Evropski komisar za digitalne tehnologije Thierry Breton ni ravno znan po svoji zadržanosti in je platformam, kot sta Twitter ali Tiktok, celo obljubil vseevropsko prepoved, če ne bodo izvajale pravil zakona o digitalnih storitvah (DSA).
Zdaj že nekdanji šef France Telecoma grozi z zaprtjem vseh platform v primeru družbenih nemirov. V skladu s tem lahko Evropska komisija dostopa do družbenih omrežij, kot so Tiktok, Twitter, Facebook, Instagram, Youtube in Snapchat, in jih na podlagi DSA popolnoma blokira, če operaterji v primeru družbenih nemirov ne ukrepajo proti nezakonitim vsebinam. Breton je to pojasnil v ponedeljkovem intervjuju za francoski novičarski kanal France Info.
Breton: »Če je na primer sovražna vsebina, vsebina, ki poziva k nemirom ali ubijanju ali zažiganju avtomobilov, so jo platforme dolžne izbrisati. Če tega ne bodo storili, bodo nemudoma sankcionirani," poroča "Heise", ki navaja izdajatelja.
Razprava o prepovedi v Franciji
68-letnik je pojasnil, da so ekipe na voljo za takojšnjo intervencijo. Če tisti, ki so odgovorni za platforme družbenih medijev, ne ukrepajo nemudoma, bi lahko bila ne samo naložena globa, ampak bi platformi lahko tudi prepovedali delovanje v EU, je dejal Breton v intervjuju.
Tukaj lahko vidite Bretonovo podobnost s francoskim predsednikom Emmanuelom Macronom. V Franciji se ponavljajo nemiri in nemiri, ki so posledica jeze zaradi umora 17-letnika, ki ga je izvedel policist na širšem območju Pariza. Macron je prejšnji teden izpostavil tudi možnost prepovedi ali vsaj omejitve uporabe družbenih omrežij s strani lokalnih politikov: "Razmisliti moramo o uporabi teh omrežij s strani mladih" in razmisliti tudi o prepovedih.
Macron želi "ukiniti" omrežja
Ker družbeni mediji spreminjajo način, kako se mladi soočajo z realnostjo, je francoski predsednik pojasnil v govoru pred 250 župani v Elizejski palači in pozval k sankcijam proti platformam. Če je treba, je treba "prekiniti" dostop do omrežij, kot je dejal Macron.
Kmalu zatem se je francoska vlada poskušala umakniti, potem ko so mediji primerjali Macronove izjave z državno cenzuro na Kitajskem in v Iranu, kritike pa so prišle iz njene lastne stranke. Predsednik je le menil, da je tehnično mogoče omejiti dostop do družbenih medijev, ne pa, da je nameraval dostop ukiniti, je za Politico povedal francoski minister za digitalno tehnologijo Jean-Noel Barot.
Nove fantazije o prepovedi
Zakon o digitalnih storitvah do zdaj ni nikoli omenjal omejitev dostopa do spletnih platform. Za grožnje javni varnosti ali zdravju lahko Komisija zahteva, da zelo velike platforme "cenzurirajo" nujne grožnje na svojih platformah, kot navaja DSA. Vendar so ti posebni ukrepi omejeni na tri mesece.
Nova pravila od konca avgusta
19 tako imenovanih zelo velikih spletnih platform, med njimi Tiktok, Snapchat, Instagram in Twitter, mora od 25. avgusta izpolnjevati nove zakonske zahteve. To je namenjeno preprečevanju širjenja nezakonitih in škodljivih vsebin. Platforme z več kot 45 milijoni uporabnikov v EU morajo Komisiji predložiti tudi začetno podrobno oceno svojih glavnih tveganj za uporabnike. Če ne izpolnjujejo zahtev, so zagrožene kazni v višini do šest odstotkov svetovne prodaje.
Breton je napovedal, da bo komisija naslednji teden izvedla "stresni test" na Tiktoku, da bi ugotovila, ali je podjetje sposobno upoštevati nova pravila. Twitter je že izvedel test. Tarča se je strinjala, da bo test dokončala pozneje ta mesec.
DerStandard