MojSpletnik NOVICE | Depopulacija s stradanjem! Svet se sooča s pomanjkanjem riža, saj znanstveniki riž krivijo za podnebne spremembe ...
Depopulacija s stradanjem! Svet se sooča s pomanjkanjem riža, saj znanstveniki riž krivijo za podnebne spremembe
Uredniki NT so nedavno poročali o tako imenovani znanstveni študiji, s katero pozivajo k opustitvi gojenja riža zaradi domnevnega škodljivega vpliva na podnebne spremembe, in če upoštevamo največje pomanjkanje, o katerem tukaj pišemo, rezultat je zagotovo na desetine milijonov mrtvih, vendar ne zaradi virusov, ne zaradi raket, ampak zaradi lakote.
Države po vsem svetu se soočajo z najhujšim pomanjkanjem riža v zadnjih dveh desetletjih, je v sredo poročal CNBC, ki se sklicuje na poročilo Fitch Solutions. Po ocenah agencije je v rojstnem letu 2022-23. svetovni primanjkljaj bo znašal 8,7 milijona ton, kar je največji primanjkljaj od leta 2003–2004, ko je znašal 18,6 milijona ton.
Podatki Statista.com kažejo, da je svetovna proizvodnja riža lani znašala 502,9 milijona ton, s čimer je tretji največji proizvajalec žita za koruzo in pšenico. Vendar pa naj bi proizvodnja v zadnjih mesecih padla zaradi slabega vremena v državah proizvajalkah riža, kot sta Kitajska in Pakistan, piše v poročilu.
Kitajska, največja svetovna proizvajalka, ki je v letih 2021–2022 na trg poslala več kot 148 milijonov metričnih ton brušenega riža, je v drugi polovici lanskega leta utrpela močno deževje in poplave, ki so prizadele velik del obdelovalne zemlje v državi. Trenutno se država »doživlja z najhujšo stopnjo suše v svojih regijah, kjer pridelujejo riž, v več kot dveh desetletjih. Obe situaciji bi lahko bili hudi za ranljiv pridelek, pravijo analitiki.
Pakistan, s skoraj 8 % svetovne trgovine z rižem, se je letos soočil tudi s hudimi poplavami, zaradi česar se je njegova letna proizvodnja zmanjšala za 31 %.
Poleg tega napovedi trdijo, da bi lahko Indija, druga največja proizvajalka riža na svetu, v drugem in tretjem četrtletju leta 2023 trpela zaradi močne vročine, kar bi lahko ogrozilo tudi njen pridelek. Evropske države, ki pridelujejo riž, kot so Francija, Nemčija in Združeno kraljestvo, naj bi prav tako trpele zaradi najhujše stopnje suše v zadnjih 20 letih, kar bi lahko še dodatno ogrozilo letošnjo oskrbo, pravijo analitiki.
Zaradi pomanjkanja analitiki pričakujejo, da bodo cene riža do konca leta ostale okoli svojih trenutnih najvišjih vrednosti – 16–18 odstotkov (50,8 kg), kar je več kot dvakrat več kot leta 2020. Analitiki ugotavljajo, da poleg omejitev ponudbe na cene riža vpliva tudi ruska vojaška operacija v Ukrajini. Konflikt je ogrozil tako ukrajinsko kot rusko dobavo žita na svetovnem trgu, zvišal cene pšenice, zaradi česar je riž postal vse bolj privlačna alternativa in povečalo povpraševanje.
Analitiki opozarjajo, da "glede na to, da je riž osnovna živilska dobrina na številnih trgih", se pričakuje, da bo njegova cena povečala svetovno inflacijo cen hrane.
Fitch Solutions pa ocenjuje, da bi se svetovni trg riža lahko vrnil v "skoraj uravnotežen položaj v letih 2023/24" in presežek v letih 2024-25, predvsem zaradi pričakovanega povečanja proizvodnje v Indiji.