Agencija je stala ob strani, medtem ko je zloglasni pedofil nadlegoval "številne otroke in mlade ženske," pravijo tožilci
Ducat žrtev Jeffreyja Epsteina je tožilo FBI, češ da agencija ni pravilno preiskala razvpitega spolnega prestopnika. Trdijo, da je FBI dve desetletji spremljal poročila o Epsteinovih dejavnostih, ki so omogočale "trgovino z žrtvami, zlorabo, posilstvo, mučenje in grožnje." Tožbo je na zveznem sodišču v New Yorku v sredo vložilo 12 žensk, vse v dokumentu imenovane kot anonimne Jane Doe.
"Zvezni preiskovalni urad je več kot dve desetletji dovolj Jeffreyju Epsteinu, da je trgoval z ljudmi in spolno zlorabljal veliko število otrok in mladih žensk, pri tem pa ni opravljal dela, ki bi ga moral opravljati," navaja pritožba. "Zaradi nenehnih neuspehov FBI-ja 12 žensk, identificiranih kot Jane Doe, vlaga to tožbo, da bi enkrat za vselej prišli do dna vlogi FBI-ja v Epsteinovi kriminalni verigi trgovine z ljudmi."
Glede na tožbo je FBI leta 1996 začel prejemati namige, poročila in pritožbe o Epsteinovi domnevni trgovini z mladoletniki in zlorabi mladoletnikov, vendar ni odprl primera ali informacij delil z drugimi organi pregona. FBI je končno odprl primer leta 2006, dve leti preden je Epstein priznal krivdo otroške prostitucije na Floridi. Kontroverzni dogovor o priznanju krivde je Epsteina registriral kot storilca spolnih prestopkov in odslužil 13 mesecev nadzorovane prostosti namesto morebitne dosmrtne ječe. Kljub dejstvu, da je bil obsojen za eno kaznivo dejanje in ker se je izognil številnim drugim obtožbam trgovine z ljudmi zaradi spolne namene, je FBI še naprej ignoriral namige, ki so prihajali v naslednjem desetletju, trdi tožba.
"Ker je neposreden in neposredni vzrok za malomarnost FBI, tožniki ne bi bili še naprej žrtve trgovine z ljudmi, zlorabe, posilstva, mučenja in groženj," navaja tožba.
Epstein je bil končno aretiran leta 2019 in obtožen trgovine z več deset mladoletniki. Umrl je čakajoč na sojenje v zaporniški celici na Manhattnu mesec dni pozneje, uradno razsojeno, da je naredil samomor. Epsteinovo dekle in "dama", Ghislaine Maxwell, je bila leta 2022 obsojena na 20 let za zapahi zaradi spolne trgovine z otroki.
Po pričevanju žrtev sta Epstein in Maxwell dekleti vabila na spolne odnose z njima dvema ter z njunima bogatima in vplivnima sodelavcema. Nato so ta dekleta uporabili za privabljanje dodatnih žrtev. Med vplivnimi ljudmi, obtoženimi zlorabe deklet, je bil britanski princ Andrew, ki se je leta 2022 izvensodno poravnal s tožnikom. Tožniki, ki stojijo za zadnjo tožbo, od ameriške vlade zahtevajo nedoločen znesek odškodnine in odškodnine.
FBI je bil že obtožen malomarnosti pri obravnavanju primera Epstein. Na zaslišanju senatnega pravosodnega odbora decembra so direktorja agencije Christopherja Wraya vprašali, zakaj FBI ni storil več, da bi ustavil razvpitega pedofila. Wray je obljubil, da bo izvedel notranjo preiskavo, da bi "ugotovil, ali lahko o tem zagotovimo še kakšne informacije."