KAVA JE SPLOH ZADNJE ČASE POSTALA ZNANA DA PREPREČUJE VSE NOVODOBNE VIRUSE IN JE TAKO POSTALA OOVIRA NEW RESETINGA. NAJPREJ JE WEF POSKUŠAL PREPRIČATI DRŽAVE DA KAVA VPLIVA NA KLIMATSKE SPREMEMBE, NI JIM USPELO. SEDAJ JO POSKUŠAJO OMEJITI Z VISOKIMI CENAMI IN ZLAGANO NEDOBAVLJIVOSTJO.
Preberite:
Potrošniki v EU se bodo prihodnje leto soočali s pomanjkanjem in višjimi cenami kave zaradi uredbe EU, ki omejuje ponudbo iz okoljskih razlogov, poroča nemško združenje za trgovino s kavo Deutscher Kaffeeverband.
»Na nemškem in evropskem trgu bi lahko prišlo do pomanjkanja. Cene kave, ki jo je takrat še mogoče dobiti, se bodo občutno dvignile,« so v petkovi številki živilske revije Lebensmittel Zeitung zapisali v združenju za kavo.
V skladu z lani uveljavljeno uredbo EU o dobavnih verigah brez krčenja gozdov bodo morala podjetja v prihodnje predložiti izjavo o skrbnem pregledu, da po 13. decembru 2020 niso posekala ali poškodovala gozdov za proizvodnjo svojih izdelkov. Holger Preibisch, izvršni direktor nemškega združenja za kavo, je v članku v Lebensmittel Zeitung pozval k odložitvi izvajanja uredbe EU.
Vendar pa Evropska komisija ne deli pomislekov Deutscher Kaffeeverband.
Na vprašanje nemške tiskovne agencije dpa o tem je pristojni tiskovni predstavnik odgovoril, da niso seznanjeni z nobenimi dejstvi, ki bi jih pripeljala do sklepa, da bo uredba vodila v dvig cen hrane.
"Vpliv na cene surovin, ki jih zajema uredba, naj bi bil zelo omejen," je dejal tiskovni predstavnik.
Tradicionalno največja evropska uvoznica kave je Nemčija z več kot milijonom ton uvoza na leto, kar je enako uvozu naslednjih treh največjih uvoznic – Italije, Belgije in Španije – skupaj.