Največja svetovna digitalna podjetja se od petka, ko začnejo veljati najstrožja pravila EU o spletnih vsebinah, odkar so se pojavila družbena omrežja, ne bodo imela kam skriti.
Novi zakon je del pravnega arzenala Evropske unije, ki se uporablja, da bi tehnološka podjetja postavila na vrsto in uvedla red na tem, kar so uradniki opisali kot spletni "divji zahod".
Zakon o digitalnih storitvah (DSA) sili podjetja, da bolj agresivno spremljajo digitalne vsebine in ščitijo spletne uporabnike pred tako imenovanimi dezinformacijami in sovražnim govorom ali pa se soočijo s tveganjem visokih glob.
Od petka bodo vse oči uprte v to, kako se platforme usklajujejo in kako bo DSA spremenil spletno življenje v Evropi, pri čemer strokovnjaki napovedujejo, da bi lahko sprožil val sprememb zunaj bloka.
"DSA je del širše strategije, ki daje več moči posameznikom, regulatorjem in civilni družbi," je dejala Suzanne Vernjoll, profesorica tehnološkega prava na Nacionalnem konservatoriju za umetnost in obrt v Parizu.
"To je še en korak k večji odgovornosti," je dejala za AFP.
Po DSA morajo strani z najmanj 45 milijoni aktivnih mesečnih uporabnikov upoštevati strožja pravila, vključno z letnimi revizijami skladnosti in obveznostjo učinkovitega boja proti dezinformacijam.
Aprila je EU imenovala 19 spletnih mest, vključno z Amazon Store, Applovo AppStore in Google Play, Maps in Shopping ter trgovcem z oblačili Zalando, pa tudi velikane družbenih medijev Instagram, LinkedIn, Pinterest, Snapchat, TikTok, YouTube in Twitter (zdaj preimenovan X) ter iskalniki Googla in Microsoftovega Binga.
Še preden so pravila začela veljati, sta Amazon in Zalando vložila pravne pritožbe in trdila, da njuni platformi ne izpolnjujeta meril za kršitev prvega vala regulacije.
– Pohiti, da izpolniš –
Kljub možnemu vplivu sprememb se posamezni uporabniki naslednji teden ne bodo nenadoma zbudili in takoj občutili učinkov DSA.
"To je nekaj, kar že začenjamo opažati tokove v smislu platform, ki proaktivno delajo na skladnosti," je dejal John Albert iz AlgorithmWatch, neprofitne raziskovalne in zagovorniške organizacije.
Glavni uradnik bloka za uveljavljanje digitalne regulacije, komisar za industrijo Thierry Breton, je dejal, da imajo podjetja "zdaj dovolj časa, da svoje sisteme prilagodijo svojim novim obveznostim".
"Moje službe in jaz bomo temeljito uveljavljali DSA in v celoti izkoristili svoja nova pooblastila za preiskavo in sankcioniranje platform, kjer je to upravičeno," je povedal za AFP.
To je bilo v celoti vidno v spremembah, ki so jih podjetja napovedala to poletje.
Na primer, Meta in TikTok, lastnika Facebooka in Instagrama, sta avgusta objavila korake, ki jih bosta sprejela za uskladitev, vključno z večjim nadzorom nad tem, kako si ogledujeta vsebino, z možnostjo zavrnitve priporočil na podlagi profiliranja.
EU bo še posebej opazovala X, odkar je milijarder Elon Musk lani prevzel platformo Twitter in sprejemal odločitve o vsebini, ki je sprožila paniko glede skladnosti.
Breton je pred tem opozoril Muska, ki se je lotil zmanjševanja stroškov za platformo, da Ks potrebuje dovolj sredstev za moderiranje nevarne vsebine.
Google medtem pravi, da ni čakal na uporabo pravil DSA in je že uvedel politike, namenjene večji preglednosti in odgovornosti.
Evropska komisija je dejala, da morajo podjetja kljub pravnim izzivom še vedno izpolnjevati zahteve.
– Nevarnost kazni –
Uradniki EU pravijo, da bi lahko na seznam dodali več podjetij.
Kršitev pravil lahko privede do kazni v višini do šest odstotkov globalnega prihodka podjetja ali celo prepovedi.
Medtem se obeta še en zakon EU za tehnološka podjetja.
Naslednji mesec bo blok navedel, katera tehnološka podjetja morajo upoštevati strožja pravila konkurence v skladu z novim Zakonom o digitalnih trgih (DMA).
Julija je Bruselj objavil seznam podjetij, ki veljajo za "vratarja", vključno z Amazonom, Appleom, lastnikom TikToka BiteDance, Googlom, Meto, Microsoftom in Samsungom.
Ta status vključuje dodatna pravila, ki vključujejo podjetjem preprečevanje nadzora nad tem, katere aplikacije so vnaprej nameščene na telefonih, ali usmerjanja uporabnikov na njihove izdelke.
Podjetje, ki krši DMA, tvega kazen v višini do 10 odstotkov svojih letnih svetovnih prihodkov.
DSA in DMA nista prva poskusa EU, da uredi poslovanje tehnoloških podjetij.
Leta 2018 je začela veljati ogromna zakonodaja EU o zasebnosti podatkov GDPR, ki je korenito spremenila način, kako podjetja obdelujejo uporabniške podatke, z globami za podjetja, ki kršijo pravila.
V Bruslju hitijo tudi s sprejetjem zakona, ki bi kot prvi na svetu urejal umetno inteligenco.
DSA je morda omejena na Evropo, vendar je Vernjoll dejal, da je njen vpliv mogoče čutiti zunaj bloka.
"Mislim, da bo imelo bruseljski učinek, tako kot prej GDPR, vendar bo trajalo leta," je dejala.
Ker bodo "platforme ta orodja uporabljale globalno, ni razloga, da bi jih prikrajšali uporabnike zunaj Evrope," je dejal Mark Mose, višji odvetnik pri Auguste Debussy v Parizu.
Tudi za Evropo bo nova pravila verjetno spremljal strožji regulativni nadzor.
»To je dolga igra. Šele začenjamo in poskušamo začrtati, kakšna so tveganja in kako jih izmeriti," je dejal Albert.
RTL
|