VSTOP ČLANOV:
 Član:
 Geslo:
VIDEO ARHIV:
Newsexchange(11978)
 
Gost | Slovenski  

NEWSEXCHANGE SI | Tako so nam desetletja lagali o hrani in »zdravem« načinu prehranjevanja ...
 
 
Tako so nam desetletja lagali o hrani in »zdravem« načinu prehranjevanja

Torek, 06.Junij 2023 ob 7:55:56

Večina Američanov razume, da ohranjanje dobrega zdravja in dolgoživosti zahteva uravnoteženo prehrano. Vendar razširjeni miti o hrani in nasprotujoče si pripovedi pogosto zameglijo prehransko pokrajino.

Številni miti o hrani so bili sčasoma razkriti. Spodaj je 10 najpogostejših zmot, ki so jih predstavili nutricionisti.

Mit št. 1: Vsi ogljikovi hidrati povzročajo povečanje telesne mase

Mnogi verjamejo, da so ogljikovi hidrati sami po sebi škodljivi, saj jih je pogosto polna nezdrava hrana. Vendar je to preveč poenostavljen pogled. Na primer, tako sladkarije kot jabolko vsebujeta približno 25 gramov ogljikovih hidratov. Imajo pa zelo različne učinke na naše zdravje. Jabolka povezujejo s hujšanjem, sladkarije pa prispevajo k povečanju telesne teže.

"Mislim, da ljudje o tem razmišljajo z dvodimenzionalne, črno-bele perspektive, zato toliko ljudi težko najde ravnotežje z ogljikovimi hidrati," je povedala Jenna Volpe, trenerka funkcionalne prehrane in holistična dietetičarka. Epoch Times.

Ogljikovi hidrati niso le dovoljeni, ampak potrebni za optimalno zdravje, je dodala. Volpe poudarja, da se na celični ravni naši možgani in večina drugih celic v telesu za energijo zanašajo na ogljikove hidrate. Nezadosten vnos ogljikovih hidratov spodbuja telo k razgradnji maščobnih zalog in mišic za proizvodnjo glukoze za možgane, kar ni vzdržna dolgoročna rešitev.

Ko gre za uživanje ogljikovih hidratov, so najbolj zdrave možnosti tiste, ki jih pridela narava: sveže sadje in zelen, krompir in nerafinirana žita, kot so riž, oves in kvinoja, pravi Volpe.

Mit št. 2: Vse kalorije so enake

Prepričanje, da so vse kalorije enake, preveč poenostavlja kompleksnost hrane in prehrane.

"Obstajajo prazne kalorije in kalorije, bogate s hranili, in veliko stopenj vmes," je dejala Sally Fallon Morel, raziskovalka prehrane in avtorica priljubljene knjige o prehrani "Nurtioning Traditions." Prazne kalorije zagotavljajo malo hranilne vrednosti, medtem ko so kalorije, bogate s hranili, bogate z vitamini, minerali in polifenoli.

Gostota hranil se nanaša na koncentracijo bistvenih hranil v dani hrani ali prehrani. Meri količino koristnih hranil, kot so vitamini, minerali, vlaknine in beljakovine, glede na skupno vsebnost kalorij v živilu.

"Cilj je zaužiti čim več kalorij, bogatih s hranili," je dejal Morell.

Nekatera živila, bogata s hranili, vključujejo meso, školjke, jajca, govedino, hranjeno s travo, jagodičevje, listnato zelenjavo, sladki krompir in mlečne izdelke, kot so mleko, sir, jogurt in maslo.

Mit št. 3: rastlinsko in manj mastno mleko sta bolj zdrava kot polnomastno mleko

Že stoletja so ljudje uživali izključno polnomastno mleko. V različnih kulturah, od Kenije do Švice, je bila smetana cenjena. V 20. stoletju pa je mlečna industrija pod vplivom prepričanja, da so vse maščobe nezdrave, začela odstranjevati smetano in proizvajati posneto mleko.

Ta premik v uživanju mlečnih izdelkov je privedel do zmanjšanja bistvenih hranil, ker so vitamini A, D, E in K po besedah ​​Morella topni v maščobi. "Posneto mleko vas osiromaši pomembnih hranil," je dodala. Zato Morell močno spodbuja posameznike k uživanju polnomastnih mlečnih izdelkov.

