernetskimi napadi.
O številnih vidikih digitalnega evra in centralnobančnega digitalnega denarja so razpravljali tudi na dveh panelnih razpravah, uvod v prvi panel pa je predstavila direktorica programa digitalnega evra pri ECB Evelien Witlox, ki je izpostavila, da projekt digitalnega evra predstavlja dodatna izbira načinov plačila za državljane evrskega območja in gotovinski dodatek.
Oglejte si, kaj je povedala direktorica programa za digitalni evro Evropske centralne banke (ECB) Evelien Witlox.
OPOMBA: Newsexchange stran ne prevzema nobene odgovornosti glede komentatorjev in vsebine ki jo vpisujejo. V skrajnem primeru se komentarji brišejo ali pa se izklopi možnost komentiranja ...