Alarmantna povezanost niskog nivoa vitamina D i težine miokarditisa
Studija je obuhvatila 60 slučajeva miokarditisa povezanog sa mRNA „vakcinama“ kod adolescenata uzrasta od 12 do 17 godina, koji su lečeni u javnim bolnicama u Hong Kongu između jula 2021. i juna 2022.
Istraživači su analizirali:- Nivo vitamina D putem napredne LC-MS/MS metode
- Imuni odgovor, uključujući citokine, aktivaciju NK ćelija i genetske varijante vezane za vitamin D
- Srčane markere, posebno troponin T (cTnT), koji ukazuje na stepen oštećenja srca
- Kliničke simptome, poput bola u grudima, potrebe za prijemom na intenzivnu negu i promena na EKG/MRI snimcima
Ključni nalazi istraživanja- 73,3% pacijenata imalo je nedostatak vitamina D
- Osobe sa nižim nivoima vitamina D imale su češće bol u grudima (p=0.0215) i veću potrebu za prijemom na intenzivnu negu (p=0.062)
- Postojala je snažna negativna korelacija između nivoa vitamina D i troponina T (p=0.0099), što ukazuje na ozbiljnije oštećenje srca kod pacijenata sa manjkom vitamina D
- Čak i nakon oporavka, pacijenti su i dalje imali niske nivoe vitamina D, što ukazuje na hronični nedostatak, a ne posledicu miokarditisa
Vitamin D sprečava prekomernu aktivaciju imunog sistemaOsobe sa manjkom vitamina D imale su značajno povišene nivoe citokina IL-1β, IL-8, IL-12 i IFN-γ, koji pojačavaju aktivaciju NK ćelija i izazivaju miokarditis.
Pacijenti sa dovoljnom količinom vitamina D imali su viši nivo IL-4, koji inhibira NK ćelije, sugerišući zaštitni efekat vitamina D.
Aktivacija NK ćelija (CD69+ marker) bila je znatno veća kod pacijenata sa niskim nivoom vitamina D (p<;;;0.0001), direktno povezana sa pojavom bola u grudima.
Genetska predispozicija igra važnu uloguIstraživači su otkrili da genetske varijante mogu doprineti niskim nivoima vitamina D i povećanom riziku od miokarditisa.
Osobe sa GC rs4588T alelom imale su niže cirkulišuće nivoe vitamina D i veću sklonost ka miokarditisu.
GC1S izoform imao je zaštitni efekat, što sugeriše da su neki ljudi genetski podložniji oštećenju srca nakon mRNA vakcinacije.
Najkritičniji period – druga doza „vakcine“- 70% slučajeva miokarditisa dogodilo se nakon druge doze mRNA „vakcine“, što potvrđuje teoriju da prvo izlaganje priprema imuni sistem za jaču reakciju prilikom naredne doze
- 30% pacijenata završilo je na intenzivnoj nezi, što je alarmantan procenat za neželjeni efekat „vakcine“
Vitamin D može igrati ključnu ulogu u zaštiti srcaOvo istraživanje je postavilo jasnu vezu između nedostatka vitamina D, prekomerne aktivacije NK ćelija i miokarditisa izazvanog mRNA vakcinama.
Dodatak vitamina D mogao bi biti jednostavan i efikasan način da se ublaži rizik od ovog ozbiljnog neželjenog efekta „vakcina“.
Istraživači pozivaju na dalja klinička ispitivanja kako bi se utvrdilo da li suplementacija vitaminom D može pružiti zaštitu osobama koje su primile mRNA „vakcinu“ protiv Covid-a.