Poleg tega rastlinsko mleko nima zgodovinskega pomena in hranilnega profila polnomastnega mleka. "Polno mleko je tudi bolj bogato s hranili v primerjavi z rastlinskim mlekom, zaradi česar je boljši in popolnejši prehranski vir hranil, kot sta kalcij in beljakovine," je dejal Volpe.

Volpe je opozoril, da lahko nekatere znamke sladkanega rastlinskega mleka vsebujejo več sladkorja na porcijo kot sladkarije. Ljudem, ki ne prenašajo mlečnih izdelkov, se priporoča uživanje polnomastnega kokosovega mleka.

Mit št. 4: Vse naše prehranske potrebe lahko zadovoljimo z rastlinami

Čeprav rastline ponujajo široko paleto hranilnih snovi in ​​koristi za zdravje, morda ne zagotavljajo vseh bistvenih hranil, ki jih naše telo potrebuje. Na primer, vitamin B12, ključen za naše zdravje, ni naravno prisoten v rastlinski hrani. Podobno se hranila, kot so kreatin, vitamin D3 in karnozin, nahajajo predvsem v živalskih proizvodih.

Z naraščajočo priljubljenostjo veganske prehrane je med strokovnjaki vse večja zaskrbljenost, da posamezniki morda ne bodo v celoti prepoznali potencialnih zdravstvenih tveganj, povezanih z izločanjem mesa in živalskih izdelkov iz svoje prehrane. "Kot dietetičarka, ki jo skrbi pomanjkanje hranil, močno zagovarjam vključitev mesa in drugih živil živalskega izvora," je dejala Diana Rogers, registrirana dietetičarka in avtorica uspešnic.

Poleg tega z vključitvijo živalske hrane v svojo prehrano pridobimo dostop do kritičnih hranil, kot so železo, vitamin A in kalcij, ki so prisotni tudi v rastlinah. Vendar je vredno omeniti, da lahko naša telesa učinkoviteje uporabljajo ta hranila, če so pridobljena iz živalskih virov. Po Rogersu so biokemični procesi, ki sodelujejo pri njihovi pretvorbi v uporabna hranila, preprostejši.

Mit št. 5: Rastlinska olja so bolj zdrava od živalskih maščob

Ideja, da so rastlinska olja bolj zdrava od tradicionalnih živalskih maščob, je postala priljubljena sredi 20. stoletja, zdaj pa velja za enega prvih prehranskih mitov, ki je prejel veliko pozornosti.

Ta promocija rastlinskih olj je temeljila na hipotezi, da so nasičene (živalske) maščobe glavni vzrok bolezni srca, vendar nedavna klinična preskušanja kažejo, da ta hipoteza morda ni pravilna. Čeprav lahko rastlinska olja znižajo holesterol v krvi, ni nujno, da zmanjšajo tveganje smrti zaradi koronarne bolezni srca.

Prepričanje, da so živalske maščobe bolj zdrave od rastlinskih olj, je za mnoge še vedno težko sprejemljivo, še posebej, ker ugledne zdravstvene agencije, vključno z veljavnimi Prehranskimi smernicami za Američane, odsvetujejo uživanje živalskih maščob.

"Živalske maščobe so bistvenega pomena za zdravje in srečo," je dejal Morell. Živalske maščobe vsebujejo bistvena hranila, kot so maslena kislina, glikosfingolipidi in topni vitamini, ki so vsi bistveni za ohranjanje dobrega zdravja, je dodala.

Po drugi strani pa so rastlinska olja v zadnjem času pod znanstvenim in prehranskim nadzorom. Nekateri strokovnjaki na primer skrbijo, da lahko uživanje oksidantov iz segretih rastlinskih olj predstavlja večje tveganje za raka.

Mit številka 6: Uživanje rdečega mesa povzroča bolezni srca

Sprva so raziskovalci domni možno povezavo med rdečim mesom in srčnimi boleznimi. Vendar nedavni dokazi kažejo na večjo možnost, da lahko rdeče meso prispeva k razvoju kolorektalnega raka.

Čeprav so nekatera poročila nakazovala povezavo med uživanjem rdečega mesa in povečanim tveganjem za raka debelega črevesa in danke, je pomembno opozoriti, da te ugotovitve kažejo korelacijo, ne vzročne zveze.

