Kaj je pravzaprav rekel?
Novi svetovni red se razgrajuje in ga bo nadomestil red, ki temelji na pravičnosti in pravu, ki spoštuje vse, je dejal ruski predsednik Vladimir Putin, ki je nagovor na 19. mednarodnem forumu Valdai izkoristil za promocijo svoje vizije večpolarnega sveta.
Putinov obsežen govor je zajemal tako raznolike teme, kot so prihodnji svetovni red, biotska raznovrstnost in "kultura odpovedi", ki so mu sledile ure odgovarjanja na vprašanja občinstva.
Tukaj je nekaj ključnih povzetkov iz govora.
"Kultura odpovedi" je rak
Omamljene s svojim občutkom večvrednosti si liberalne elite prizadevajo uničiti ali "izničiti" tiste, ki so drugačni od njih. Tam, kjer so nacisti sežigali knjige, zahodni "varuhi liberalizma in napredka" zdaj prepovedujejo Dostojevskega in Čajkovskega, je dejal Putin.
Liberalna demokracija, ki je nekoč temeljila na strpnosti do drugačnih idej, se je spremenila v nekaj neprepoznavnega, je dodal Putin. Tako imenovana »kultura odpovedi« uničuje vse, kar je živo in ustvarjalno, izničuje svobodo govora in zatira kulturo, gospodarstvo in politiko.
"Zgodovina bo seveda vse postavila na svoje mesto," je dejal Putin in dodal, da je aroganca tistih, ki jih hočejo razveljaviti, neverjetna, "vendar se čez nekaj let nihče ne bo spomnil njihovih imen, medtem ko bodo Dostojevski, Čajkovski in Puškin bo zdržal."
Liberalna hinavščina
Liberalne elite na Zahodu vztrajajo, da morata biti njihova kultura in pogled na svet univerzalna, je dejal Putin. Delujejo, kot da morajo te vrednote brezpogojno sprejeti vsi ostali.
Za vas veljajo pravila, zame pa ne.
Toda ko so nekatere druge države, predvsem Kitajska, začele imeti koristi od globalizacije, je Zahod "nemudoma spremenil ali popolnoma razveljavil" številna pravila, za katera je dolgo vztrajal, da so zaklesana v kamen in sveta, je dejal Putin, s prosto trgovino, gospodarsko odprtostjo, pravičnostjo konkurence, pa tudi lastninske pravice so bile "nenadoma popolnoma pozabljene".
"Takoj ko jim nekaj postane dobičkonosno, takoj spremenijo pravila, sproti, tekom igre."
Novi svetovni red se razgrajuje
»Stojimo na zgodovinski prelomnici, pred verjetno najbolj nevarnim, nepredvidljivim in hkrati najpomembnejšim desetletjem po koncu druge svetovne vojne. Zahod ni sposoben sam upravljati s človeštvom, a si to obupno prizadeva in večina ljudi na svetu s tem ne želi več prenašati,« je dejal Putin.
Konflikti, ki izhajajo iz tega obdobja sprememb, ogrožajo celotno človeštvo, njihovo reševanje pa je po Putinovih besedah najpomembnejši izziv našega časa.
Nihče ne more mirno čakati na prihajajočo nevihto, ki je dobila globalni značaj, je dejal Putin. Človeštvo ima dve možnosti, »ali si še naprej kopiči breme težav, ki nas bodo neizogibno zlomile, ali pa skupaj poskušamo najti rešitve, čeprav nepopolne, a učinkovite, ki bodo naš svet naredile varnejši in stabilnejši«.
Kako naj bi izgledal multipolarni svet
V resnično demokratičnem večpolarnem svetu bi morala imeti vsaka družba, kultura in civilizacija pravico do izbire lastne poti in družbenopolitičnega sistema. Če imajo ZDA in Evropa to pravico, bi jo morali imeti tudi vsi ostali.
Po Putinovih besedah jo ima tudi Rusija, liberalne elite na Zahodu pa bi morale "odstopiti", saj "našim ljudem nihče nikoli ne bo mogel diktirati, kakšno družbo naj gradimo in na kakšnih načelih".
Največja grožnja političnemu, ekonomskemu in ideološkemu monopolu Zahoda je, da se lahko v svetu pojavijo alternativni družbeni modeli – ki bi bili bolj učinkoviti in privlačni.
Predvsem verjamemo, da mora novi svetovni red temeljiti na pravu in pravičnosti, biti svoboden, pristen in pravičen,« je dejal ruski predsednik.
»Prihodnji svetovni red se oblikuje pred našimi očmi. In v tem svetovnem redu moramo prisluhniti vsem, upoštevati vsako stališče, vsak narod, družbo, kulturo, vsak sistem svetovnega nazora, idej in verskih prepričanj, ne da bi komurkoli vsilji eno samo resnico in le na tej podlagi , z razumevanjem naše odgovornosti za usodo naših ljudi, narodov in planetov, zgraditi simfonijo človeške civilizacije."
Zaključek
Torej, če ste opazili, Putin govori o novem svetovnem redu z vidika nekoga, ki bi rad bil njegov voditelj ali glavni. Novega svetovnega reda ne zanika, nasprotuje pa agresivni zahodni prevladi pri njegovem oblikovanju.
Ne glede na to, da ima Putin morda drugačen pristop do tega, kako naj bi se vse uresničilo v smislu Novega svetovnega reda, se zdi, da se oba načrta (zahodni in Putinov) zbližata na isti točki.
Priznati morate, če se ta scenarij nadaljuje, da so "mojstri v senci" skovali genialen načrt in zdaj lahko samo še čakajo na končni razplet. Tako ali tako so zmagovalci...
newspunch.com
|