MojSpletnik NOVICE | Po PROTESTU v kitajskem mestu Guangzhou so odpravili covidne ukrepe ...
Po PROTESTU v kitajskem mestu Guangzhou so odpravili covidne ukrepe
Oblasti so nenadoma odpravile omejitve zaradi covida-19 v kitajskem mestu Guangzhou, kjer je sinoči prišlo do spopadov med protestniki in policijo, medtem ko je policija iskala protestnike v drugih mestih, najvišji varnostni organ v državi pa je zaht, da se zajezijo "sovražne sile".
Potem ko državo že več dni prizadenejo protesti, ki so sprožili tudi mednarodne solidarnostne demonstracije, sta ZDA in Kanada pozvali Kitajsko, naj ne poškoduje ali ustrahuje udeležencev protestov, ki nasprotujejo karanteni, uvedeni zaradi pandemije covida-19. .
Oblasti so nenadoma objavile, da bodo odpravile karanteno v približno polovici okrožij v južnem mestu Guangzhou. Lokalnim uradnikom je bilo v uradnih obvestilih naročeno, naj odpravijo "začasne odredbe o nadzoru" in ponovno določijo območja kot območja z nizkim tveganjem. Napovedali so tudi konec množičnega PCR testiranja.
Eden od prebivalcev mesta je za Guardian povedal, da je v naslednji uri po objavi stanovanjska varnost zapustila območje, sosedje pa so pohiteli "pobegniti" s prtljago.
Sproščanje omejitev, ki je sledilo kljub povečanju števila okuženih v mestu, ni bilo razširjeno na vse četrti. Določena območja, vključno z deli okrožja Haizhu, kjer so se protestniki v torek zvečer spopadli s policijo, ostajajo pod omejitvami, so povedali očividci in prikazani video posnetki.
V mestu so v torek zabeležili skoraj 7000 primerov okužbe. Haizhu je bil v zadnjem mesecu priča več protestom in številnim spopadom s policijo, okrožje pa je bilo zadnji protest med državljansko nepokorščino, ki se je stopnja v petek.
V enem od videoposnetkov družbenih medijev, ki jih je našla AFP, je bilo slišati ljudi, kako kričijo in kričijo, ko so oranžne in modre barikade metali po tleh. Del protestnikov je streljal na policijo, kasneje pa so zapisali, da so policisti z zvezanimi rokami odpeljali ducat moških.
Prebivalec mesta Guangzhou je AFP povedal, da je v vasi Hujiao v okrožju Haizhu videl sto policistov in da so v torek zvečer aretirali najmanj tri ljudi.
Haizhu, okrožje z več kot 1,8 milijona ljudi, je zabeležilo največje število okuženih primerov v mestu Guangzhou. Večji del območja je v karanteni že od konca oktobra.
John Kirby, tiskovni predstavnik Bele hiše za nacionalno varnost, je v torek dejal, da ZDA podpirajo miroljubne protestnike. »Ne želimo, da bi bili protestniki kakor koli fizično poškodovani in ustrahovani. To je bistvo mirnih protestov in to je tisto, za kar se še naprej zavzemamo, ne glede na to, ali gre za Kitajsko, Iran ali kjer koli drugje na svetu," je dejal za CNN.
Kanadski premier Justin Trudeau je v torek dejal, da bi moralo biti vsem na Kitajskem dovoljeno protestirati in uživati svobodo izražanja ter da Kanada pozorno spremlja proteste proti državni politiki nič covida.
"Vsakdo na Kitajskem bi moral imeti možnost, da se izrazi, deli svoje poglede in dejansko protestira," je dejal Trudeau. "Še naprej bomo zagotavljali jamstva, da Kitajska ve, da se bomo zavzemali za človekove pravice, da bomo stali ob strani ljudem, ki se izražajo."
Nezadovoljstvo s kitajsko strogo strategijo za zajezitev virusa tri leta po začetku pandemije se je prelilo v proteste v mestih po vsej državi v največjem valu državljanske nepokorščine, odkar je pred desetletjem na oblast prišel voditelj države Xi Jinping.
Kitajske oblasti iščejo ljudi, ki so se zbrali na protestih konec tedna, so za Reuters povedali nekateri, ki so se udeležili demonstracij v Pekingu. Koliko ljudi je bilo aretiranih na demonstracijah in v policijskih akcijah po njih, ni znano.
Kitajsko ministrstvo za zunanje zadeve je dejalo, da se pravice in svoboščine lahko izražajo v okviru zakona.
Policija je bila v torek razporejena tako v Pekingu kot v Šanghaju, da bi preprečila nadaljnje proteste proti omejitvam zaradi pandemije, ki so prekinile življenja milijonov, škodile gospodarstvu in za kratek čas privedle do pozivov k Xijevemu odstopu, kar je na Kitajskem redkost.