Raziskave kažejo, da ljudje, ki pojedo več rdečega mesa, pojedo tudi več hitre hrane kot ljudje, ki pojedo manj rdečega mesa. Zato je treba ta dejavnik upoštevati, preden rdeče meso označimo za rakotvorno.

Poleg tega rdeče meso ne izpolnjuje vseh treh kriterijev, da bi bilo razvrščeno kot rakotvorno. Ni dovolj prepričljivih eksperimentalnih podatkov, ki bi dokazovali, da je uživanje rdečega mesa neposredno povezano z rakom.

V nasprotju z opazovalnimi podatki, ki lahko le vzpostavijo povezavo, klinično preskušanje ni razkrilo neposredne povezave med uživanjem rdečega mesa in povečanim tveganjem za ponovitev kolorektalnega adenoma. Adenomi, čeprav benigni, se lahko spremenijo v rakaste tumorje.

"Tradicionalna živila, bogata s hranili, kot je meso, niso tisto, kar nas ubija," je dejal Rogers. "Logično," je dodala, "za najnovejše bolezni nima smisla kriviti najstarejše hrane."

Mit št. 7: Vsa žita so vnetljiva

V zadnjih letih med nutricionisti prevladuje prepričanje, da žita lahko povzročijo kronična vnetja. Čeprav je v tej ideji nekaj resnice, ne prikazuje celotne slike, pravi Volpe.

"Zdi se, da imajo žitni izdelki iz visoko predelane moke (kot je obogatena, beljena večnamenska moka) pri nekaterih ljudeh bolj vnetni učinek na telo," je dejala. "To je morda zato, ker lahko predelana moka hrani disbiotične mikrobe v črevesju – kar lahko posledično povzroči vnetni odziv," je dodala.

Vnetna reakcija se pogosteje pojavi pri rafiniranih zrnih, ki so hibridizirana in so prikrajšana za koristne hranilne snovi.

Mit št. 8: Med je enak rafiniranemu sladkorju

Kljub prvotni podobnosti obsežne raziskave potrjujejo, da se med bistveno razlikuje od rafiniranega sladkorja. Na primer, rafinirani sladkor moti metabolizem, prispeva k povečanju telesne teže in potencialno spodbuja rast rakavih celic. Nasprotno pa ima med izjemne protivnetne lastnosti, ki lahko modulirajo imunski sistem, pomagajo pri prebavi in ​​imajo potencialno učinke proti raku.

Čeprav med vsebuje veliko sladkorja, študije kažejo, da morda ne vpliva tako močno na raven glukoze v krvi kot beli sladkor in ima lahko celo antidiabetične lastnosti. Raziskovalci menijo, da različne spojine v medu prispevajo k njegovim različnim učinkom na presnovo sladkorja.

Raziskave jasno ločijo med od rafiniranega sladkorja. Po Volpejevem priporočilu pa naj ljudje z boleznimi ledvic ali sladkorno boleznijo z medom ravnajo podobno kot s sladkorjem. Priporočljivo je izbrati lokalni, nepasteriziran med, po možnosti z oznako »negret«.

Mit št. 9: Arašidovo maslo je bogat vir beljakovin

Trgovci s hrano pogosto promovirajo arašidovo maslo kot dober vir beljakovin, vendar se strokovnjaki s tem ne strinjajo. Čeprav arašidovo maslo vsebuje nekaj beljakovin, ne velja za popoln vir beljakovin.

Po mnenju Morela in Rogersa najboljši viri beljakovin zagotavljajo popoln profil aminokislin. To vključuje živila, kot so meso, jajca in mleko. Vendar arašidovo maslo nima določenih aminokislin, zaradi česar je nepopolna beljakovina.

V idealnem primeru bi morali dati prednost živalskim beljakovinam, da zagotovimo optimalno razmerje aminokislin, svetuje Rogers.

Mit številka 10: Naravni okusi so neškodljivi

Kot četrto najpogostejšo sestavino ameriške hrane naravne arome najdemo v izdelkih od kosmičev v škatlah do gaziranih pijač in beljakovinskih praškov. Uporabljajo se v prehrambenih izdelkih za intenziviranje okusa. Izraz »naravna« označuje to sestavino kot neškodljivo ali morda celo koristno za zdravje.

