VSTOP ČLANOV:
 Član:
 Geslo:
VIDEO ARHIV:
Newsexchange(11978)
 
Gost | Slovenski  
 MojSpletnik NOVICE | ‼ SKRAJNO RESNO O ZNB ‼ Prosim vas, usedite se in preberite, od črke do črke, ker ni več heca. ...


‼ SKRAJNO RESNO O ZNB ‼ Prosim vas, usedite se in preberite, od črke do črke, ker ni več heca.
🚩 Z N B 🚩

Kdo, kaj in kdaj?

Vlada Janeza Janše po predpoletnem fiasku z Zakonom o nalezljivih boleznih zdaj poskuša z njegovo novo inkarnacijo. Pišejo ošiljeni predlog zakona in da obvelja, ga mora potrditi tudi večina poslancev v Državnem zboru (parlamentu). Vlado sestavljajo njen predsednik Janez Janša in ministri (Hojs, Počivalšek, Cigler Kralj, Tonin, Poklukar, Kustec, Logar...), v parlamentu pa sedijo poslanci 9 različnih političnih strank, ki smo jih izvolili na volitvah. V sceno pride še Državni svet; niti poslanci niti ministri, v nadaljevanju razložim, kaj je to in na kakšen način lahko zavirajo sprejetje zakona).

Najprej, predlog zakona bo najbrž škodljiv in slab ter vnovič dajal dodatna pooblastila represivnim organom. Kakršna vlada, takšni predlogi. V nadaljevanju se ne bom opredelj do vsebine, razložim pa tehnikalije, torej kakšen bo postopek sprejemanja, kje lahko državljan_ka (torej ti, ki to bereš) poseže vanj in na kakšen način?

Postopek bo šel po vrsti takole:

1️⃣ Vlada je predlog zakona že spisala. Najbrž ga poznate, saj kroži naokoli. ZNB sicer že obstaja, s tem predlogom vlada spreminja nekaj členov.

2️⃣ Ošiljeni predlog zakona kroži naokoli, minister obiskuje pisarne parlamentarnih strank in išče podporo. Zaenkrat o javni obravnavi ni govora, kar ni nenavadno za zakon, ki ga predlagatelj hoče spraviti k življenju po nujnem postopku, na hitro. Javna obravnava sicer pomeni čas, ko lahko predlagatelju (torej Vladi) vsakdo poda svoje pripombe na karkoli iz predlaganega zakona. Vsakdo, vsak državljan, organizacija, institucija… se lahko oglasi, vlada pa mora beležiti pripombe. Če želite podati vsebinsko pripombo tudi vi, uporabite kontakte z vladne spletne strani.

3️⃣ Po končani javni obravnavi (ki je najbrž ne bo) se bo Vlada RS sestala na seji (mogoče že v sredo) in odločala o spremembah in pripombah. Močno dvomim - saj njihov odnos do stroke in civilne javnosti, ki se oglaša, dobro poznam - da bo karkoli upošta, a naslednji korak je oblikovanje končne verzije predloga zakona, ki naj bi upošt tudi te pripombe. Torej čistopis z upoštevanimi pripombami javnosti in stroke. Predvidevam, da bo to prečiščeno besedilo enako tistemu prvemu (torej brez pripomb stroke in javnosti), potem bo o tem vlada tudi glasovala. Če sodim po preteklih složnih glasovanjih na vladi, bo tudi ta stvar imela 100% podporo. To bo prvo glasovanje o predlogu zakona. Ko vlada ta predlog zakona sprejme, pride naslednji korak: Državni zbor oz. parlament, razprava in glasovanje poslancev (poslanci do tukaj ne bodo imeli nikakršne veze z zakonom).

4️⃣ V DZ je najprej na vrsti kolegij predsednika Državnega zbora, v katerem sedijo in odločajo predsednik DZ, podpredsedniki DZ in vodje poslanskih skupin (strank v parlamentu). Vlada bo tukaj predlagala sprejemanje zakona po NUJNEM postopku (ker se kao ful mudi, v resnici pa, ker zakon ni v skladu ustavo in ga je treba čim hitreje pospraviti in o njem čim manj govoriti). Nujni postopek bo zaradi glasovalne večine najbrž sprejet. To bo drugo glasovanje v življenju tega zakona.

