- Motnje sposobnosti preživetja ploda.
Eden najpogostejših aditivov za živila, ojačec okusa mononatrijev glutamat (MSG), je prepoznan kot vse večji problem v zvezi s tem. Članek v International Journal of Pharmacology nakazuje, da ima lahko ključno vlogo pri poseganju v spermatogenezo, ki vodi do moške neplodnosti. Kljub temu ameriška agencija za hrano in zdravila (FDA) MSG razvršča kot "splošno priznan kot varen" (GRAS), britanska agencija za standarde hrane pa ugotavlja, da MSG pri trenutni uporabi ne predstavlja tveganja za zdravje.
Druga snov, ki se pogosto uporablja v hrani in za katero so v toksikoloških študijah ugotovili, da je strupena za razmnoževanje, je konzervans natrijev benzoat. Pravzaprav je bil natrijev benzoat uspešno uporabljen kot komponenta spermicida, kot je podrobno opisano v tem podrobnem, posodobljenem poročilu 'Spermicide Research Insights'.
To ni edini dokaz. Študija na podganah je pokazala, da je natrijev benzoat občutno zmanjšal število in gibljivost semenčic. Zmanjšal je tudi število hormonov, pomembnih za proizvodnjo sperme. Druga študija je pokazala, da je hranjenje brejih miši z natrijevim benzoatom povzročilo nenormalnosti ploda, kot so krvavitve, okvare okončin, okvare lobanje, deformacije hrbtenice in okvare nevralne cevi.
Zakaj je natrijev benzoat vključen v našo hrano glede na dokazane škodljive učinke na plodnost? Utemeljitev je njegova vrednost kot konzervansa, ki podaljša rok uporabnosti z zaviranjem rasti bakterij, kvasovk in plesni.
Glifosat je pogosto uporabljen herbicid. Močan upad ravni testosterona se je začel kmalu po uvedbi gensko spremenjenih pridelkov leta 1994, inovacija, ki je sovpadla s povečano uporabo herbicida glifosata na gensko spremenjenih pridelkih. Članek v reviji Science and Society, ki navaja študijo iz leta 2010, trdi, da je "močan padec števila semenčic pri moških povezan s povečanjem raka zarodnih celic na modih, prirojenimi malformacijami moškega reproduktivnega trakta in zmanjšanjem serumskega testosterona ravni, ki kažejo na naraščajočo izpostavljenost glifosatnim herbicidom." v zadnjih nekaj desetletjih".
Leta 2018 Monsanto, proizvajalec herbicida Roundup, ni ustrezno opozoril na morebitne nevarnosti raka svojih izdelkov. Članek Natural Health trdi, da je veliko cepiv kontaminiranih z glifosatom.
Navsezadnje tudi naša pitna voda ni brez dodatkov. Nekateri znanstveniki so trdili, da fluoridacija javne oskrbe z vodo povzroča neplodnost. Študija iz leta 2005 je poročala, da visoke ravni fluorida v pitni vodi poslabšajo spermatogenezo in steroidogenezo pri samcih albino podgan. Študija podganje sperme iz leta 2006 je pokazala, da lahko že relativno majhne količine natrijevega fluorida zmanjšajo gibljivost semenčic. Druga študija je pokazala, da lahko fluorid povzroči strukturne poškodbe reproduktivnih organov kuncev. Metaanaliza, ki je preuča povezavo med letnimi stopnjami rodnosti in ravnmi fluorida v pitni vodi, je potrdila, da se je stopnja rodnosti zmanjšala na območjih s fluorirano vodo. Druga študija na podganah je povezala izpostavljenost fluoridu s strukturnimi poškodbami jajčnikov in maternice, kar bi lahko znatno zmanjšalo plodnost živali. Drugo poročilo je pokazalo povezavo med ženskami, ki delajo s fluoridnimi spojinami, in večjim tveganjem za spontani splav.
Pomanjkanje uradnega in javnega zanimanja za kumulativne učinke kemikalij, dodanih naši hrani in vodi, na plodnost, kaj šele uradne preiskave, bi moralo biti zelo zaskrbljujoče. Temu ni tako. Zakaj je torej spregledano glede na njegovo možno povezavo z dramatičnim upadom stopnje rodnosti? Je to zato, ker se oblastnikom zdi dobro v upadanju rodnosti in manjšem številu prebivalstva? Ali so zato tako ležerni glede morebitne kolateralne škode za zdravje ljudi? Ali pa gre preprosto za to, da v našem potrošniškem svetu cenejša in bolj priročna hrana prevlada nad vsako drugo vrednostjo, naši politiki in uradniki na področju javnega zdravja pa želijo samo služiti?