|
|
23. 05. 2025 |
 |
Francuski ministar pravde Žerald Darmanen pozvao je na potpuno ukidanje gotovine, tvrdeći da su digitalna plaćanja – uključujući kriptovalute – daleko lakša za praćenje i da bi vlastima pomogla u borbi protiv trgovine drogom i drugih oblika kriminala.
U Francuskoj, ali i širom Evropske unije, ograničenja za upotrebu gotovine već su postepeno pooštravana poslednjih godina.
Obraćajući se senatskoj komisiji u četvrtak, Darmanen je izjavio da se „veliki deo svakodnevne delinkvencije, pa i ozbiljnih kriminalnih mreža, oslanja na keš“, i poručio da bi „ukidanje gotovine onemogućilo formiranje dilerskih punktova za prodaju droge“.
Darmanen, koji je ranije bio zadužen za javne finansije kao ministar za javnu upravu, priznao je da bi zabrana fizičkog novca teško u potpunosti iskorenila trgovinu drogom, ali je naglasio da je „praćenje novca ključno“ i da sve postaje „daleko komplikovanije“ kada je tok novca moguće nadgledati.
Ministar je priznao da bi kriminalne grupe verovatno prešle na korišćenje kriptovaluta umesto keša, ali tvrdi da je i to korak napred jer su „kripto-transakcije često lakše za praćenje“ zahvaljujući blokčejn tehnologiji i novim pravilima EU o nadzoru transakcija. Prema direktivi Evropskog saveta koja stupa na snagu sledeće godine, pružaoci usluga kripto-imovine biće obavezni da beleže i dostavljaju podatke o pošiljaocima i primaocima nadležnim poreskim organima, čime se ukida anonimnost kripto-transfera unutar Unije.
Ipak, predlog o zabrani gotovine verovatno će naići na otpor građana. Prema istraživanju Banke Francuske iz 2024. godine, iako su kartice sada dominantan način plaćanja (62% ispitanika), čak 60% ispitanih i dalje smatra pristup kešu „važnim ili veoma važnim“. Među glavnim prednostima gotovine navode anonimnost (40%), trenutan završetak transakcije (37%) i bolja kontrola potrošnje (31%).
Kritičari upozoravaju da bi potpuno ukidanje gotovine moglo povećati rizik od finansijskog nadzora i potkopati lične slobode. Darmanen je priznao da su te bojazni legitimne, ali smatra da je šteta koju nanosi ilegalni keš veća pretnja za sistem. „Dobro je što pratimo notare, banke i tržište nekretnina“, rekao je, „ali vreme je da se pozabavimo paralelnim tokovima gotovine koji zaobilaze formalnu ekonomiju.“
U Francuskoj je već zabranjeno plaćanje gotovinom preko 1.000 evra, osim ako osoba nema bankovni račun. Kazna za kršenje pravila iznosi do 5% iznosa transakcije. Za transakcije između privatnih lica, gornja granica je 1.500 evra, osim ako ne postoji potpisani ugovor sa punim imenima i kontakt podacima, prema propisima Ministarstva ekonomije i finansija.
Na nivou EU, Evropski parlament je usvojio direktivu kojom se uvodi maksimalni limit od 10.000 evra za keš transakcije širom Unije, počevši od 2027. godine. Cilj, prema Evropskoj komisiji, jeste zatvaranje rupa u sistemu koje kriminalnim grupama omogućavaju da neopaženo prebacuju velike sume.
Predlog Žeralda Darmanena za ukidanje gotovine predstavlja drastičan korak pod izgovorom borbe protiv kriminala, ali otvara ozbiljna pitanja o nadzoru, privatnosti i slobodi građana. Iako praćenje tokova novca može pomoći u suzbijanju ilegalnih aktivnosti, potpuno ukidanje fizičkog novca rizikuje da obični građani izgube važan alat za anonimnost, ličnu finansijsku kontrolu i zaštitu od digitalne isključenosti.
Osim toga, prelazak kriminala na kriptovalute ne rešava problem, već ga samo premešta na drugi, sofisticiraniji teren. Umesto zabrana, fokus bi trebalo da bude na jačanju nadzora i kontrole sumnjivih transakcija, bez narušavanja osnovnih prava građana. Ovakva inicijativa lako može postati oruđe za prošireni državni nadzor pod plaštom bezbednosti.
|
|  |
Galerija:
Komentari 0
OPOMENA: Stranica Newsexchange ne preuzima odgovornost za komentatore i sadržaj koji oni objavljuju. U krajnjem slučaju, komentari se brišu ili je opcija za komentare isključena ...
|
|
|
|
Galerija:
|
|