Pravzaprav se "naravne arome" nanašajo na več - včasih več kot 100 - posameznih sestavin, ki se uporabljajo za oblikovanje edinstvenega "naravnega okusa". V nekaterih primerih sestavine, uporabljene za ustvarjanje naravnih arom, sploh niso naravnega izvora in so bile povezane z resnimi zdravstvenimi posledicami, kot so nevrodegenerativne bolezni. Na žalost so potrošniki v temi, ko gre za poznavanje natančnih sestavin, uporabljenih za izdelavo naravnih arom, saj živilskim podjetjem ni treba razkriti seznamov sestavin.

Zaradi dvoumnosti naravnih okusov nekateri strokovnjaki za prehrano in zdravstveno nego opozarjajo posameznike, naj omejijo uživanje naravnih okusov in namesto tega uživajo živila z znanimi sestavinami.

TheEpochTimes




Komentarji 0

Trenutno ni komentarja na na ta članek ......

VAŠ KOMENTAR:

Vaše ime:

Vsebina komentarja:


Strinjam se s pravili komentiranja!

OPOMBA: potrebno obkljukati zgornji kvadratek da komentar postane viden...

              


OPOMBA: Newsexchange stran ne prevzema nobene odgovornosti glede komentatorjev in vsebine ki jo vpisujejo. V skrajnem primeru se komentarji brišejo ali pa se izklopi možnost komentiranja ...

Več podobnih člankov  
 
 

Torek, 06.Junij 2023 ob 7:55:56

DELI TA ČLANEK NA FACEBOOK-u


336 ogledov, 0 komentarjev

OCENA:

1 2 3 4 5
KOMENTARJI
Re: Pod arabskim peskom odkrili izgubljeno 5000 let staro civilizacijo
Maks: Ni edina taka. Zgodovina je lažna. ...

Re: Pod arabskim peskom odkrili izgubljeno 5000 let staro civilizacijo
AD 1995: Južna Mezopotamija: Gladina morja je bila takrat nižja (voda, ki je bila v ledu na območju Evrope). Kakšno ...

Re: Pod arabskim peskom odkrili izgubljeno 5000 let staro civilizacijo
Metabaron: "Zgodovina je bolj zapletena, kot so nas učili." Ničesar nas niso naučili, sistematično so nam ...

Re: Pod arabskim peskom odkrili izgubljeno 5000 let staro civilizacijo
jebac: Kako je mogoče določiti starost 5000 let samo s pomočjo radarja? ...

Re: Pod arabskim peskom odkrili izgubljeno 5000 let staro civilizacijo
Nairobi: Poglejte si zgodbe Nase o raziskovanju Marsa in življenja na njem z nekaj krhkimi igračami na daljinskem upravljalniku, ...

Re: Prepoved gotovine v Franciji predlaga minister za notranje zadeve Gerald Darmanin
nezaželeno: zajeziti trg z drogami: ukiniti gotovino. Hahaha, ko žebelj začne udarjati ob čevelj - amputiraj nogo in ni ...

Re: Prepoved gotovine v Franciji predlaga minister za notranje zadeve Gerald Darmanin
Dalton: Dalton V Galiji bi morali ukiniti gotovino ... Plačevati bi morali z merjasci - Obelix. P.S. Skrivanje uporabljenih ...

Re: Prepoved gotovine v Franciji predlaga minister za notranje zadeve Gerald Darmanin
Ivan: No, res je, da nam ga pripravljajo, ampak bi se morali upreti in plačati z gotovino. Morda je to nadloga, vendar ...

Re: Prepoved gotovine v Franciji predlaga minister za notranje zadeve Gerald Darmanin
SOX: Ukinitev gotovine vidim kot izgubo lastne zaščite pred sistemom, ki išče razloge za našo varnost!!!!! Ampak ...


Avtor 2020 - 2025 © | Pravila | Pišite nam | skupaj obiskov od 31.3.2020.
Ves materijal z naše strani se lahko kopira na druge spetne strani DELITE IN OZAVEŠČAJTE DRUGE!

EUSEARCH (slo,cro,eng) | NOVICE | KUHAJMO | FILESI (angleščina) | SHOPMAX | WIKISLO | GRABOVOI ŠTEVILA | RAZLAGA SANJ