|
02. 05. 2025 |
 |
Nova velika analiza, koju je naručila Svetska zdravstvena organizacija (SZO), otkrila je da radiofrekventna elektromagnetna polja (RF-EMF), koja emituju mobilni telefoni i bežični uređaji, predstavljaju „visok rizik“ za izazivanje raka kod životinja — konkretno, malignih tumora mozga (glioma) i srčanih švanoma.
Reč je o istim vrstama tumora koji su već povezani s korišćenjem mobilnih telefona kod ljudi. Studija je objavljena 25. aprila u časopisu Environmental International i odmah je izazvala pozive naučnika da se RF-EMF klasifikuje kao „poznat kancerogen za ljude“, uz zahteve za potpunu reviziju zastarelih svetskih standarda izloženosti.
Naučno potvrđeno: Mobilno zračenje izaziva tumor
Istraživanje je pokazalo da postoji „velika izvesnost“ da RF-EMF izaziva gliome i srčane švanome kod životinja. Ovi rezultati se poklapaju sa ranijim epidemiološkim studijama na ljudima, koje su takođe povezivale korišćenje mobilnih telefona sa ovim vrstama raka.
Takođe su pronađene „umereno jake“ veze sa retkim tumorima jetre i nadbubrežnih žlezda. Studija se poziva i na američko istraživanje Nacionalnog toksikološkog programa (NTP) iz 2018. godine, vredno 30 miliona dolara, koje je tada takođe našlo „jasan dokaz“ da RF zračenje izaziva tumore srca kod mužjaka pacova.
„Dokazi su sada neoborivi – zračenje mobilnih telefona izaziva rak kod životinja, što se poklapa sa rezultatima studija na ljudima“, rekao je dr Ron Melnik, predsednik Međunarodne komisije za biološke efekte elektromagnetnih polja (ICBE-EMF).
Šta ovo znači za ljude?
Studija SZO direktno se naslanja na brojne dokaze kod ljudi. Švedski onkolog dr Lenart Hardel, koji je zajedno sa kolegama prvi povezao mobilne telefone sa gliomima i akustičnim neurinomima, smatra da postoji dovoljno dokaza za reklasifikaciju RF zračenja iz „moguće kancerogeno“ (grupa 2B) u „poznato kancerogeno“ (grupa 1).
Hardel je istakao da postoje stotine studija koje dokazuju netermalne efekte – štetu na ćelijskom nivou čak i pri zračenju ispod trenutnih bezbednosnih limita.
„Sadašnji standardi bezbednosti ignorišu decenije istraživanja koja ukazuju na genetska oštećenja i promene slobodnih radikala“, upozorava Hardel i zahteva moratorijum na 5G dok se ne dokaže bezbednost.
5 milijardi korisnika i rizik u porastu
Uz više od 5 milijardi korisnika mobilnih telefona širom sveta, čak i mali porast rizika može izazvati ogromne zdravstvene posledice. „Povećanje broja glioma za samo 10% može značiti desetine hiljada dodatnih slučajeva raka“, kaže profesor Džoel Moskovič sa Univerziteta Berkli.
Zastarali standardi i uticaj industrije
Regulatorna tela se sada suočavaju s kritikama jer se oslanjaju na zastarele naučne okvire i smernice organizacija bliskih industriji, poput ICNIRP-a. Američki FCC još uvek koristi limite iz 1996. godine, zasnovane na teoriji da šteta nastaje isključivo grejanjem tkiva – što ova nova analiza direktno pobija.
Sud u SAD naložio je FCC-u da objasni kako štiti decu i životnu sredinu – ali agencija još nije odgovorila. U međuvremenu, Sekcija 704 Zakona o telekomunikacijama i dalje zabranjuje lokalnim vlastima da zabrane mobilne tornjeve zbog zdravstvenih razloga, što izaziva bes organizacija poput Children’s Health Defense.
„Ovo je ludilo – vreme uljudnih razgovora je prošlo. Nauka zahteva hitnu akciju“, izjavila je Mirijam Ekenfels iz CHD-a.
Šta naučnici traže?
Međunarodna komisija ICBE-EMF pozvala je vlade širom sveta da:
- Uvedu strože limite izloženosti na osnovu netermalnih efekata.
- Pokrenu javne kampanje za bezbedno korišćenje uređaja (npr. zvučnik a ne direktno na uvo, ne u džepu itd.).
- Zaustave širenje 5G mreže dok se ne dokaže njena bezbednost.
Prekretnica za javno zdravlje
Ova analiza SZO predstavlja prelomni trenutak u globalnoj debati o bežičnoj tehnologiji i zdravlju. Naučni dokazi su sada jasni – RF zračenje predstavlja ozbiljan zdravstveni rizik.
Pitanje je: hoće li se politika prilagoditi nauci, ili će se – kao i ranije – žrtvovati zdravlje u ime profita?
|
Slike:
Komentari 0
Trenutno nema komentara na ovaj članak ...
NAPOMENA: Newsexchange ne preuzima odgovornost za komentatore i sadržaj koji objavljuju. U krajnjem slučaju, komentari se brišu ili se isključuje mogućnost komentiranja ...
|
|
|
Galerija:
|
|