|
|
Torek, 15.November 2022 ob 15:49:22 |
 |
Naravni cikli ali posledice geoinženiringa?
Zdi se, da se nekaj zloveščega dogaja s svetovno oskrbo z vodo, saj so velika jezera in reke po vsem planetu iz neznanih razlogov nenadoma začela usihati.
Zaradi rekordno nizkega vodostaja so morali zapreti več odsekov reke Mississippi, na reki Nil v Afriki pa so zaradi pomanjkanja vode razglasili izredne razmere.
Nil je glavni vir vode ne samo za Egipt, ampak tudi za Sudan, Južni Sudan in Etiopijo. Tako kot Mississippi je tudi pomembna gospodarska reka, ki podpira tako kmetijstvo kot ribištvo.
Nil je najdaljša reka v Afriki. Dolga je približno 6650 km in poteka skozi enajst držav: Demokratično republiko Kongo, Tanzanijo, Burundi, Ruando, Ugando, Kenijo, Etiopijo, Eritrejo, Južni Sudan, Republiko Sudan in Egipt. Nil je tako kot Mississippi pomembna gospodarska reka, ki podpira tako kmetijstvo kot ribištvo.
Brez vode se bo svet sesul
Reka Amazonka v Južni Ameriki je še en pomemben vir vode, ki se po več mesecih presežka vode zaradi poplav sooča s hudo sušo.
Poplavne vode iz Amazonije so uničile pridelke in potopile celotne skupnosti, nato pa so se umaknile in pustile regijo bolj suho, kot bi moralo biti. To ostaja katastrofa za Peru, Kolumbijo in Brazilijo, ki so vse odvisne od Amazonije za hidracijo in gospodarsko dejavnost.
V Evropi je reka Ren, ki teče skozi Švico, Liechtenstein, Avstrijo, Nemčijo, Francijo in Nizozemsko, doživela podobne padce vodostaja, ki so, tako kot Mississippi, onemogočili komercialno plovbo v nekaterih delih.
Evropa je prav tako v stiski z veliko energetsko krizo, ki jo še poslabša dejstvo, da upadajoča reka Ren otežuje Nemčiji nabavo premoga v zadnjem poskusu, da bi se izognila energetskemu zlomu to zimo.
Potem so težave s tretjo največjo reko na svetu – Jangce na Kitajskem, ki prav tako usiha kot druge. To povzroča resne težave kitajskemu režimu, ki se za hidroenergijo zanaša na Jangce.
Poročila kažejo, da je trenutno stanje Jangceja »rekordno« glede škode, ki jo je povzročila dolgotrajna suša. Suša vpliva tudi na plovbo po reki, zaradi česar je več večjih podjetij moralo prekiniti svoje poslovanje.
Na jugozahodu Amerike je porečje reke Kolorado vse manj, zaradi česar so ogrožene države, kot so Kalifornija, Nevada, Arizona, Kolorado, Utah in Nova Mehika, ki so vse odvisne od tega pomembnega naravnega vodnega vira.
Jezero Mead, ki oskrbuje Las Vegas, se je od izgradnje jezu vztrajno zmanjšo na ravni, kakršnih še ni bilo. To je tudi zlovešče za velika mesta, kot so Vegas, Phoenix in območje Los Angelesa v južni Kaliforniji.
Reka Ind v Aziji je še en vir vode, ki je vse manj, kar ribiče spravlja v obup. Ind je bil stoletja žarišče civilizacije v Južni in Srednji Aziji, vključno s Pakistanom, kjer je za pridelke, ki nahranijo 220 milijonov ljudi, potrebna voda.
|
Komentarji 0Trenutno ni komentarja na na ta članek ... ...
OPOMBA: Newsexchange stran ne prevzema nobene odgovornosti glede komentatorjev in vsebine ki jo vpisujejo. V skrajnem primeru se komentarji brišejo ali pa se izklopi možnost komentiranja ...
|
|
|
| Galerija:
| |