5️⃣ Nato pride Odbor za zdravstvo. Matično delovno telo v DZ, ki razpravlja o zadevah s področja zdravstva. V njem sedi 18 poslank in poslancev. Na seji bodo tudi predstavniki vlade in stroke. Za sodelovanje in podajanje stališč v zvezi z zakonom se lahko prijavi tudi kdo drug iz civilne javnosti, a mora njegovo prisotnost potrditi predsednica odbora (brez pretiranih upov, Anja Bah Žibert je iz vrst vladajoče SDS). Razprava na tej seji bo časovno neomejena, o predlogu zakona bodo glasovali samo člani odbora (torej ne vseh 90 poslancev - to je tista točka, kjer navadno kdo popeni, zakaj jih je tako malo v službi). Pozor. Od trenutka, ko je predlog zakona vložen v DZ do te seje bodo poslanske skupine (torej stranke) oblikovale svoje amandmaje (dopolnila) k temu predlogu zakona. Z dopolnili lahko spreminjaš člene predloga zakona, kakšnega dodaš ali črtaš, spremeniš vsebino... Ta čas je tudi priložnost za državljane, da se oglasijo poslanskim skupinam in jih sami pozovejo, da s kakšnim amandmajem kaj črtajo, spremenijo ali dodajo. Torej nova priložnost za aktiviste, kontakti so na spletni strani DZ. Na seji odbora bodo poslanci na koncu odločali o vseh predlaganih amandmajih in o vseh členih skupaj. Zopet, o vsej vsebini bo odločala večina na tem tretjem glasovanju o zakonu. Če bo predlog zakona na seji odbora za zdravstvo večinsko potrjen (izkušnje kažejo, da bo), sledi sklic izredne seje Državnega zbora.

6️⃣ Na izredni seji DZ bodo prisotni, razpravljali in glasovali VSI poslanci. Razpravljali bodo o dopolnjenem predlogu zakona, to je ta, ki vsebuje vsa dopolnila, ki so jih izglasovali poslanci na Odboru. Na seji DZ bo čas za razpravo omejen, nekaj priložnosti bo tudi za razpravo in glasovanje o amandmajih (dodatna komplikacija postopka: spreminjajo se lahko samo tisti členi, ki so bili spremenjeni na predhodni seji odbora za zdravstvo). V času od seje odbora (iz prejšnje točke) do seje DZ se lahko kdorkoli obrne na poslance in jih povpraša o tem, kako se bodo opredelili in zakaj (ampak, prosim, razumite da copy paste generičnih mejlov nihče ne bere in izgubljate čas). Vsi poslanci imamo v domačih okrajih pisarne, recimo. Sledilo bo glasovanje, kjer bo za potrditev zakona potrebna večina navzočih poslancev, ne absolutna večina vseh. To bo torej četrto glasovanje o zakonu.

7️⃣ Nekaj mi pravi, da bo vlada vzporedno dobila tudi idejo o prepovedi referenduma na ta zakon. Tudi o tem bodo razpravljali vsi poslanci na novi seji Državnega zbora, če bo predlog zakona sprejet. Peto glasovanje.

8️⃣ Če bo predlog zakona na seji DZ sprejet (torej z večino vseh navzočih poslancev), lahko v postopek vskoči še Državni svet (to ni Državni zbor) in izglasuje VETO. Šesto glasovanje.

9️⃣ Če je veto Državnega sveta potrjen, se zopet vidimo na glasovanju v DZ. Veto pomeni, da mora Državni zbor še enkrat glasovati o izvornem zakonu, le da tokrat za njegovo uveljavitev ne zadostuje več le eden več kot polovica navzočih (kar je lahko tudi zelo malo), temveč polovica VSEH poslancev in še vsaj eden, torej absolutna večina - najmanj 46. O seštevanju absolutne večine sem tudi pisal v enem od preteklih zapisov. Vabim k branju. Sedmo glasovanje, torej.
-
Potem zakon ali stopi v veljavo ali pade. Po sprejetju imajo nasprotniki zakona še možnosti: ali vlaganje ustavne presoje na ustavnem sodišču (glede ustavne skladnosti Sklepa DZ o prepovedi referenduma) ali zakonodajni referendum (v primeru, da večina v DZ prej ne sprejme sklepa o prepovedi referenduma - glej točko 7).

Pred koncem. Kako bodo poslanci in državni svetniki glasovali na vseh točkah postopka, bo sproti vidno na spletni strani Državnega zbora. Tam boste videli, kdo zakon podpira in kdo ne, videli boste tudi, kdo podpira katere od predlaganih sprememb iz amandmajev. Datumi sklicev sej bodo tudi na voljo na spletni strani DZ-ja. Vse seje v DZ bo prenašal tretji program TVSLO.

(📸: ne se ubijat z iskanjem sublimalne povezave med zapisom in fotko, to ve samo Soroš, je pa Gašper Lešnik prijatelj in izvrsten ulični fotograf, ki mi prijazno dovoli uporabo svojih fotk. Čeknite, kaj dela!)

Primož Siter


WWW-NEWSEXCHANE.WEBREDIRECT.ORG   Natisni



Avtor 2020 - 2025 © | Pravila | Pišite nam | skupaj obiskov od 31.3.2020.
Ves materijal z naše strani se lahko kopira na druge spetne strani DELITE IN OZAVEŠČAJTE DRUGE!

EUSEARCH (slo,cro,eng) | NOVICE | KUHAJMO | FILESI (angleščina) | SHOPMAX | WIKISLO | GRABOVOI ŠTEVILA | RAZLAGA SANJ